Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 22:30 Bu haber 210 kez okundu
 
Başkan Erdoğan açıkladı, normalleşme süreci başlıyor. Berberler, kuaförler, AVM’ler 11 Mayıs'ta açılıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan corona sonrası Türkiye'nin mayıs ayı normalleşme planını açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada, plana göre 11 Mayıs tarihinde berber, kuaför, güzellik salonu ve AVM'ler açılacak. YKS 27-28 Haziran'da, LGS 20 Haziran'da askeri öğrenci sınavı 14 Haziran'da yapılacak.
Gündem Haberi


Korona Virüsü salgınını en az hasarla atlatabilmek için alınan tedbirlerin önemli bir kısmında bir buçuk ayı geride bıraktıktıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Covid 19 salgınında önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Türkiye devleti ve milletiyle ortak bir mücadele ortaya koymuştur. Hem ölüm oranımızı çok aşağıda tuttuk hem de hastalığın yayılma hızını başarılı bir şekilde kestik. Hastalığın ağır etkilerinin görüldüğü 65 yaş üstü ile 20 yaş altına getirdiğimiz sokağa çıkma kısıtlaması salgının yayılmasını ciddi oranda etkiledi. 83 milyon vatandaşımın her birine şahsım ve kabinem adına şükranlarımı sunuyorum.” İfadesini kullandı.

Konuşmasında alınan tedbirler ve ekonomiyi desteklemek için hayat geçirdikleri programları da anlatan Başkan Erdoğan; “Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Dünyanın tamamıyla birlikte ülkemizde hiçbir şey tam manasıyla eskiden bildiğimiz düzene dönemeyecektir. Salgının daha ne kadar süreceği henüz belli değil.

Evet normale döneceğiz yeni normal olacaktır.

Kalabalık yerlerde maske kullanımı ve fiziki mesafeye riayet devam edecektir.” dedi

“Normalleşme planı mayıs - haziran ve temmuz aylarına yayılacak.”

Normalleşme planını Mayıs - Haziran ve Temmuz aylarına yayarak yapılacağını ifade eden Başkan Erdoğan, İlk olarak Mayıs ayı normalleşme planını kamuoyuna şöyle anlattı:

İlk Müjde  65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımıza

“İlk müjdemiz 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesiyle tahditli olarak dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı bu hafta sonu Pazar günü saat 11.00 ile 15.00 arası gerçekleştiriyoruz.

20 yaş altında iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü 11.00 ile 15 arasında tahditli olarak dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş grubu, 15 Mayıs Cuma günü, yine aynı şartlarda ve aynı saatlerde dışarı çıkabilecek.

Bu hafta sonu sokağa çıkma uygulamasını sürdürüyoruz.

Kurallara riayet düzeyine bakarak sonraki haftalarda aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Bu hafta sonu sokağa çıkma sınırlamasını sürdürüyoruz. 31 ilde şehirlerarası giriş çıkış sınırlandırılmasını bu geceden itibaren 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla'dır.

“Berber, kuaför, güzellik salonu ve AVM’ler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek.”

Her hafta illerimizle ilgili değerlendirme yapacağız. Diğer illerimizde giriş çıkış sınırlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.

Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs'ta faaliyete geçebilecek. Alışveriş merkezleri 11 Mayıs'tan itibaren hizmet verecek.

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı'nın atama, görevlendirme 1 Haziran'da, bedelli askerlik 20 Haziran'da yeniden başlayacak.

“Cerrahi maske, bez maske satışına izin vermeyi planlıyoruz.”

Bugüne kadar piyasada satışına izin vermediğimiz cerrahi maske, bez maske satışına halkımızın kolayca ulaşabileceği yerlerde izin vermeyi planlıyoruz.

Belediye ve İller Bankası ihaleleri 27 Mayıs'ta yeniden açılacak. YKS 27-28 Haziran'da liselere geçiş sınavı 20 Haziran'da yapılacak. Askeri öğrenci sınavı 14 Haziran'da yapılacaktır.

Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönecekler. Adliyeler ara verilen duruşma, keşif, yargı süreci, icra iflas takipleri 15 Haziran'da başlayacak.

Hazırlamış olduğumuz normalleşme planını daha önceden de belirttiğim gibi dinamik şekilde uygulayacağız. Gelişmelere göre bazı tarihlerin öne alınması bazılarının geriye bırakılması mümkündür.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı rehberlerdeki kurallara en üst düzeyde tutarsak bu süreç daha uzun olacaktır. Kurallara uyulmaması ve Allah göstermesin salgının yeniden yayılması halinde çok daha sert tedbirlere başvurabiliriz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Başkan, Erdoğan, açıkladı,, normalleşme, süreci, başlıyor., Berberler,, kuaförler,, AVM’ler, 11, Mayıs'ta, açılıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv