Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 20:16 Bu haber 823 kez okundu
 
Çalıştay Cumhuriyet Caddesi trafiğe açılsın dedi
Kütahya’da trafik sorununa çözüm bulmak amacıyla düzenlenen çalıştay sonucunda, Sevgi Yolu’nun tekrar araç trafiğine açılması yönünde karar alındı. Ortaya çıkan söz konusu kararı duyan vatandaşlar sosyal medyadan tepkilerini dile getirirken, kararın uygulamaya alınması noktasında son noktayı İl Trafik Komisyonu söyleyecek.
Gündem Haberi


Kütahya'da, şehir içi trafik sorununun çözümüne ilişkin Kütahya Belediyesi tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında 3 Gün düzenlenen "1. Kent İçi Trafik ve Ulaşım Çalıştayı" sona erdi. Çalıştaydan Sevgi Yolu’nun tekrar araç trafiğine açılması yönünde karar çıktı. Alınan kararı değerlendiren Belediye Başkanı Alim Işık, “Bu çalıştay boyunca sizlerin de dikkatinden kaçmadığını düşündüğüm özellikle sosyal medyada bir grup değerli hemşehrimizin muhalefet gösterdiği konuyu bu çalıştay sonuçlandırdı.

"Tek yönlü olarak trafiğe açılmasının Kütahya’daki trafik ve ulaşım sorununu çözmek için çok önemli bir alternatif olduğu çalıştay bildirimizde açıkça dile getirildi." 

Cumhuriyet Caddesinin trafiğe açılması konusunda arkadaşlarımıza cevap buradan çıktı. Tek yönlü olarak trafiğe açılmasının Kütahya’daki trafik ve ulaşım sorununu çözmek için çok önemli bir alternatif olduğu çalıştay bildirimizde açıkça dile getirildi. Aynı şekilde Asım Gündüz Caddesindeki trafik istikametinin ters döndürülerek akışın hızlandırılması önerisi bu çalıştaydan çıktı.

Osmanlı Caddesinin Ulu Cami istikametinde Belediye İşhanı’na kadar tek yönlü olarak trafiğe açılması önerisi bizim için gerçekten önemlidir. Artık Kütahya’da yaşayan her vatandaşımızın bir an önce çözüm beklediği konulardı. Bugünkü çalıştayda bunu gerçekleştirdi. Ben bir kez daha gerçekten katkıda bulunan veya bulunmayan tüm arkadaşlarımıza, tüm hemşehrilerimize huzurunuzda şahsım ve Kütahya Belediyesi çalışanı ekip arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Kütahya’yı birlikte yöneteceğiz derken bunları kastetmiştik ve birlikte başaracağız. Bir haftalık süre içerisinde gerekli çalışmalarımızı yapıp dokümanlarımızı oluşturacağız ve yol haritamızı belirleyeceğiz. Bu kapsamda 5 yıl içerisinde yapacaklarımızı bir uygulama takvimine dönüştüreceğiz. İnşallah beşinci yılın sonunda yaşanabilir bir Kütahya’yı, tercih edilen ilk 5 il arasına girmiş bir Kütahya’yı hep beraber göreceğiz.” dedi. 

Kararı Trafik Komisyonu onaylarsa Sevgi Yolu araç trafiğine açılacak

Çalıştayda alınan kararın İl Trafik Komisyonunda onaylanması halinde uygulamaya alınacağı bildirilirken, karar daha trafik komisyonunda onaylanmadan özellikle internet ortamında sosyal hesaplar üzerinden büyük bir tartışma alevlenmiş durumda.

Kararı öğrenen vatandaşlar çeşitli sosyal medya hesaplarını yorum yağmuruna tutarken, genelde Sevgi Yolundan memnun olduklarını ve buranın araç trafiğine açılmasının doğru bir karar olmadığını söylüyorlar. Vatandaşların bir bölümü de caddenin tek şeritli olarak trafiğe açılmasının trafiği rahatlatacağını ve iyi olacağını savunurken, özellikle bayan vatandaşlar karara karşı çıkıyorlar. Buranın araç trafiğine açılmasının kentteki mevcut sıkıntıları çözmeyeceğini, dile getiren bayan kullanıcılar, araç gürültüleri-toz-duman yutmadan, çocuklarının ellerini rahatça bırakıp tek gezebildikleri ve nefes aldıkları yerin Sevgi Yolu olduğunu ve buranın ellerinden alınmaması gerektiğini ifade ediyorlar.

Karar halkın onatına sunulsun, refarandum yapılsın

Vatandaşların bir bölümü ise kararın çok yanlış olduğuna vurgu yaparak, uygulanmadan önce referandum şeklinde halkın onayına sunulması gerektiğini dile getiriyorlar.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Çalıştay, Cumhuriyet, Caddesi, trafiğe, açılsın, dedi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv