Haber Detayı
17 Ağustos 2018 - Cuma 19:25 Bu haber 529 kez okundu
 
9 günlük bayram tatili başladı. Aman dikkat.
Kurban Bayramı için 9 günlük bayram tatili bugün başladı. Her bayramda olduğu gibi vatandaşların tatil telaşı yollara yansırken, yolların yine kan gölüne dönmemesi için yetkililer sürücüleri uyarıyor.
Gündem Haberi


Tüm ülkede olduğu gibi Kütahya’da da Kurban Bayramı telaşı başladı. Kent merkezi yoğun araç ve yaya trafiğine maruz kalırken, 9 günlük tatilini tatil beldelerinde geçirmek isteyenler yollara revan olmuş durumda. Yollarda yaşanan araç yoğunluğuna tatilini ülkesinde geçirip kurbanını vatanında kesmek isteyen gurbetçilerin araç yoğunluğu da eklenmiş durumda.

Emniyet yetkilileri ise, yollarda her bayram yaşanan kazalarda görmeye alıştığımız can kayıplarının yaşanmaması için vatandaşları uyarırken, bir an önce hedefine varmak isteyen sürücüleri özellikle aşırı hız ve uykusuz olarak trafiğe çıkma konusunda dikkatli olmaya davet ediyor. Yaşanan kazaların en aza indirilmesi için trafik polisleri çeşitli yol tedbirlerini uygulamaya sokarken,  sürücülerin özellikle tatilin ilk ve son günü daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Özellikle şehirlerarası yollarda yaşanan araç yoğunluğu, uykusuzluk, aşırı hız, trafik kurallarına riayet etmeme ve ihmalkarlık gibi nedenlerle istenmeyen acı sonuçların yaşanması konusunda vatandaşları uyaran emniyet yetkilileri, bayram boyunca ekip sayısını 2 katına çıkaracak.

Acemi kasaplar aman dikkat!

Diğer yandan Kurban Bayramında bilindiği gibi, kurbanını kendi kesmek isteyen acemi kasaplar nedeniyle her bayramda hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşanıyor. Bu konuda da vatandaşları uyaran usta kasaplar, acemi kasapların neden olabileceği sıkıntıları şöyle sıralıyorlar:

“Kasaplıktan anlamayan kişiler kesim yapmaya çalıştıklarında, hayvanı etkisiz hale getirirken de, kesim yaparken de, eti parçalamaya çalışırlarken de istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olabiliyorlar. Acemi kasaplar hem hayvana eziyet çektirip, hem de kendilerinin veya etraflarındaki insanların yaralanmasına neden olabiliyorlar.  O nedenle işi bilen uzman kasaplara hayvanlarını teslim etsinler. Elbette herkes ilk gün kurbanını eda etmek istiyor, ama sıra bulmakta zorlanırlarsa, istenmeyen acı olayların yaşanmasındansa kurbanlarını bir gün sonra kesmeyi tercih etsinler.”

Belediyenin gösterdiği yerler dışında kurban kesmek yasak

Kurban kesimi için bir uyarı da belediyeden gelirken, kurban kesiminin ardından çevrenin kirleitlmemesi ve belediyenin gösterdiği yerler haricinde kurban kesilmemesi için de vatandaşlar duyarlı olmaya davet ediliyor. Yetkililer, belediyenin gösterdiği yerler haricinde kurban kesilmemesi halinde cezai işlem uygulanacağı hususunda vatandaşları uyarıyor.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: 9, günlük, bayram, tatili, başladı., Aman, dikkat.,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv