Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 17:32 Bu haber 1197 kez okundu
 
Bedelli konusunda hevesimiz kursağımızda kalacak
Bedelli Askerlerin 21 günlük temel eğitimlerinin hangi kışlalarda verileceği yapılan taslak çalışmasıyla netleşti. Kütahyalıların umut ettiği bedelli kışlalarının içinde Kütahya Hava Er Eğitim Tugayı bulunmuyor.
Gündem Haberi


Bedelli askerkerin 21 günlük temel eğitimlerinin Kütahya’da yapılması için MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ve CHP Kütahya Milletvekili Fazıl Kasap’ın Savunma Bakanlığına talepte bulunacaklarını açıklamasıyla heyecanlanan Kütahya kamuoyu beklediği müjdeli haberi alamayacak gibi gözüküyor. Her ne kadar dün birer açıklama yaparak, bedellilerin Kütahya’da eğitim alacaklarını söyleyen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve CHP Milletvekili Fazıl Kasap’ın tersine, ulusal basında çıkan haberlerde bedelliler için zikredilen kışlaların arasında Kütahya bulunmuyor.

Başkan Saraçoğlu Bedelliler Kütahya’da dedi ama…

Hatırlanacağı gibi, Başkan Saraçoğlu Kütahyalıları dün umutlandıran müjdeyi kendisine İstanbul’a tayini çıkan Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Bülent Tatkan’ın ilettiğini söylemişti.

AK Parti İl Başkanı ve Milletvekili İshak Gazel:
“Bakanlığa müracaatımızı yaptık, Kütahya’nın eğitim birlikleri arasına alınmasını bekliyoruz.”

Konuyla ilgili olarak henüz Savunma Bakanlığından net bir açıklama yapılmazken, diğer yandan AK Parti İl Başkanı Ali Çetinbaş ve Milletvekili İshak Gazel de, bakanlığa gereken müracaatları yaptıklarını ve Kütahya’nın eğitim birlikleri arasına alınmasını beklediklerini ifade etmişlerdi.

Bugün ulusal basında çıkan haberlerde ise, bedelli Askerlik hususuna dair bütün ayrıntıların netliğe kavuştuğu belirtiliyor. Haberlerde, gün sayısı, yaş ve ücret konusunun netleştiği  ve alınan karar doğrultusunda; Bedelli Askerlik ücretinin 15 bin TL olduğu, yaş sınırının 25 ve gün sayısının ise 21 gün olarak kesinlik kazandığı kaydediliyor.

Bedelli kışlaları için taslak çalışması yapılmış, Kütahya yokmuş

Haberlerde, Bedelli Askerlik uygulamasından yararlanacak vatandaşların hangi birliklerde ve nerede Temel Eğitim alacakları hususunda taslak çalışma gerçekleştirildi zikrediliyor. Uygulamaya başvuru işleminde bulunmak isteyen asker adaylarının yasanın Resmi Gazete üzerinden yayımlanmasından itibaren 3 ay içerisinde başvuru imkanı elde edebilecekleri söyenirken, yapılan başvuru sayısının fazla olması halinde Kara Kuvvetleri’nin yanı sıra İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Eğitim Komutanlıklarının da devreye alınabilme durumuna dikkat çekiliyor.

14 Kara Birliği belirlenmiş.

Haberlerde eğitim kışlaları için yapılan taslak çalışmasında Kütahya Hava Er Eğitim Tugayının ismi zikredilmezken, bedellilere 21 gün süresince eğitim vermesi planlanan Bedelli Askerlik kışlaları şu illerdeki kışlalardan oluşuyor:

1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Manisa

1'inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Aydın

3'üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Antalya

3'üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Ezine-Çanakkale

5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Sivas

9'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bilecik

10'uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bornova-İzmir

15'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya

15'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya

48'inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Tokat

58'inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Burdur

59'uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı – Erzincan

116'ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Çanakkale

Jandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı-Seferihisar-İzmir

 

 

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bedelli, konusunda, hevesimiz, kursağımızda, kalacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv