Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 19:11 Bu haber 791 kez okundu
 
Başkan Alim Işık'a Kütahya için düşündükleri büyük projeleri sorduk
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’a röportajımızın 3. Bölümünde seçim döneminde Kütahya’ya vaat ettikleri büyük projelerin durumunu sorduk. Kanal Projesi, Hayvanat Bahçeşi, Su Altı Akvaryum ve Belediye Hastanesi gibi önemli projeler konusunda çalışmaların ne aşamada olduğunu, bunlarla ilgili nasıl bir takvim ortaya koyacaklarını öğrenmeye çalıştık. İşte bu konudaki sorularımız ve Başkan Işık’ın cevapları…
Gündem Haberi


Büyük projelerin akıbeti konusunda Kütahyalı vatandaşlarımızın sizlere yöneltmemizi istediği bir soru var; halkımız büyük projeler için ne zaman harekete geçeceğinizi merak ediyor. Bu konuda planlanan çalışmalar ne aşamada? Halkımız merak ediyor, lütfen açıklar mısınız?

 

Belediye Başkanı Alim Işık: Büyük projeler için bu yılımızı hazırlık yılı ve ilgili yazışmalarla geçirilecek bir yıl olarak planladık. Çünkü bu projeler için belediyemizden harcayacağımız herhangi bir kaynağımız yok. Borçla devraldığımız ve 2019 bütçesinin 130 milyon borçlanma öngördüğü bir bütçeyle devraldık burayı. 130 milyon lirayı borçlanmak için ilk kaynağımız olan İller Bankasına gittim ben. Maalesef kredi kullanma limitimizin olmadığı cevabını alınca, geri döndüm. 

"Yeni bir vebale ortak olamam..."

Kaynak ne kald; bankalar. Bankalar da 2 ay önce yüzde 28-30 faizle kredi veriyordu. Şimdilerde yüzde 25 bandına düştü.  Topladım ilgili birim müdürlerimi ve başkan yardımcılarımı, “Arkadaşlar şu anda 130 milyon TL’yi bankalardan yüzde 30 faizle aldığımız zaman bu 170 milyon TL’dir, 170 milyon lirayı çekip geçmiş dönemin 170 milyon liralık borcunu kapatmak üzere kullanarak yeni bir vebale ortak olamam. Dolayısıyla 130 milyonu sildik, borçlanma kısmını bitirdik ve elimizdeki kaynak kadar harcama yapacak bir bütçeye döndük. Herkes buna göre işlemini planlasın ve tasarruf edeceğiz.” dedik ve tasarrufa döndük.


"Önümüzdeki 2020 yılında bütçemizde vizyon projelerimize başlayacak kaynakları ayırdık."

Şimdi de 4. Grup müdürler toplantımızda bütçe ön görüşmelerimizi tamamladık. Yaklaşık 415 milyon TL dolayında bir bütçeyi tasarladık ve denk bütçeye dönüştürdük. Önümüzdeki 2020 yılında bütçemiz geliriyle gideri birbirini karşılayacak bütçe olacak ve bu harcama bütçesinin içerisinde bahsettiğimiz vizyon projelerimize başlayacak kaynakları ayırdık. Bazılarını yap-işlet-devret modeliyle düşünüyoruz.  Bazılarını belediyemizin kendi öz kaynaklarıyla yaptırmayı planlıyor, bazılarını da değişik modellerle, eğer bulabilirsek dış kaynak transferiyle daha ucuza getirebilecek değişik yollar arayacağız.

Örneğin hayvanat bahçesi ve sualtı akvaryum gibi projelerimizi Millet Bahçesi alanı olarak daha önce ilan edilen bölgeye konumlandırmayı düşünüyorduk. Ancak DSİ’nin İdare Mahkemesine açtığı durdurma kararıyla, kapalı spor salonu, Kılıçarslan Lisesi, Stat ve İdare Mahkemesinin bulunduğu söz konusu bölge eskiye dönmüş oldu. Bu noktada düşündüğümüz projeler için ilgili kurumlarla görüşerek alabildiğimiz kadar alan alıp hayata geçirebileceğimiz projelerin bir kısmını yine buraya konumlandırmayı düşünüyoruz. Ancak, olmadı alamazsak, değişik yerlerden alan bulmaya çalışacağız ve projeler konusunda söylediğimiz her şeyi yapacağız.

"İnşallah 5 yılsonunda hepsi daha da fazlasıyla hayata geçirilecek."

Bakın ön gördüğümüz 130 projenin hepsi masamın üzerinde. Hangi projeyi hangi tarihte uygulamaya geçirdik, bunun kontrolü için bu projeleri buraya astık. Ve inşallah 5 yılsonunda hepsi daha da fazlasıyla hayata geçirilecek. Projelerimizin için önce yönetim anlayışımız, arkasından sosyal sorumluluk projelerimiz, imar çevre ve şehircilik projelerimiz, üretim ve istihdam projelerimiz, eğitim, gençlik ve spor projelerimiz ve kültür-sanat ve turizm projelerimiz olmak üzere 5 grup altındaki projelerimizin tamamını uygulama tarihlerini de dikkate alacak şekilde buraya yerleştirdik.

Şu anda bakınız temel yönetim anlayışını hayata geçirmişiz. Ondan sonra Kadın Çocuk ve Dayanışma merkezini uygulamaya geçirmişiz. Hilal Bebek projemizi geçirmişiz, Hilal Kart Projemizi geçirmişiz, İkamet Kart Projemizi uygulamaya koymuşuz. Bunların tamamı hangi tarihlerde uygulamaya koyduğumuzun çetelesini tutuyoruz. İnşallah 5 yıl sonra 130 projeyi ve diğer projelerimizin tamamını alacak şekilde bunu doldurulmuş göreceğiz ve aşağıya kadar belediyenin girişine de bunu astık. Aynı şekilde vatandaşımız da orada bunları kontrol edecek.

Peki Sayın Başkan, örneğin büyük projelerimizden biri olan Belediye Hastanesi ile ilgili bazı soru işaretleri var. Bildiğimiz kadarıyla ülkemizde belediye eliyle açılmış ve faaliyetine devam eden bir hastane yok. Bu Kütahya’da olursa ülkemizde de tek olacak. Bu hastaneyi belediye ne şekilde hayata geçirecek? Hangi vasıtaları kullanarak nasıl çalıştıracak?

Belediye Başkanı Alim Işık: Şimdi bu konuda gerçekçi olmak lazım. Eğer Şehir Hastanemiz yapılır da, bu dönem içinde hastane ihtiyacımız ortadan kalkarsa, belki buna ihtiyaç kalmayacak. Biz o zaman da vatandaşımıza diyeceğiz ki; “Biz o günkü seçim döneminde, o zamanın şartlarda bunu planlıyorduk. Şimdi şehir Hastanesi bitti ve böyle bir hastaneye de ihtiyaç yoksa. Bu kaynağımızı şuraya kaydediyoruz.” diyeceğiz.

"Kütahya’da özel hastane yapımına herhangi bir engel var mı? Olmaz diye bir şey yok. Kaynalarımızı en iyi şekilde kullanacağız." 

Ama, diyelim ki bu olmadı. Kütahya’nın şu anki sorunu devam ediyor, Kütahya’da özel hastane yapımına herhangi bir engel var mı? Yap-İşlet-Devret modeliyle çağıracağız yatırımcımızı, “Belediyemiz bununla ilgili sizin ortağınız, size her türlü desteği olacak, buyurun kardeşim. Var olan bir binayı hastaneye mi dönüştürmek istiyorsunuz veya bizden yer mi istiyorsunuz, alın beraber belediyemizle bir protokol çerçevesinde bunu milletimize hastane olarak hizmet verecek şekilde kazandıralım.” diyeceğiz. Yani değişik modelleri deneyeceğiz. Yani olmaz diye bir şey yok. Kaynalarımızı en iyi şekilde kullanacağız.

Seçimden önce Kütahya’nın en önemli konularından biri bu hastaneydi ve hala devam ediyor. Uygulamaya bakacağız, Şehir Hastanesinin yapımı devam eder de bir an önce tamamlanacak olursa zaten bizim gündemimizden düşecek. Ancak şu anda inşaatın durduğunu biliyorum, inşallah en kısa sürede başlar. Konuyu siyasilerimizin takip ettiğini düşünüyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Başkan, Alim, Işık'a, Kütahya, için, düşündükleri, büyük, projeleri, sorduk,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv