Haber Detayı
16 Mayıs 2021 - Pazar 14:09 Bu haber 511 kez okundu
 
05.00'de Kademeli Normalleşmeye geçiyoruz
30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanan tam kapanma tedbirleri yarın sabah 05.00 itibariyle sona eriyor. İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelgeyle bu sabah 05.00'ten kademeli normalleşmeye geçileceğini bildirdi.
Gündem Haberi


30 Nisan 2021 tarihinden itibaren uygulanan tam kapanma tedbirleri yerini yarın sabah 05.00 itibaren kademeli normalleşmeye bırakıyor. İçişleri Bakanlığı,

Kademeli normalleşme tedbirlerine ilişkin genelgeyi de açıkladı. Buna göre, akşam saatlerinde sokağa çıkma kısıtlaması 21.00'de başlayacak. Hafta sonları ise sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Bakanlığın 17 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasını kapsayacak tedbirleri çerçevesinde, uzaktan eğitim 1 Haziran'a kadar sürecek. Okul öncesi, özel eğitim merkezleri ile 8 ve 12. sınıfların destekleme ve yetiştirme kurslarında 17 Mayıs'tan itibaren yüz yüze eğitime geçilecek.

Diğer kademelerdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim ve öğretim kurumlarında 1 Haziran Salı gününe kadar uzaktan eğitime devam edilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması nasıl olacak?
İşte ilgili tedbirler:

Akşamları 21.00 - 05.00'e arası sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Haftasonları uygulanan sokağa çıkma yasakları ise devam edecek. Cuma akşam 21.00'den Pazartesi sabah 5.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

18 yaş altına yasak kalktı, iki doz aşı olan 65 yaş üstüne de yasak yok

18 yaş altı ve 65 yaş üstüne getirilen yasaklarda da değişikliğe gidildi. Buna göre, 18 yaş altına yasak tamamen kalkarken, iki doz aşı olmuş 65 yaş üstü kişilere de gün içerisinde yasak uygulanmayacak. Akşam 21.00'de başlayacak olan yasak ise herkes için geçerli olacak. 

Aşı olmayan 65 yaş üstü kişiler ise sadece 10.00 - 14.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. Bakanlık ayrıca, "Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır" kuralını getirdi. Turistlere sağlanan izin devam edecek.

Şehirlerarası seyahat kısıtlaması

Şehirlerarası seyahate ilişkin alınan kurallar ise şöyle;

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde şehirlerarası seyahat yasağı geçerli olacak. Otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahet de izin belgesi istenmeyecek sadece rezervasyon yeterli olacak.

Ayrıca, şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan % 50 kapasite sınırlamasına devam edilecek.

Toplu taşıma araçlarında kapasite sınırlandırılması olacak

Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçları için uygulanmakta olan yüzde 50 kapasite sınırlamasına devam edecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler/çocuklar şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.


Kapalı Olacak İşletmeler 

Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,
Sinema salonları,
Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler,
İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,
Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,
Hamam, sauna ve masaj salonları,
Lunaparklar ve tematik parklar.

AÇILACAK İŞLETMELER

Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

Marketlerde zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışındaki ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da izin verilmeyecektir.

Pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerleri kurulmayacaktır.

Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Çay ocaklarının masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.

Yeme içme yerleri

Bakanlık restoran ve kafelerin içeriye müşteri kabul etme yasağını devam ettirdi. İşletmerele, "Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis yapabilmeleri" şeklinde izin verildi.

Kamu kurumlarındaki mesai uygulamaları

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki mesai uygulamasının başlangıç ve bitiş saatlerinin 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

Uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usullerinin uygulamasına devam edilmesi,

Eğitim/okullar

Kreşler ve anaokullarının faaliyetlerine devam edebilmeleri sağlanacak,

Diğer okul ve sınıf seviyeleri için MEB'in açıklamasına uygun hareket edilecek.

Sendika, STK, meslek kuruluşları, toplu etkinlikler

STK, sendika, meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklerine dair kısıtlamanın 1 Haziran'a kadar devam edecek.

Nikah ve düğünler

Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek.

Sosyal bakım yerlerindeki ziyaretçi kısıtlaması

Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde uygulanmakta olan ziyaretçi kısıtlamasının 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılması,

Konaklama tesisleri

Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin içerisinde bulunan yeme-içme yerlerinin (sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak şekilde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebilecek.

Konaklama tesislerinden yapılan ve ödemesi gerçekleştirilmiş rezervasyonu bulunan kişilerin şehirlerarası seyahat ve sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olabilecek.

Kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak.

Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek, bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fiziksel mesafe kurallarına azami özen gösterilecek.

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: 05.00'de, Kademeli, Normalleşmeye, geçiyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv