Haber Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 16:24 Bu haber 313 kez okundu
 
20 yaş sokağa çıkma yasağında şartlı izin geldi
İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkma yasağı konusunda şartlı izin getirildiği bildirildi. Buna göre, özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerin, uygun şartlarda evlerinden çıkmalarına izin verileceği kaydedildi.
Gündem Haberi


Alınan son dakika bilgilerine göre, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgeyle, 20 yaş altındaki 'özel gereksinimi' olan çocuk ve gençlerin enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verildiği duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından, corona virüs tedbirleri kapsamında 'özel gereksinimi' olan çocuk ve gençleri ilgilendiren ek genelge yayımlanadı. 81 il valiliğine gönderilen ek genelgede;  01 Ocak 2000 sonrası doğmuş, doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde olumsuzluklar oluşturabileceği ifade edildi.

Bu çerçevede, otizm ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanı konulmuş ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlerin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilmesi istendi.

Ayrıca, valilik ve kaymakamlıklardan uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, çocuk ve gençler ile ailelerinin herhangi bir şekilde mağduriyetlerine mahal verilmemesi istendi.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: 20, yaş, sokağa, çıkma, yasağında, şartlı, izin, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv