Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 15:04 Bu haber 340 kez okundu
 
15 Temmuz'n 3. yıldönümünde Kütahyalı vatandaşlar Zafer meydanını yine doldurdu
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain işgal girişiminin 3. yıldönümünde Kütahya yine tek yürek oldu. Genciyle yaşlısıyla Zafer Meydanını dolduran vatandaşlar her zaman olduğu gibi vatanına, istiklali ve istikbaline göz dikecek hainlere ben buradayım dedi.
Gündem Haberi


15 Temmuz’un 3. Yıl dönümünde  Zafer meydanında gerçekleştirilen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı saygı duruşu ve hep bir ağızdan coşkuyla İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Kütahya Mehter Takımının gösterilerinin ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar tüm şehitler ve ebediyete intikal etmiş gaziler için dua etti.

Program kapsamında vatandaşlara ilk hitap eden MHP Merkez İlçe Başkanı Ferhan Yıldırım oldu. Yıldırımdan sonra söz alan ve15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıl dönümünde o gece yaşanılanları hatırlatan AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş, “Milletimizin silahlarıyla, F – 16’larıyla, tankıyla Gazi Meclisimizi, polis harekat merkezimizi bombalayan, halkın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne saldıran hainleri hiç unutmayacağız. 15 Temmuz hain darbe gecesi ‘Hayatım boyunca milletimin gücünden başka güç tanımadım’ diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, liderliğini, ferasetini, devlet adamlığını hiçbir zaman unutmacağız” dedi.

“KONU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR”

Türk milletinin 15 Temmuz gecesi milletin gücünün üstünde güç olmadığını tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise “İşte milli birlik ve beraberlik, kahramanlık budur. Evlatlarımızın vatanın selameti, milletimizin bekası için gözünü kırpmadan tankın, tüfeğin önüne kendini atıp canını vermesi bu milletin en büyük hasletlerinden biridir. Allah hepsinin ruhlarını şad eylesin, mekanları cennet olsun; gazilerimize sağlıklı, sıhhatli uzun ömürler versin. Birliğin ve beraberliğin değeri yaşanan bu acı tecrübelerden sonra inanıyorum ki bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasi düşüncelerimiz, dünya görüşlerimiz ne olursa olsun eğer konu vatan ve bekaysa gerisi teferruattır diyeceğiz. Kütahya’mız da bunu meydanlarda göstermiştir” şeklinde konuştu.

“İKİNCİ BİR ÇANAKKALE RUHU CANLANDI”

Çanakkale ruhunun 15 Temmuz darbe girişimi gecesi yeniden dirildiğini ifade eden MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, “Kahraman Türk milleti feraseti ve yiğitliğiyle ikinci bir Çanakkale Savaşı yarattı. Ancak bu kez kendi içimizden çıkan alçaklara karşı mücadele ettik. O gece bu vatan ve millet için canını feda eden 251 şehidimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimizi ve sizlere takdir ve şükranlarımızı sunuyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde olmazsak içimizden mutlaka başkalarının maşaları ve köleleri çıkacaktır. Bu yüzden ezanlar susmasın, bu bayrak inmesin diyorsak birlik ve beraberliğimizi bozmadan hem dışarıdan hem içeriden bizlere karşı alçakça saldırı yapanlara karşı dik durmak mecburiyetindeyiz” ifadelerini kullandı.

“HAİNLERİN KARŞISINDA DİMDİK DURACAĞIZ”

15 Temmuz gecesinin Türk milletinin devletini tüm kalbiyle sahiplendiği bir gece olduğunu belirten AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler, “15 Temmuz ne ilk ne de son oyunlarıydı. Tarihin her döneminde güzel vatanımızın çok sayıda oyunla karşı karşıya geldiğine şahit olduk. 15 Temmuz da onlardan biriydi. Bitmedi, bitmeyecek. O hainlerin hedefleri var. O hainlerin hayali Türkiye’yi elde etmek, hedefleri hükümetimizi iktidarsızlaştırıp sistemi sorgulatmak, parlamenter sisteme, eski Türkiye geri döndürmek. Buna izin vermeyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın, devletimizin ve milletimizin arkasında dimdik duracağız” dedi.

“TÜRK MİLLETİ DESTAN YAZDI”

15 Temmuz gecesinin bir işgal girişimi olduğunu ve 81 ilde milyonlarca vatan evladının bu bilinçle meydanlara çıktığını dile getiren AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel de, “Tüm Kütahyalı hemşehrilerimiz gibi 81 ilde meydanları dolduran 80 milyon ülke evladı bu toprakların ilelebet Türk yurdu olduğunu, Türk milletine, Türkiye Cumhuriyeti devletine ait olduğunu tüm dünyaya gösterdi. 15 Temmuz gecesi Türk milletinin yazdığı bu destan aynı zamanda bütün mazlum coğrafyalara Türk milletinin göstermiş olduğu bir umuttu. 15 Temmuz gecesi gözü dönmüş bir ihanet şebekesi olan Fetullahçı Terör Örgütü’nün milletin iradesine, özgürlüğüne karşı nasıl gözünü karartabileceğini gördük. Bu saldırıya karşı milletimizin yazdığı, nesillerden nesillere aktaracağımız bir destanı hep beraber ortaya çıkardık” şeklinde konuştu.

“MİLLET İRADESİNE SAHİP ÇIKTI”

15 Temmuz 2016’da Türkiye’nin en karanlık gecesini yaşadığını belirten Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, “Sayın Başbakanımızın ‘Silahlı kuvvetler içerisinde yuvalanmış bir grup hainin kalkışmasıyla karşı karşıyayız’ tespitiyle neyle karşılaştığımızı anladık ve o andan itibaren kökü dışarıda olan bu mihrakların yapmış olduğu darbe teşebbüsünü bertaraf etmek için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, onun çağrısına uyarak meydanlara indik. Sayın Cumhurbaşkanımız o gün ‘Ben halkın gücünden daha büyük bir güç tanımıyorum’ dedi. Milletimiz meydanlara inerek gücünü gösterdi ve milli iradesine sahip çıktı” dedi.

“BU KOLAY KOLAY BİR MİLLETİN GÖSTEREBİLECEĞİ BİR REFLEKS DEĞİL.”

Silahlı kuvvetlerin içerisinde kümelenmiş, yabancı devletlerin hizmetinde olan grupların Türk Silahlı Kuvvetleri ile Türk Polis Teşkilatı’nın kahraman mensupları ve milletle omuz omuza durdurulduğuna dikkat çeken Vali Toraman, “Çok sayıda şehidimiz ve gazimiz oldu. FETÖ'nün darbe girişiminde 251 sivil vatandaşımızı şehit verdik. Bu kolay kolay bir milletin gösterebileceği bir refleks değil. Bu Türk milletine has bir özellik. Bu bize devredilmiş büyük bir miras. Biz devletimiz, milletimiz, bayrağımız, kutsal değerlerimiz, dinimiz için ölümü göze alan bir milletin fertleri ve bunu her defasında, her dönemde ispatlamış bir milletin evlatlarıyız” dedi.

“İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ NESİL DE ÜZERİNE DÜŞEN VAZİFEYİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRDİ”

Ataların kan ve canıyla bedel ödeyerek emanet ettiği topraklarda yaşamanın bir bedeli olduğunu ve her neslin bu konuda üzerine düşeni layıkıyla yerine getirdiğini vurgulayan Vali Toraman, “İçinde bulunduğumuz nesil de üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirdi ve bu millete, tarihine, kültürüne, medeniyetine layık olduğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterdi” ifadelerini kullandı.

“15 TEMMUZ’U UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”

15 Temmuz gecesinde yaşanılanları unutmamak ve unutturmamak adına etkinlikler düzenlendiğine değinen Vali Toraman, “Çünkü unutursak bu coğrafyada bağımsız yaşayamayacağımızı biliyoruz. O yüzden unutmamamız ve unutturmamamız gerekiyor” dedi.

“FETÖ İLE MÜCADELE KESİNTİSİZ SÜRÜYOR”

Fetullahçı Terör Örgütü’ne yönelik başlatılan mücadelenin kesintisiz ve kararlılıkla sürdürüldüğünün altını çizen Vali Dr. Ömer Toraman, “Bu konuda gösterilecek gevşeklik bizde büyük bir hayal kırıklığına yol açar. Dolayısıyla kesintisiz olarak kararlılıkla mücadelemizi sürdürmek mecburiyetindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2023, 2053, 2071 hedeflerine dosdoğru yürümeye devam edeceğiz. İnşallah bir ve beraber oldukça bu hedeflere ulaşacağız” diye konuştu.

Programda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın anma töreninde yaptığı konuşması led ekrana yansıtıldı. Halkın Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmasını alandaki dev ekrandan takip ettiği gecede şiirler ve ilahiler okundu, kahramanlık türküleri seslendirildi, meddah gösterisi sunuldu.

Darbe girişiminin gerçekleştirildiği saat 00.13’te tüm illerde olduğu gibi Kütahya’da da sela okundu.

Belediye Başkanı Alim Işık tarafından vatandaşlara pilav ikram edilen program, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Türk milletinin eşsiz cesaret ve kahramanlığıyla elde edilen demokrasi zaferi ve demokrasi bayramının coşkusunu yaşatmak adına gerçekleştirilen havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Zafer Meydanı'nda düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, AK Parti Kütahya Milletvekilleri İshak Gazel ile Ceyda Çetin Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, STK Temsilcileri, protokol üyelerinin eşleri, bazı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: 15, Temmuz'n, 3., yıldönümünde, Kütahyalı, vatandaşlar, Zafer, meydanını, yine, doldurdu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv