Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 14:23 Bu haber 1166 kez okundu
 
Başkan Alim Işık Kütahya Belediyesinin 628 milyon 495 bin lira borcu olduğunu bildirdi
Kütahya Belediyesinde başkanlık makamını el değiştirmesine müteakip kentte kaynayan dedikodu kazanına Belediye Meclisinin son yaptığı olağanüstü toplantıdan büyük bir malzeme daha çıktı. Yeni Başkan Alim Işık’ın yakın çevresine “Belediyenin borcu çok, kimse benden 4 yıl iş beklemesin” şeklinde beyanda bulunduğunu iddia eden dedikodu kazanını destekler nitelikteki sonuca göre, Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya Belediyesinin toplam borcunun 628 milyon 495 bin lira olduğunu bildirdi.
Gündem Haberi


Kütahya Belediyesinin borç stokunun ve gelirlerinin tespiti için kurulan komisyon çalışmasını tamamlayarak ilgili raporu hazırladı. Başkanlık makamının el değiştirmesine müteakip kentte kaynayan dedikodu kazanına göre, Başkan Alim Işık’ın yakın çevresine “Belediyenin borcu çok, kimse benden 4 yıl iş beklemesin” şeklindeki beyanda bulunduğu ileri sürülüyor. Kütahya Belediyesi Meclisinin geçtiğimiz günlerde yaptığı olağanüstü toplantıda da belediyenin varlıklarının tespiti için kurulan komisyonun 3 aylık çalışmanın ardından raporunu açıklamasıyla, dedikodulara bol malzeme çıkmış oldu. Buna göre ilgili toplantıda raporun açıklanmasıyla belediyenin toplan borcunun toplam borcunun 628 milyon 495 bin lira olduğu ilan edildi.

“Borç 628 milyon 495 bin, alacak ise 63,6 milyon TL.”

Komisyon raporunun müzakereye açılmasıyla başlayan olağanüstü toplantıda konuşan belediye başkanı Alim Işık, belediyenin toplam borcunun 628 milyon 495 bin lira olduğunu söyledi. Bu borcun yaklaşık 436 milyon lirasının kullanılan kredilere ait olduğunu kaydeden Başkan Işık, borcun 100 milyon lirasının da İller Bankası ve diğer bankalardan çekilen kredilere ödenecek faizlerin oluşturduğunu belirtti Işık, belediyenin toplam alacağının ise 63,6 milyon lira olduğunu dile getirdi.

Borcun büyük bölümü 1453 konutları ve yeni hizmet binasına ait

Toplantıda, Parmakören’de bulunan 1453 Konutları ile Belediye Yeni Hizmet Binasının maliyetleri sebebiyle zaman zaman mecliste tartışmalar yaşanırken, ilgili borç yükünün büyük bölümünün 1453 konutları ve yeni belediye hizmet binasına ait olmasına tepki gösterildi. Tartışmalara müteakip 1416 konut ve 37 adet işyerinin olduğu Parmakören 1453 Konutlarında yüklenici firma çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Başkan Işık,

“1453 konutlarının yatırım tahmini maliyet tutarı 445,1 milyon lira olarak belirlenmiştir.”

“Burası için bugüne kadar ödenen bedel 216,4 milyon, ödenecek bedel ise 80,4 milyon. Fiyat farkı bedeli ise 53,7 milyon lira. İller bankası ve diğer bankalardan kullanılan kredi faiz toplamı ise 94,5 milyon olduğu görülürken, bu yatırımın tahmini maliyet tutarı 445,1 milyon lira olarak belirlenmiştir” şeklinde konuştu.

“Belediye Yeni Hizmet Binası ise toplamda 102 milyon liraya mal oldu.”

Belediye Yeni Hizmet Binasının ise toplamda 102 milyon liraya mal olduğunu açıklayan Işık, “Belediye Yeni Hizmet Binası ödenen hakediş bedeli 68,2 milyon lira, bunun 50 milyon lirası iller bankasından, kalan kısım ise diğer bankalardan alınmış kredilerden oluşuyor. Gelecekteki tahmini hakediş bedeli 5 milyon olurken, toplam faiz tutarı 28,6 milyon lira” dedi.

Konuşmasında ödenecek faizlerin 30,7 milyon lirasının bu yıl, 60 milyon lirasının ise diğer yıllarda ödeneceğini dile getiren Başkan  Işık, belediyenin mevcut varlıkları hakkında da ortaya çıkan bilgileri paylaştı. Başkan Işık, belediye ait banka ve kredi kartlarının 3,1 milyon lira, stokların 1 milyon lira, iştiraklerdeki hisselerin 36,2 milyon lira, 621 taşınmazın 459 milyon lira, 26’sı kullanılamaz olarak hurdaya ayrılan 262 adet taşıtın değerlerinin 21 milyon lira olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başkan, Alim, Işık, Kütahya, Belediyesinin, 628, milyon, 495, bin, lira, borcu, olduğunu, bildirdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv