Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 14:41 Bu haber 718 kez okundu
 
Asım Gündüz Caddesi esnafı isyan ediyor. Bir ayda dükkanımızı kapatma noktasına geldik
Kütahya Belediyesinin önderliğinde İl Trafik Komisyonu tarafından 20 Ekim’de hayata geçirilen yeni trafik akışına olumsuz tepkiler çığ gibi büyüyerek devam ediyor.
Gündem Haberi


Kütahya’da trafiğin rahatlatılması için Kütahya Belediyesi tarafından uygulamaya alınan yeni trafik akışına Asım Gündüz Caddesi esnafının ve sürücülerin olumsuz tepkisi büyüyerek devam ediyor. Özellikle Asım Gündüz Caddesi uygulamadan son derece mağdur olduklarını ifade ederken, uygulamaya başlanan bir aydan beri neredeyse dükkan kapatma noktasına geldiklerini öne sürüyorlar. Esnaflar, acilen trafiğin eski haline döndürülmesini, ya da en azından caddeye halk otobüslerinin girmesine müsaade edilmesini istiyor.

“ İşlerimiz en az yüzde 80 azaldı. Çoğu esnaf bir ayda dükkanını kapatma noktasına geldi.”

Konuyla ilgili olarak haber sitemize konuşan Asım Gündüz Caddesi esnaflarından İ.H. “Trafiğin tersine döndürülmesi ve halk otobüslerinin artık bu caddeden geçmeyişi işlerimizi bitirme noktasına getirdi. İşlerimiz en az yüzde 80 azaldı. Caddede evine ekmek götürmek için mücadele veren çoğu esnaf bir ayda dükkanını kapatma noktasına geldi. Yazık, durumun düzeltilmesi için esnaf imza topladı, toplanan imzalar belediyeye iletildi. Ancak ne geri dönüş oldu, ne de “Bu esnaf neden imza topladı, orada ne olup bitiyor, esnaf ne düşünüyor, işleri hakikaten hangi durumda?” diye hiç kimse buraya gelip halimizi sormadı.

“Alim Hoca’dan böyle bir davranış beklemezdik. Bizlerin çığlığına neden sessiz kalıyor anlayamıyoruz.”

Açıkçası Alim Hoca’dan böyle bir davranış beklemezdik. Bizlerin çığlığına neden sessiz kalıyor anlayamıyoruz. Allah aşkına bir gelsin buraya, bir sorsun halimizi. Ben yaptım oldu mantığıyla bu işler yürümez. Bu rızık meselesi herkesin üzerinde hakkı var. Böyle devam etmez. İnanın ben hakkımı helal etmem. Evimin, aile düzenimin bozulmasına, onların mağdur duruma düşürülmesine sebep olanlara nasıl hakkımı helal edeyim?

“Durumdan Cumartesi Pazarı esnafı bile şikayetçi.”

Durum konuşuldu, şikayetlerimiz iletildi. En azından 3-4 halk otobüsü hattının Asım Gündüz’e tekrar verilmesinin bir nebze olsun fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bir bakın caddeye, sanki terk edilmiş köy medyanı gibi. Hiç yaya yok. Durumdan Cumartesi Pazarı esnafı bile şikayetçi. İnsanlar pazardan aldıkları malzemeleri elerindeki poşetlerle en yakın durak olan Alternatif Cadde’ye kadar taşımak zorunda kalıyor. Böyle olunca, vatandaş bu pazara çıkmak istemiyor. Duraklar yapıldı, ancak hala otobüsler caddeden geçmiyor. Çok mu zor otobüslerin tekrar buraya verilmesi?” şeklinde duygularını dile getirdi.

“18 yıldır bu caddede esnafım, işlerin hiç bu kadar durduğunu görmedim!”

Cadde üzerinde esnaflık yapan bayan A. B. İse, 18 yıldır burada olduğunu ve bu güne kadar bu derecede işlerin bozulduğunu görmediğini ileri sürdü. Caddede otobüs bekleyen yaya trafiğinin kendilerine büyük fayda sağladığını gördüklerini anlatan Bayan A.B., “Asıl maksat Sevgi Yolu’nun trafiğe açılması mı bilmiyoruz. Trafiğin terse döndürülmesi esnaf için çok kötü oldu. Halk otobüsleri de alınınca temelli iş yapamaz hale geldik. Biz en azından halk otobüslerinin tekrardan caddeye verilmesini istiyoruz. Yetkililer lütfen sesimizi duysunlar. Ya trafiği eskisi gibi yapsınlar, ya da acilen otobüsleri caddeye tekrar versinler.” dedi.

Haber sitemize konuşan Asım Gündüz Caddesi esnafının hemen tamamı trafiğin tersine döndürülmesinden şikayetçi olurken, belediyenin acilen haklı çığlıklarına kulak vermesi gerektiğini düşünüyorlar. Öte yandan Osmanlı Caddesini Menderes Caddesine bağlayan kavşakta özellikle akşam ve sabah saatlerinde yaşanan yoğun araç kuyruğundan şikayetçi olan sürücüler de, Osmanlı Caddesinde trafiğin tekrar iki yönlü olarak geri döndürülmesini istiyor.

“Bu uygulamanın tutmadığı gün gibi aşikar. Acilen trafik  eski haline döndürülmeli.”

Tersine trafik akışının tutmadığını ve evdeki hesabın çarşıya uymadığını söyleyen sürücüler, “Osmanlı Caddesini Menderes Caddesine bağlayan kavşak tam bir curcuna halini aldı. Hem Menderes Caddesinde, hem de Karaa Sokak’tan Osmanlı Caddesiyle birleşip plastik dubalarla Menderes Caddesine inişi sağlayan dar arada müthiş bir araç kuyruğu oluyor. Özellikle mesainin başlangıç ve bitiş saatlerinde kuyruğa giren metrelerce araç, trafiği felç ediyor. Araç trafiğinin rahatlatılması için hayata geçirilen sözde uygulama, tam aksine trafiği daha çok içinden çıkılmaz hale getirdi. Bunalar sadece Menderes ve Osmanlı Caddesinde yaşanılan sıkıntılar. Bundan başka Vazo ve Battı Çıktı kavşaklarında yaşanan tıkanmalar da işin cabası. Bu uygulamanın tutmadığı gün gibi aşikar. Belediye ve Trafik Komisyonu duruma acilen el atmalı. Trafik tekrar eski haline döndürülmeli.” şeklinde duygularını ifade ediyor.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Asım, Gündüz, Caddesi, esnafı, isyan, ediyor., Bir, ayda, dükkanımızı, kapatma, noktasına, geldik,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv