Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 21:35 Bu haber 925 kez okundu
 
Belediye Başkanı Alim Işık'a sorduk: Sevgi Yolu trafiğe açılacak mı?
Sizler için, vatandaşlarımızın öncelikli olarak merak ettiği ve Kütahya gündeminde olan bazı konular hakkında Kütahya Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’la gerçekleştirmiş olduğumuz güzel bir röportaj hazırladık. İlginizi çekeceğini umduğumuz röportajımızda ilk bölümünde, Başkan Alim Işık’a geçtiğimiz ay gündeme bomba gibi düşen Trafik Çalıştayında Sevgi Yolunun tek yönlü olarak trrafiğe açılması hususunda ortaya atılan öneriyi, bu önerinin son durumu hakkında gelinen noktayı ve konu hakkında merak edilenleri sorduk.
Gündem Haberi


İşte sorularımız ve işte Sayın Belediye Başkanımız Alim Işık’ın cevapları…

Efendim, başkanlık makamına oturduğunuzdan bu yana kamuoyunda en çok konuşulan konu, belediyeniz himayesinde gerçekleştirilen bir çalıştay ve bu çalıştayda öneri olarak ortaya çıkan Sevgi Yolu’nun tek yönlü olarak trafiğe açılması oldu.

Şimdi Tüm Kütahyalılar merak ediyor, Sosyal medyada ve değişik ortamlarda Sevgi Yolunun tekrar trafiğe açılmaması konusunda ezici bir çoğunlukta halkın irade göstermesine rağmen, söz konusu çalıştay kararı İl Trafik Komisyonuna götürülecek mi?

Halkın istememesine rağmen, komisyondan Sevgi Yolunun tekrar trafiğe açılması yönünde bir karar çıkarsa, bu karar uygulamaya alınacak mi?

Karar uygulamaya alınırsa, maliyet konusunda Sevgi Yolu için geçmişte harcananların yok edilmesi haricinde, buranın tekrar trafiğe açılması noktasında ne kadarlık bir maliyetin ortaya çıkması bekleniyor?

Belediye Başkanı Alim Işık: Öncelikle bir kez daha bu konuyu açıklama fırsatı sunduğunuz için teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Şimdi biz buraya gelmeden önce vatandaşımıza net ve açık taahhütlerde bulunarak geldik.  Dedik ki “Biz vatandaşımıza sormadan, onun rızasını almadan, fikirlerini almadan hiçbir konuya karar vermeyeceğiz” dedik. Ve birlikte yöneteceğiz dedik. Hala aynı şeyi söylüyoruz. Birlikte yönetmek için bilimsel yöntemlerle Kütahya’nın sorunlarına çözüm arıyoruz.

“Net konuşuyorum. Vatandaşıma sormadan son kararı biz zaten vermeyiz.”

Kütahya’nın en ciddi sorunlardan birinin ulaşım ve trafik sorunu olduğunu biliyoruz.  Bunun çözüm yoluyla alakalı olarak da yine vatandaşlarımızın, kurum ve kuruluşların, STK’lar, Muhtarlar dahil olmak üzere görüşlerini almak üzere çalıştayımızı düzenledik. Orada özetle 35 adet öneri çıktı.  Takdir edersiniz ki bu çalıştay, yukarıda da bahsettiğim gibi, vatandaşlarımızın ve çeşitli kurum ve kuruluşların görüşlerinin alındığı bilimsel bir çalıştaydır. Ve burada ilgili konu uzmanlarını da çağırarak bu 35 öneriden en sonuncusu olan ve bu maddenin 3 kelimesinden biri olan Cumhuriyet caddesinin ihtiyaç duyulduğunda tek yönlü olarak trafiğe açılabileceği yönünde bir öneri ortaya çıktı. Şimdi bunu bizim bazı arkadaşlarımız aldılar ve geri kalan 34,5 maddelik öneriler hakkında sosyal medyada veya diğer platformlarda konuşulmadı.

“Kuruldan geçtikten sonra yine vatandaşa soracağız. İstemiyoruz denirse niye yapacağız ki?” 

Net konuşuyorum. Vatandaşıma sormadan son kararı biz zaten vermeyiz. Bu bir öneridir. Bu önerinin uygulamaya geçebilmesi için ilgili kurullardan geçmesi lazım. Dediğiniz İl Trafik Komisyonu, bu komisyona bu öneriyi sunmamız lazım. Sunmadan önce bizim kabul etmemiz lazım. Bu öneriyi olabilir diye bizim koymamız lazım ve kurula getirmemiz lazım. Kuruldan da geçtikten sonra, nasıl yapılacağı, hangi projeyle yapılacağı konusunu yine vatandaşa soracağız. İstemiyoruz denirse niye yapacağız ki?  Önceliğimiz değil ki böyle bir konu. Bizim şu anda trafik sorununu çözmek için ciddi önceliklerimiz var. Ne diyorum, 35 öneriden 35.’sinin 3 cümlesinden biriydi Sevgi Yolu.

“Yapılan bir şeyi yıkıp da vatandaşın parasını boşa harcamak gibi bir lüksümüz yok. Tam tersine yarım tuğlayı dahi değerlendirme gibi bir mecburiyetimiz var.”

Şimdi bu arkadaşlarımız aynı cümlede geçen örneğin;  Asım Güzdüz Caddesinin akışının ters çevrilmesi, Osmanlı Caddesinin tek yönlü olarak Ulucamiine doğru açılması yönünde geçen kelimeleri niye dikkate almadılar? Burada niyetin farklı olduğunu anlıyoruz. Burada bizim yapılan bir şeyi yıkıp da vatandaşın parasını boşa harcamak gibi bir lüksümüz yok. Tam tersine yarım tuğlayı dahi değerlendirme gibi bir mecburiyetimiz var.

Ben 629 milyon TL’lik bir borçla devraldım burayı. Ve şu anda 550 milyonda doğru çekiyorum. Daha 4 ay oldum, 4 ay! İlk 3 ayda 40 milyon ödedim,  şu ana kadar da 20 milyon borç ödedim ve ödemeye devam edeceğim. Bir taraftan da işimi yapıyorum. Bakınız şu anda yıllarca çözülemeyen girilemeyen mahallelere girdik biz. Örneğin 30 Ağustos Mahallesi; 10-15 yıldır oranın yolunu kimse yapamadı. Ama biz daha 2. Ayımızda orayı bitirdik. TOKİ’yi bitirdik.  Dumlupınar Mahallesine alt yapı yaptık. Zafertepe, şimdi nasip olursa 75. Yıl ve diğer mahallelerimiz. Biz işimize bakıyoruz. Ama vatandaşımızın da sesini mutlaka dinleyerek, olması gerekeni yapıyoruz.

“Bizim Sevgi yolu gibi bir önceliğimiz yok. Ama…”

Ben kimseyle spekülatif söylemlere girmem. Ben işime bakarım. Geçmiş 2 tane belediye başkanımız konuştu aynı platformlarda. Doğal olarak Mustafa İça Bey bunu yapan olduğu için açılmaması lazım, yıkılmaması lazım gibi kendi görüşünü beyan etti. Saygı duyarız. Ama Kamil bey ne dedi; “Bizim zamanımızda da bu konuda talepler oldu, ama yapamadık.” dedi. Demek ki bir kesimde istiyor. Ama isteyeni ve istemeyeni doğru değerlendirip, zamanlaması bu iş için çok önemli. Şu anda önceliğimiz değil, ama ileriye doğru gündeme geldiğinde, örneğin Cumhuriyet Caddesindeki esnafımız ve vatandaşlarımız “Burada artık sessizlik oluştu, buranın canlandırılması lazım.” dediği zaman gündeme gelecek konulardan birisidir.

Bizim şu anda önceliğimiz, özetle şehrimizin çevre yollarını sağlı sollu ticaret alanlarına dönüştürerek, dışarıdan gelenlerin katkısını arttırmaktır.  Şehrimize dışarıdan gelenleri mutlu yapmak ve içeride de ihtiyaç duyulan projelere öncelik vermektir. Bizim Sevgi yolu gibi bir önceliğimiz yok, ama bu bir fikirdir, bir öneridir, zamanı geldiğinde değerlendirilebilecek bir veri olarak da değerlendirilecektir.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Belediye, Başkanı, Alim, Işık'a, sorduk:, Sevgi, Yolu, trafiğe, açılacak, mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv