Haber Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 22:25 Bu haber 632 kez okundu
 
Bakanlık'tan son dakika Pazaryeri genelgesi. Pazaryerlerine Cumartesi günleri izin çıktı
İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine gönderdiği son dakika genelgesiyle pazaryerlerinin Cumartesi günleri açılmasına izin verileceğini bildirdi.
Gündem Haberi


İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine gönderdiği son dakika genelgesiyle meyve sebze üreticilerinin ve tüccarının yüzünü bir nebze olsun güldürecek. Buna göe, bakanlık yayımladığı genelgeyle “tam kapanma” dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerlerinin açık olacağını bildirdi.

Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verileceği kaydedilirken, haber sebze meyve üretiminin tavan yaptığı mayıs ayında üreticinin ve vatandaşların yüzünü bir nebze olsun güldürecek.

“Zincir marketler kapanmayı fırsata dönüştürdü. Meyve sebzeyi vatandaşa fahiş fiyata satıyorlar.”

Tam kapanma döneminde sadece zincir marketlerden ve kısıtlı sayıdaki manav esnafından meyve sebze almak zorunda kalan vatandaşlar kararı memnuniyetle karşıladı. Sosyal medya üzerinden görüşlerini dile getiren bazı vatandaşlar, zincir marketlerin durumu fırsata dönüştürerek üreticiden 40-50 kuruşa aldıkları domatesi salatalığı 6-7 liradan fahiş fiyata vatandaşa sattığını söylüyorlar.

“Semt pazarları da HES koduyla vatandaşa hizmet vermeliydi.”

Marketlere HES koduyla müşteri kabul edlirken, kapanmadan önce pazaryerlerine de aynı şekilde vatandaşın girebildiğini hatırlatan vatandaşlar, semt pazarlarının aynı şekilde vatandaşa hizmet etmesi gerektiğini ancak anlamsız şekilde pazarların kapatıldığını işaret ettiler. Bunun elerindeki binlerce ton yaş meyve sebzeyi satamayan üreticinin malını çürütmesine ve çöpe atmasına neden olduğunu kaydeden vatandaşlar, zincir marketlerinde durumdan istifade ederek, üreticiden öldü fiyatına aldıkları meyve sebzeyi fahiş fiyata vatandaşa satttıklarını ifade ettiler.

“İzin, az da olsa üreticinin ve vatandaşın yüzünü güldürecek.”

Bakanlığın pazaryerlerinin 2 gün de olsa açılmasının vatandaşın ucuz ve uygun fiyata meyve sebze almasına imkan tanıyacağını anlatan vatandaşlar, iznin az da olsa hem üreticinin hem de vatandaşın yüzünün gülmesine vesile olacağını dile getiriyorlar.

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bakanlık'tan, son, dakika, Pazaryeri, genelgesi., Pazaryerlerine, Cumartesi, günleri, izin, çıktı,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv