Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 18:02 Bu haber 657 kez okundu
 
Bağımsız aday oldular ama AK Parti'den tepki var
AK Parti’den yerel seçimler için Kütahya’daki seçim bölgelerinden tekrar aday gösterilmeyen Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut ve Tavşanlı Tunçbilek Beldesi Belediye Başkanı Agah Aşkın, bağımsız aday olarak adaylıklarını açıkladılar. Ancak, iki başkana AK Parti’den gecikmedi.
Siyaset Haberi


Siyaset denilen ve halkın ayak oyunlarının en fazla yaşandığı mecra olarak gördüğü kurumda sürprizlerle karşılaşmak her zaman mümkündür. Kimileri yaptığı görevde üstün başarılar elde ettiğini düşünerek partisi tarafından tekrar göreve layık görüleceğine inanırken, tekrar aday gösterilmemesinin şokunu yaşar, kimileri ise partisinde birilerine yakın yakın olmakla hiç ummadığı yerlerde kendini bulur. İşte bu çerçevede, yerel seçimler için AK Parti’den seçilerek belediye başkanlığını devam ettiren iki aday tekrar aday gösterilmemelerinin şokunu yaşadı.

Bu şoku ilk yaşayan Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut olurken, diğer isim ise Tavşanlı Tunçbilek Beldesi Belediye Başkanı Agah Aşkın oldu. Her iki isim de yollarına bağımsız belediye başkanı adayı olarak devam etme kararı alıp, bağımsız adaylıklarını açıklarlarken, AK Parti’den ise tepki gecikmedi.

“AK Partili olmak demek, AK Parti'nin gösterdiği adayın arkasında durmak demektir. Trenden inen bir daha binemez”

Partiden ilk tepki TBMM Başkanlık Divanı Katip üyesi ve AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel’den geldi. Gazel, "AK Partili olmak demek, AK Parti'nin gösterdiği adayın arkasında durmak demektir" dedi.

Partilerinin Altıntaş'ta Ferit Karabulut’ u tekrar aday göstermeyerek Arif Teke'yi, Tunçbilek'te de Agah Aşkın’ın yerine Nejat Tülek'i aday gösterdiğini kaydeden İshak Gazel, " Durum böyle olunca Karabulut ve Aşkın bağımsız aday oldular. Ferit Karabulut, 'Ben AK Partiliyim. Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayım' diye mesaj yayınlamış. Çok net bir şekilde ifade ediyorum; AK Partili olmak demek AK Parti'nin gösterdiği adayın arkasında durmak demektir. 'Ben seçimi kazanırsan AK Parti'ye geleceğim' gibi sözler duyuyorum. Böyle bir şey yok. Cumhurbaşkanımız da bu hususu çok net bir şekilde ifade ettiler. Trenden inen bir daha binemez. Eğer partimizin karşısında bir aday çıkarsa, bizim de o adaya karşı AK Parti'nin adını kullandırmamak gibi bir irademiz olur. Seçimlerden sonra da onunla alakalı gerekli sözlerimizin uygulamasını da yaparız" dedi.

Altıntaş Belediye Başkanı Ferit Karabulut’un bağımsız adaylığını açıkladığı afiş çalışmasında “Önce Halk Sevmeli. Gerisi Teferruat” ifadesi dikkati çekerken, Karabulut yaşadığı hayal kırıklığını sosyal medya hesabından şu sözlerle paylaşmıştı:

“Kriterlerin hepsinden olumlu sonuçlar aldığımı önemli kişilerden öğrendim. adaylar açıklanmadan bir gün önce adaysın diye müjdeler aldım, ertesi gün İlçede oturmayan, halkın çoğunun tanımadığı bir arkadaş açıklandı.”

“Değerli dostlarım,2004 de Partimin ve halkımın teveccühü ile Belediye Başkanı oldum. 2009 yılında 30 oyla seçimi kaybettim. Ak Parti İlçe Başkanlığı görevini aldım yaklaşık 4,5 yıl bu görevi yürüttüm. 2014 yılında tekrar Belediye Başkanı seçildim, 5 yıldır bu görevi yürütüyorum. Bu dönemlerde çok önemli işler başardığıma inanıyorum. 2019 seçimlerine aday adayı oldum, 7 arkadaşımla yarıştık, kriterlerin hepsinden olumlu sonuçlar aldığımı önemli kişilerden öğrendim, adaylar açıklanmadan bir gün önce adaysın diye müjdeler aldım, ertesi gün İlçede oturmayan, İlçe halkının çoğunun tanımadığı bir arkadaş açıklandı, teşkilattın büyük bir bölümü istifa etti. Acaba düzelir mi diye bekledim, gün geçtikçe kötüye gidiyordu, tek yol kaldı bağımsız aday olarak seçimi almak.15 gün istişare ettim, öncesinde de dediğim gibi ben Ak Partiliyim başka bir partinin bayrağı ile partime karşı hata yapamazdım, bağımsız en güzeli idi,hayatımın en zor kararın aldım,BAĞMSIZ ADAYLIĞIMI AÇIKLIYORUM. Halkımın bu oyunu bozacağına inanıyorum.Allah yar ve yardımcımız olsun,her şey onun izni onun yetkisi onun yardımı ile olur.

Altıntaş halkımız istedi bizde aday olduk,demiştim ya,halkımız ne derse o olacak diye,sonu ne olursa olsun yeterki halkımızın dediği olsun, saygılarımla."

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bağımsız, aday, oldular, ama, AK, Parti'den, tepki, var,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv