Haber Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 13:35 Bu haber 173 kez okundu
 
65 yaş üstü vatandaşlarımız 7 haftalık aranın ardından ilk kez sokağa çıktılar
Corona Virüs tedbirleri kapsamında 7 haftadır devam eden ve 65 yaş üstü vatandaşlara getirilen sokağa çıkma yasağı bugün esnetildi. Havanın da güneşli ve güzel olmasıyla kendini dışarıya atan 65 yaş üstü vatandaşlar, bugün saat 11:00 ile 15:00 saatleri arasında sokağa çıkıyor.
Yaşam Haberi


Korona Virüs salgınının ülkemizde gün geçtikçe etkisini azaltmaya başlamasıyla start alan normalleşme sürecinin ilk adımları kapsamında, bugün 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için sokağa çıkma izni başladı. Bu çerçevede evlerinde kapalı kaldıkları 7 haftalık uzun bir aranın ardından kendilerini sokağa atan 65 yaş üzeri vatandaşlarımız Kütahya’nın da sokaklarını doldurdu.

Kütahya kent merkezinde Sevgi Yolu üzerinde gezinen vatandaşlarımızın çoğunun 65 yaş ve üzeri olduğu göze çarparken, onlara kendileri için hafta sonlarında bir gün sokağa çıkma izni getirilmesi ve özgür hayata yeniden kavuşmaları dolayısıyla neler htiklerini sorduk.

“En az haftada 2 kez olmalı.”

Haber sitemize duygularını dile getiren ilk vatandaşımız ise 67 yaşındaki Sait Ç. Oldu. Sait amca, dışarıya çıkmaktan dolayı oldukça mutlu olduğunu dile getirerek, şöyle dedi: “Bu esnetme keşke daha evvel yapılsaydı. 45 gündür evdeyiz, çok bunaldık, çok. Haftada bir gün dışarı çıkabilecekmişiz, vallahi o da yeterli değil. En az haftada 2 kez olmalı.”

“İşlerimizi görebilmek için yasak hafta içinde kaldırılmalıydı.”

Sevgi Yolu üzerinde gezen ve yasağın kalmasıyla kendini dışarı atan bir başka vatandaşımız H. İbrahim O. İse, yasağın hafta sonunda kaldırılmasının doğru olmadığını söyledi. H. İbrahim amca, “Yasağın hafta sonları kaldırılması iyi olmadı. Bu gün Pazar, her yer kapalı, herkes evinde. Bizlerin her işini yapacak sürekli kapımızda bekleyen birileri yok. O yüzden dışarı çıktığımızda işlerimizi görebilmek için yasak hafta içinde kaldırılmalıydı.” dedi

“Bizi göre haftada bir kez sokağa çıkmak yeterli.”

Sevgi Yolunda alışveriş yapan bir başka yaşlı çiftimiz ise, kendilerine haftada bir gün izin verilmesinin yeterli olduğunu söyleyerek, duygularını şöyle ifade ettiler: “Eşimle neredeyse 2 aydır evdeyiz. İlk kez dışarı çıkıyoruz. Dışarda hayat varmış Çok iyi oldu. Evde olduğumuz sürede komşularımızdan Allah razı olsun, her işimizi gördüler. Bizi göre haftada bir kez sokağa çıkmak yeterli. İnşallah bayram sonunda her şey normale döner. Şimdi, maskelerimizi takıyoruz, sosyal mesafeye de dikkat ediyoruz. Aman tedbiri elden bırakmayalım.”

Caddede dolaşan 65 üstü vatandaşlarımızın hemen hepsinin maske taktığı görülürken, bazılarında da eldiven olması dikkatlerden kaçmadı.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlar için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasına bugün 4 saatliğine ara verilmişti. Genelgeye göre 65 yaş üzeri kişiler bugün saat 11:00-15:00 arasında sokağa çıkabilecekti.

20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız hafta içinde çıkacak

Sokağa çıkmaları kısıtlanan 20 yaş ve altındakiler için de bu kural bir günlüğüne esnetilecek.

14 yaş ve altı kişiler, 13 Mayıs Çarşamba günü; 15-20 yaş arası da 15 Mayıs Cuma günü saat 11.00-15.00 arasında, yürüyüş mesafesiyle sınırlı olmak üzere dışarı çıkabilecek.

Sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak onlar için de zorunlu olacak.

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: 65, yaş, üstü, vatandaşlarımız, 7, haftalık, aranın, ardından, ilk, kez, sokağa, çıktılar,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv