Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 19:42 Bu haber 838 kez okundu
 
Bu karar Kütahya'daki OSB'leri coşturur mu?
Organize Sanayi Bölgelerindeki (OSB) parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsisi kararı yürürlüğe girdi. Kararın ardından Kütahya’da yer alan 4 OSB’de yatırımların hızlanması bekleniyor.
Ekonomi Haberi


Organize sanayi bölgelerinde bulunan parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsisi hakkındaki karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararın ardından Kütahya’da yer alan 4 OSB’de yatırımların hızlanması beklenirken, yatırımcılara Kütahya OSB’lerinde yer tahsisinin, yüzde 60’tan başlayarak yüzde 100’e varan indirimlerle yapılacağı bildirildi.

Her OSB’de tahsis oranı farklı; Zafer OSB’de bedel yok.

Kütahya OSB’lerinde yatırımcılara bedelsiz veya kısmı bedelli tahsis edilecek arsa konusunda uygulanacak indirimler çerçevesinde halen planlama aşamasındaki Altıntaş Zafer OSB yatırımcılara arsaların yatırımcıya bedelsiz verileceği belirtilirken, altyapı çalışmalarının sona ermesinin ardından arsa tahsislerine başlanacağı ve bu OSB’de ilk etapta 67 parselin yatırımcılara açılacağı aktarıldı.

Sanayileşme için uğraş veren Kütahya’da, yayınlanan kararla Zafer OSB hariç diğer OSB’lerde de yüzde 60’lardan yüzde 80’lere varan indirimler uygulanacağı ifade ediliyor. Bu bağlamda, Kütahya Merkez 1. OSB, Merkez 2. OSB ve Tavşanlı OSB’lerindeki yer tahsislerinin yüzde 60, Gediz OSB’deki yer tahsislerinin ise yüzde 80 indirimle yatırımcılara verileceği kaydediliyor.

4 OSB’de 220 parselde 146 firma üretime devam ediyor

Edinilen bilgilere göre Kütahya kent merkezi ve ilçelerde bulunan toplam 4 OSB’de 220 parsel bulunuyor. Söz konusu parsellerden 146’sında firmaların üretime devam ettiği bilinirken, 13’ünde kurulmakta olan fabrikaların inşaat aşamasında olduğu, 40’ında ise yatırım yapılması beklenen parsellerde durumun proje aşamasında olduğu görülüyor.

Zafer OSB hariç, 3 OSB’de 21 parsel yatırımcı bekliyor

1. OSB, 2. OSB, Tavşanlı OSB ve Gediz OSB’de halen 21 parselin yeni yatırımcı beklediği kaydedilirken, tüm OSB’ler içinde toplamda 12 bin 822 kişinin çalıştığı ifade ediliyor.  

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Bu, karar, Kütahya'daki, OSB'leri, coşturur, mu?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv