Haber Detayı
30 Ocak 2018 - Salı 21:09 Bu haber 1143 kez okundu
 
Altıntaş Belediye Başkanı Karabulut: Şirket hazırcılık yapıyor, böyle havalimanı canlanmaz.
Açıldığında bölgenin umudu olan lakin sefer alanı ve sefer sayısı açısından son derece kısıtlı bir yapıyla hayal kırıklığı yaratan Zafer Havalimanı’nın bu şekilde atıl kalmasının nedeni için Altıntaş Belediye Başkanından ilginç bir çıkış geldi. Başkan Ferit Karabulut, havalimanını işleten firmanın hazırcılık yaptığını söyleyerek, havaalanının geri kalmasının nedenini şirketin tutumuna bağladı.
Gündem Haberi


Hizmete girdiğinde Kütahya başta olmak üzere, Afyon ve Uşak illeri için termal turizmin gelişmesi ve bu sektöre hizmet vermesi düşüncesiyle bölgenin umudu olan Zafer Havalimanının aradan geçen yaklaşık 5 yıla rağmen son derece kısır ve yetersiz kalmasının suçlusu bulundu. Havalimanın bu şekilde güdük kalmasının nedeni olarak, Zafer Havalimanını işleten firma gösterildi. Konu hakkında yerel bir tv programında konuşan Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut, şirkete devletin yolcu sayısı garanti ettiği ve ulaşılamayan yolcu sayısı için şirkete para ödediği için söz konusu firmanın nasıl olsa paramı alıyorum zihniyetiyle yeni sefer arayışına girmemesi nedeniyle havalimanının bu halde olduğunu ifade etti. Şirketin bu zihniyeti taşıdığı için hazırcılık yaptığını belirten Başkan Karabulut, bu manteliyetle Zafer Havalimanının gelişmesinin mümkün olmadığının altını çizdi.

“Mardin Havaalanı kadar çalışmıyor.”

Zafer Havalimanının sadece Mardin’e hizmet veren ve Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük illere günde 8 sefer yapan Mardin Havaalanı kadar çalışmadığını dile getiren Başkan Karabulut, konu hakkındaki düşüncelerini şöyle anlattı.

“Adamın para kazanmak için seferleri çoğaltmak için bir gayreti yok.”

“Havalimanımızın ihale şartnamesinde bir madde var; temin edilemeyen yolcular için devletin garantisi var. Adamın para kazanmak için seferleri çoğaltmak için bir gayreti yok. Zafer Havalimanı bölgenin tek havalimanı olmasına rağmen Mardin Havaalanı kadar çalışmıyor. Bu açıdan şirketin şuandaki çalışma performansından memnun değilim. Neden? Açılalı yaklaşık 5 sene oluyor, sadece İstanbul’a uçuş yapılıyor. Bunun haricinde Almanya’ya haftada 1 sefer ve arada Umre ve Hac seferleri oluyor. Ben Antep’e de gittim oradaki havalimanın nasıl çalıştığını gördüm, Mardin’e de gittim orayı da gördüm. Mardin Havalimanı sadece bulunduğu ile hizmet etmesine rağmen günde 8 kere düzenli olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’e sefer yapıyorlar.” diye konuştu.

"Bu böyle olmaz!"

Zafer Havalimanının termal turizme hizmet etmesi düşünülürken bu yönde çalışamadığını ifade eden Başkan Akbulut, “Burası niçin yapıldı? Termal turizmi canlandırmak için yapıldı. Örneğin Güneydoğu’ya Antep’e, Urfa’ya sefer yapabilir. Antep’te ve Urfa’da oranın belediye başkanlarıyla görüştüm, neden olmasın diyorlar. Osmaniye’ye gittim, sadece Afyon’un Gazlıgöl bölgesinden devremülk usulü olarak 500’ün üzerinde insanın daire aldığını öğrendim. Daha sonra Adana, Urfa, Antep ve Malatya’dan da var. Şimdi bu bölgenin orta noktasında Antep’e sefer yapılabilir, haftada bir sefer bile olsa denenebilir. İşte geçen gün ben ilgili müdürlerle görüştüm, diyorlar ki ‘Biz bu yaz o bölgeye 3 sefer yaptık, yolcu sayısı olarak 70’den fazla yolcuya çıkamadık. Kardeşim ‘Altıntaş Belediye Başkanı olarak benim dahi haberim yok bu seferi yaptığınızdan. Siz kime duyurdunuz, kime reklam yaptınız bu işi?’ dedim. Siz bu seferi düzenlediğinizde oranın belediye başkanına bir basın açıklaması yaptırabilirdik. Adamlar diyorlar ki yapalım! Yani belediye başkanları diyorlar ki ‘Biz Zafer Havalimanına seferler başlamıştır diye açıklama yapıp yöre insanımıza duyururuz.’ Bu böyle olmaz.” dedi.

“Temin edemediğim yolcunun parasını alıyorum devletten, keyfim denk!”

Şirketin hazırcılık yaptığını ve nasıl olsa hem yurt içinden hem yurt dışından temin edemediğim yolcunun parasını alıyorum devletten keyfim denk! Zihniyeti taşıdığını ileri süren Başkan Ferit Karabulut, “Bu böyle olmaz, böyle havalimanı canlanmaz!” ifadesini kullandı.

Şirkete 20 yılın sonunda devlet kasasından 200 milyon Avro gireceği ileri sürülmüştü

Hatırlanacağı gibi Zafer Havalimanını yıllık 850 bin yolcu garantisiyle hükümete yakınlığı ile bilinen İbrahim Çeçen’e ait İC İçtaş Firması üstlenmişti. Yap-İşlet-Devret modeliyle 20 yıl boyunca havalimanı işletecek olan firmanın, bazı gazetelerde çıkan haberlerde 2013 yılında Sayıştaş denetçileri tarafından tespit edilen raporuna göre devletten yıllık zararına karşılık 4.1 milyon Avro aldığı ileri sürülmüştü.

Söz konusu haberlerde, firmanın artması düşünülen yolcu sayısı nedeniyle 20 yılın sonunda devlete maliyetinin de 200 milyon Avro’yu bulacağı öngörülmüştü.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Altıntaş, Belediye, Başkanı, Karabulut:, Şirket, hazırcılık, yapıyor,, böyle, havalimanı, canlanmaz.,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv