Haber Detayı
23 Mayıs 2020 - Cumartesi 18:14 Bu haber 238 kez okundu
 
Belediye Başkanı Alim Işık, 1 milyon 878 bin 749 adet maske ürettiklerini söyledi
Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, Kütahya Belediyesi’nin Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Işık, Simpaş A.Ş.’nin Maske İmalat Atölyesinin kuruluş tarihi olan 4 Nisan 2020 tarihi ile 21 Mayıs 2020 tarihi arasında 1 milyon 878 bin 749 adet maske ürettiklerini söyledi.
Gündem Haberi


Başkan Işık, 22 Mayıs 2020 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısı öncesi Kütahya Belediyesi’nin Covid-19 pandemi sürecinde gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeye devam ettiği çalışmalar ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Işık, Kütahya Belediyesi’nin iştiraki olduğu Simpaş A.Ş.’nin Maske İmalat Atölyesinin kuruluş tarihi olan 4 Nisan 2020 tarihi ile 21 Mayıs 2020 tarihi arasında 1 milyon 878 bin 749 adet maske üretildiğini ve bunun halen 579 bin 534 adedinin stokta satışa hazır olarak beklediğini ifade etti,

“Yaklaşık 500 bin maske vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtıldı.”

Diğer 1 milyon 300 bin civarındaki maskenin yaklaşık 500 bininin belediye tarafından vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtıldığını belirten Işık, “Geriye kalan da şehrimizdeki kamu kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere birçok özel sektörümüzün talebi doğrultusunda satılmıştır.” dedi.

Işık Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında yapılan çalışmaları şöyle anlattı.

“Yaklaşık 1 milyon m2’nin üzerinde kapalı alan dezenfekte edildi.”

“Veteriner İşleri Müdürlüğümüz aracılığıyla 9 Mart 2020 tarihinden 22 Mayıs 2020 tarihine kadar yaklaşık 1 milyon m2’nin üzerinde kapalı alan dezenfekte edildi. Söz konusu müdürlüğümüz tarafından belediyemiz personeline yaklaşık 210 bin adet maske dağıtılarak personelimizin işlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri sağlanmıştır. Bu çerçevede yürütülen çalışmalarımız ara vermeden devam etmektedir. Belediyemiz hizmetlerinde 500 lt el dezenfektanı kullanılmış, özellikle pazaryerleri gibi vatandaşlarımızın yoğun olduğu alanlara da mobil dezenfektan cihazları monte edilmiştir. Buralarda vatandaşlarımız hem ücretsiz maskesini alabilmekte hem de dezenfektan hizmetimizden yararlanabilmektedir.

18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren haşere ile mücadele ilaçlama çalışmalarımız başlamış olup, bu çerçevede yürütülen faaliyetlerimiz bayram boyunca devam edecektir. Bayram süresince uygulanacak sokağa çıkma yasağı kapsamında sokak hayvanlarının beslenmesine devam edilecek olup haşereyle mücadele çalışmaları da hız kesmeden sürecektir.

Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüz aracılığıyla toplu taşıma araçlarının sefer sayıları 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren %25 oranında arttırılmıştır. Taksilerin taşımacılık yapmalarında 10 Mayıs 2020 tarihli genelgede belirtilen usullere istinaden Veteriner İşleri Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde dezenfekte işlemleri düzenli bir şekilde sürmektedir. Yine belediyemiz hizmet alanlarında çalışan güvenlik personelimiz tarafından hizmet binalarımıza giriş yapan tüm vatandaşlarımızın vücut sıcaklığı ölçüleri yapılmakta, maskesi olmayan vatandaşlarımıza ücretsiz maske verilmekte ve el dezenfektanı kullanmaları sağlanmaktadır. 

“Yasaktan muaf olan kişiler için yeterli sayıda otobüs seferleri planlanmıştır.”

Bayram boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı tedbirleri kapsamında yasaktan muaf olan kişiler için yeterli sayıda otobüs seferleri planlanmıştır. Zabıta Müdürlüğümüz aracılığı ile bugüne kadar özellikle toplu taşıma araçlarına binmek isteyen ama maskesi olmayan hemşehrilerimiz ile pazar yerlerimize gelen ve maskesi olmayan vatandaşlarımıza yaklaşık 85 bin adet ücretsiz maske dağıtım hizmeti yapılmıştır. Aynı şekilde Ramazan ayı tedbirleri kapsamında ilimizdeki tüm fırın ve unlu mamul üretim yerlerinin uyması gereken kurallar hakkında denetimler yapılmış ve bu denetimler sürdürülmektedir. Halkımızın yoğun olarak bulunduğu ve virüsün yayılmasının riskli olduğu semt pazaryerleriyle ilgili alınan tüm Pandemi Kurulu kararları harfiyen uygulanmaya devam etmektedir. Devletimizin 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın için uygulamaya koyduğu sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle günlük ihtiyaçların karşılanabilmesi için Vefa Sosyal Destek Grubu ile ortaklaşa yürütülen program kapsamında ihtiyacı olan vatandaşlarımızın gıda, market, pazar alışverişi, fatura ödemeleri, su dolumu kart yüklemesi ve doğalgaz dolum kart yüklemesi gibi birçok ihtiyaçları karşılanmaktadır. 

“Toplam 326 parkımızın tamamında düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılmaya devam etmektedir.”

Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz bünyesindeki toplam 326 parkımızın tamamında düzenli olarak dezenfekte çalışmaları yapılmaya devam etmektedir. Temizlik İşleri Müdürlüğümüzce mahallelerimizin tüm sokak, cadde ve camileri dezenfekte edilmiştir. Semt pazarlarımızın temizlik ve dezenfeksiyonu ile yıkama işlemleri de aralıksız devam etmektedir. İl hıfzıssıhha Kurulu kararınca Gaybiefendi Mahallesinde karantinaya alınan sokaklarda her gün dezenfeksiyon ile yıkama işlemleri gerçekleştirilmektedir.”

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Belediye, Başkanı, Alim, Işık,, 1, milyon, 878, bin, 749, adet, maske, ürettiklerini, söyledi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv