Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 18:41 Bu haber 763 kez okundu
 
Belediye Başkanı Alim Işık; "Borçlar ödenecek, verilen sözlerin fazlası yerine getirilecek."
Kütahya’da görev alan basın mensuplarına geride kalan 3 aylık görev süresini değerlendiren Belediye Başkanı Alim Işık, son dönemde kamuoyunda tartışılan belediyenin borçlarını ödeyeceklerini, hem de verdikleri sözlerin daha fazlasını yerine getireceklerini ifade etti.
Gündem Haberi


Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya’da görev alan basın mensuplarına geride kalan 3 aylık görev süresini değerlendirdi. Belediye Sosyal Tesislerinde, bu güne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Işık, “Biz Kütahya’yı barıştırma sözüyle geldik. Kimseyle kavgam yok. Biz hizmet merciindeyiz. Hem borcu ödeyeceğiz, hem verdiğimiz sözlerin daha fazlasını yerine getireceğiz. Bundan kimsenin endişesi olmasın” şeklinde konuştu.

Başkan Işık değerlendirmesinde şunları söyledi. “Bilindiği gibi seçim öncesi 5 hedef belirlemiştik. Birincisi sosyal barışı sağlamak, ikincisi Kütahya’da göçü durdurmak, üçüncüsü yaşlanmış nüfusu gençleştirmek, dördüncüsü Kütahya’mızı hem yaşayanlar hem de yatırımcılar açısından tercih edilen ilk 5 il arasına sokmak ve beşincisi de Kütahyaspor’umuzu birinci lige çıkarmak gibi bir taahhüdümüz vardı. Bunları nasıl gerçekleştireceğiz sorusunun cevabı olarak da önce yaklaşımı ortaya koyduk. Bunu da açık kapı, katılımcı, şeffaf, sosyal ve yerinde hizmet belediyecilik anlayışlarıyla ortaya koyduk. Göreve gelir gelmez açık kapı belediyeciliği başlattık ve Atatürk’ün Kütahya’ya ithafen söylediği sözlerin yer aldığı anıtı ait olduğu yere, yani belediye önüne koyduk. Şeffaf belediyecilik anlayışı gereği ihaleleri elektronik ortamda gerçekleştirmeye başladık. Kronik hale gelen otogar-şehir içi arasında otobüs seferleri sorununu çözdük. Katılımcılık belediyecilik anlayışı olarak da mecliste tüm üyelerimize eşit görevler verdik. Belediye varlıklarımızın tespiti amacıyla bir komisyon kurduk ve mevcut hali bir rapora dönüştürdük. Bunu da yaptığımız olağanüstü meclis toplantımızla tüm kamuoyuna duyurduk belediyemizde çalışan hiç kimseyi işten çıkarmadık. Herkes evine ekmek götürmeye devam ediyor.

“Bazı arkadaşlarımız yorum yapıyor, ‘Borcun altına sığınıyor, Alim Işık verdiği sözleri yapamayacak’ diye. Hayır, hem borcu ödeyeceğiz, hem verdiğimiz sözlerin daha fazlasını yerine getireceğiz.”

31 Mart 2019 tarihi itibari ile 629 milyon TL’lik kesinleşmiş ve ortaya çıkacak bir maliyet tablosu olduğunu duyurduk. Bununla ilgili farklı yorumlar gelmeye başladı. Biz Kütahya’yı barıştırma sözüyle geldik. Kimseyle kavgam yok. Biz hizmet merciindeyiz. Kütahya belediyesi hizmet makamıdır. Hizmetimizi yapacağız, bedelini de Kütahyalılar olarak hep beraber ödeyeceğiz. Geçmişte yapılan ne varsa herkese teşekkür ediyoruz. Ama kimseyle kavga ortamına sunacak tartışmalara giremeyiz. Biz gerçekleri tespit ederiz, kamuoyuyla paylaşırız. Bir taraftan borçları ödüyoruz, bir taraftan yapıyoruz. Bazı arkadaşlarımız yorum yapıyor, “Borcun altına sığınıyor, Alim Işık verdiği sözleri yapamayacak” diye. Hayır, hem borcu ödeyeceğiz, hem verdiğimiz sözlerin daha fazlasını yerine getireceğiz. Kimsenin bundan endişesi olmasın. Bunu birlikte başaracağız. Bir kez daha net olarak söylüyorum. Verdiğimiz sözlerin tamamı hatta fazlası yerine gelecek. Bu borçlar da ödenecek.”

Kütahya Belediyesinin son 3 ayda gerçekleştirilen faaliyetleriyle ilgili bilgiler veren Başkan Işık konuşmasını şöyle sürdürdü; “Taahhütlerimiz arasında yer alan Uyuşturucu ile Mücadele Merkezi (UMER), Engelli Hizmetleri Merkezi (EHMER), Kadın ve Çocuk Danışma ve Dayanışma Merkezi (KAÇDAM), AR-GE ve Proje Değerlendirme Merkezi kuruldu. Ayrıca Belediye bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu oluşturularak Haziran Ayında ilk kurul toplantısı yapıldı.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze 3 aylık süre içerisinde 947 kişi müracaat etmiş, bunlardan 707 kişiye çeşitli yardım yapılmıştır. Müracaat edenlerden 240 kişinin talepleri Sosyal Yardım Değerlendirme Komisyonu tarafından uygun bulunmamıştır. Bu kapsamda Hilal Gıda Alışveriş Kartı (Gıda Yardımı), Günlük Sıcak Yemek Yardımı, Nakdi Yardım, Ramazana Mahsus Gıda Yardımı (100 TL), Evde Temizlik Hizmeti, Öğrenci Ulaşım Yardımı-Her Ay, Öğrenci Yurt Yardımı, Kreş Yardımı şeklindedir.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde, Kadın ve Aile Hizmetleri Birimi, Engelli Hizmetleri Birimi, Kadın Danışma Merkezi Birimi kuruldu. Söz konusu Merkezlerimiz faaliyetlerine başladı. Emzirme Kabinleri yenilenerek tekrar vatandaşlarımızın hizmete sunuldu. İhtiyaç sahibi ailelerimizin ihtiyaçları tespit edilerek gerekli yardımlar yapılmaya başladı.

Yine Taahhütlerimiz arasında yer alan önemli uygulamalarımızdan birisi olan Gıda Bankacılığını kurduk. Artık hayırsever vatandaşlarımızdan aldığımız kuru bakliyat ve ev eşyalarını, Gıda Bankacılığı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

Kütahya Belediyesi Ramazan etkinlikleri, 10 Mayıs /31 Mayıs 2019 tarihleri arasında Germiyan Sokakta yapıldı. Kütahya Belediyesi tarafından Halk İftarları kapsamında Belediye Hizmet Binası önünde kurulan sofralarda 64.609 hemşehrimiz ile bir araya geldik.

Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında hemşehrilerinin isteklerine kayıtsız kalmayıp, 2019 yılında geleneksel Ramazan Davulu geleneğini şehrimizde yeniden hayat buldu.

Kütahya İlimizde Evliya Çelebi Güneş Enerji Santrali kurarak, TR33 Bölgesinde sürdürülebilir bir çevre için; enerji kullanımında yeşil enerjinin yaygınlaştırılması, verimliliğin sağlanmasına katkıda bulunulması ve İlimizde Evliya Çelebi Güneş Enerji Santrali kurarak Sosyal donatılarda, turizm tesislerinde yatırım yerinin mevcut yenilenebilir enerji potansiyeli dikkate alınarak yeşil yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması katkı sağlanması amacıyla hazırlandı. Proje uygulama süresi 24 ay toplam bütçesi 3.200,000,00 TL’dir. Bütçenin %60’ı Zafer Kalkınma Ajansından hibe olarak alınmıştır.

Vatandaşlarımıza taahhüt ettiğimiz cenaze defin ve ilimiz sınırları içerinde yapılacak cenaze nakil hizmetleri, Kütahya Belediyesi tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmeye başladı.

Fen İşleri Müdürlüğünün 3 aylık çalışmaları kapsamında asfalt çalışması 6.548 ton, Asfalt Üretim ve Serimi 3.675 ton, Asfalt Yama Üretim ve Uygulaması 10.524 ton, Plent Miks Temel (PMT) Üretim ve Uygulaması 16.632 m², Soğuk Asfalt Üretim ve Uygulaması 96.300 kg CRS-2 Üretim faaliyeti icra edilmiştir. Servisler bünyesindeki ekip ile; 31.03.2019 – 28.06.2019 faaliyet dönemi içerisinde, 2.816,50 m² alanda tamir bakım onarım ve yenileme çalışması yapılmıştır.

Yıkım çalışmaları kapsamında ise 3 aylık dönem içerisinde; 17 adet maili – i inhidam kararı alınmış yapının yıkımı,1 adet kamulaştırma işleminden kaynaklı taşınmaz yıkımı,1 adet Belediyemiz bünyesindeki atıl yapının yıkım faaliyetini icra etmiştir.

Ilıcayı canlandırmak için Bayanlar Açık Havuz, Hasulhas ve Aqua Park olmak üzere toplam 3 adet tesis kullanıma hazır hale getirilerek 09.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlamıştır.

Vatandaşlarımızın daha hızlı ödeme yapabilmesi adına teknik alt yapısı tamamlanan 2. Mobil Vezne aracımız Cumhuriyet Caddesi’nde hizmete başladı. Aracımızın hafta içi hizmet vereceği konumlar Belediyemiz Web Sitesinde duyurulacaktır. Yeni Belediye Hizmet Binamıza kendi imalatımız olan bir su yükleme Kiosku daha eklenmiştir. 6 adet Park ve Belediye tesislerimize toplamda 50 adet güvenlik kamerası döşenmiştir.

Web sitemize (www.kutahya.bel.tr) vatandaşlarımızın işlemlerini kolaylaştırmak adına ‘Bilgi Edinme ve Başvuru Rehberi’ eklenmiştir. Vatandaşlarımızın belediye hizmetlerimize katılması adına düzenlenen anket, web sitemizden on-line olarak ayrıca hizmet binası girişinde devreye alınmıştır. Her ay düzenlenen Belediye Meclis Toplantılarımız, şeffaf belediyecilik anlayışı gereği Belediye Facebook sayfamız üzerinden canlı olarak izlenebilmektedir.”

“Mahallelerde yerinde dönüşüm toplantıları yapacağız”

Kütahya’da sorunların yerinde tespit edilip çözüme kavuşturulabilmesi için hazırlık çalışmaları devam eden bir diğer konunun ise, yerinde ve yerli dönüşüm toplantıları olduğunu söyleyen Alim Işık, bu toplantıları mahallelerde düzenleyeceklerini ifade etti. Başkan Işık, “16-17 ve 18 Temmuz tarihlerinde Osmangazi, Vefa, Sultangazi ve Börekçiler Mahallelerimizdeki vatandaşlarımızla toplanacağız ve onların görüşlerini alacağız. Oradan çıkan karar neticesinde ne yapılması gerekiyorsa onun çalışmalarını başlatacağız. Kütahya Belediyesinin 2020-2024 stratejik olan çalışmaları devam ediyor. Web sayfamız ve sosyal medyadan gelen talepler doğrultusunda planımızı hazırlayacağız.

“Çevre yollarını ticari alanlara dönüştüreceğiz.”

Plan doğrultusunda elektronik imar çalışmamız devam ediyor. Plan kapsamında Kütahya-Eskişehir, Kütahya-Afyon ve Kütahya-Tavşanlı çevre yollarını sağlı sollu olarak ticari alanlara dönüştüreceğiz. Böylece çevre yolu ticari turizmini Kütahya’mıza kazandıracağız. Böylelikle bazı sorunlarımızı daha kolay aşacağımızı düşünüyorum. Ayrıca kültür parkları ve benzeri çalışmaların imar çalışmalarını da düzenliyoruz.” Dedi.

“Vizyon projelerimize Çinliler ve Amerikalılar Talip.”

Projelerin hayata geçirilmesi noktasında bazı yabancı yatırımcıların da projelerine ilgi gösterdiğini dile getiren Başkan Alim Işık, “Kazandığımız her kuruşu en doğru şekilde harcamaya devam edeceğiz. Dış kaynak arayışımız devam ediyor. Kütahya’da veya Türkiye’deki iş adamlarımız, ülkemizin ve kendilerinin içinde bulundukları durumlar nedeniyle bizim projelerimize ilgi göstermiyor olabilirler. Ama Çin Sanayici ve İş Adamları Derneği ve bu derneğin üyesi olup da dünyadaki ilk 500’de 24’üncü sırada yer alan şirketin sahibi, devlet başkanı ile geldi ve bizim vizyon projelerimizi aldı. Şu anda değerlendirme yapıyorlar. Kaç projemize hangi şartlarda talip olacaklarsa yakın zamanda bize getirecekler. Amerika’da bir grup iş adamı şuanda bizden projelerimizle ilgili randevu bekliyor. Bizde Çin ile yaptığımız görüşmenin sonuçlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra onları da davet edeceğiz. Dünya burayı görüyor. Buradaki farklılığı ve potansiyeli görüyor” şeklinde konuştu.

Toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Salih Özden, İlyas Bahar, Abdullah Damcı, Ali İhsan Ertaş, Murat Arık, Fatih Kölgeli, Kütahya Belediyesi Birim Müdürleri, MHP İl başkanı Ferhan Yıldırım, Merkez İlçe Başkanı İsmail Küçük, Kadın Kolları Başkanı Hülya Öztürk, bazı sivil toplum kuruluşları ve sendika temsilcileri ile basın mensupları iştirak etti.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Belediye, Başkanı, Alim, Işık;, "Borçlar, ödenecek,, verilen, sözlerin, fazlası, yerine, getirilecek.",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv