Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 18:55 Bu haber 118 kez okundu
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum. "Kütahya'nın gelişimi için elimizden geleni yapacağız."
Çalışma programı kapsamında Kütahya’yı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilimizin gelişim adına bir dizi destek paketi açıklarken, “Kütahya’nın el birliği ile gelişimine katkı sunmalıyız, biz bakanlık olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.
Siyaset Haberi


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kütahya ziyaretinde Valilikte Vali Ali Çelik, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, AK Parti ve MHP İl Başkanları ile ilgili bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen İl Değerlendirme toplantısında ilimiz için müjdeli haberler verdi. Kütahya için bir dizi destek paketi açıklayan Bakan Kurum, “Kütahya’nın el birliği ile gelişimine katkı sunmalıyız, biz bakanlık olarak elimizden geleni yapacağız” ifadesini kullandı.

Bakan Kurum, konuşmasında Kütahya’ya için öne çıkan desteklerini şöyle açıkladı:

“Kütahya’ya 2 bin 300 konut daha projelendirildi.”

“Evi olmayan dar gelirli vatandaşların kalması mantığı ile başlatılan 50 bin sosyal konut projesi kapsamında Tavşanlı ve Dumlupınar’a bin 107 konut,  100 bin toplu konut projesi kapsamında merkez, Tavşanlı ve Çavdarhisar’a bin 176 konut yapılacak. Bakan Kurum “10 bin konut tamamlamıştık, şimdi de yaklaşık 2 bin 300 konut daha projelendirdik.

“İnköy’e küçük sanayi sitesi kurulacak.”

İnköy Mahallesinde belirlenen 9 bin metrekarelik alana küçük sanayi sitesi yapılacak. Şehrin içinde kalan küçük sanayi alanlarını İnköy’e taşıyarak önemli bir kentsel dönüşüm çalışması yapılacak. TOKİ tarafından inşa edilecek işyerlerinden ilk etapta 250 ya da 300 adet yapılacak, talep halinde bu sayı artabilecek.

“Zafer Meydanı Projesine 3 milyonu hibe toplamda 10 milyon lira destek sağlanacak.”

Kütahya il merkezine kent meydanı yapılacak. Zafer meydanını çevreleyen tüm binaların cephe iyileştirilmeleri yapılacak. Tabela ve görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak. Valilik ve belediyenin yapacağı ortak projeye 3 milyon TL’si bakanlık hibesi şeklinde, 7 milyon TL’si ise kredi şeklinde toplam 10 milyon TL destek sağlanacak.

“Kanal Kütahya projesi için belediyeye destek verilecek.”

Kanal Kütahya projesi kapsamında şehrin içinden geçen kanalın etrafında yürüyüş yolları, bisiklet yolları için belediyeye proje desteği sağlanacak. Kanal Kütahya için Kütahya Belediyesi ve bakanlık birlikte çalışacak.

“Evliya Çelebi Mahallesine yapılacak Millet Bahçesi 2021’de tamamlanacak.”

Evliya Çelebi Mahallesinde projelendirilen 90 bin metrekarelik Millet Bahçesi projesi için ihaleye yıl sonuna kadar çıkılacak ve Millet Bahçesi 2021 yılında tamamlanmış olacak.

“Vefa mahallesine bakanlık tarafından 500 rezerv konut yapılacak.”

Vefa Mahallesi’nde 1200 hak sahibinin olduğu yapılacak. Talep halinde Vefa Mahallesinin tamamı kentsel dönüşüme tabi olacak. Projemizi de en geç yılsonuna kadar başlatmış olacağız. Ayrıca, restorasyonu tamamlanan Abdurahman Karaa konağı millet kıraathanesine dönüştürülecek.

“Kütahya merkezde turizmi canlandırmak amacıyla belediye ile 12 bin metre kare arsa takası.”

Kütahya merkezde turizmi canlandırmak amacıyla Kütahya Belediyesi ile hazine mülkiyetinde bulunan 12 bin metrekarelik alan takas edilecek ve Belediye Termal Sağlık Turizm Tesisini en kısa sürede inşa edecek.

“Frig Vadisi Çevre Projesi’ne 2.5 milyonu hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik proje gerçekleştirilecek.”

Frig Vadisi Çevre Projesi’ne Kütahya’ya merkezi anlamda lojistik hizmetleri verecek. İçinde bisiklet, yürüyüş yollarının olduğu Frigya Vadisi Çevre Projesi etabı kapsamında 2.5 milyonu hibe olmak üzere 5 milyon TL’lik proje gerçekleştirilecek. İl Özel İdaresiyle birlikte yapılacak proje kapsamında içinde sergi salonları, bisiklet alanları ve karşılama hizmetinin verileceği binada çini atölyeleri, yöresel ürünlerin tanıtılacağı stantlar yer alacak ve vatandaşlar gelip burada alışveriş yapılacak. Projeyi Tabiat varlıkları genel müdürlüğü ile il özel idaresi birlikte yürütecek.


“İl Özel İdareye köy yolları için 2 milyon lira ve 3 çöp kamyonu hibe edilecek.”

İl Özel idaresine Köy yollarının yapımı için 100 bin metrekarelik kilitli parke taşı ihtiyacının karşılanması için 2 milyon TL nakdi destek ile 3 çöp kamyonu hibe edilecek.”

Bakan Kurum açıklamalarının devamında ilçelerimiz için verecekleri destekleri ise şöyle açıkladı.

Gediz için sokak sağlıklaştırması ve Millet Bahçesi Projeleri için, proje ve maddi hibe desteği verilecek.

Simav’da ilçe merkezinde kalan sanayi sitesi kentsel dönüşüme tabi olacak.  250 – 300 işyerinden oluşacak sanayi sitesinin yapımına hemen başlanacak. Eski sanayinin bulunduğu alana yeşil alan yapılacak.

Tavşanlı için de Millet Bahçesi projelendirilecek. Dere – sokak sağlıklaştırılması için de Tavşanlı Belediyesi’ne 2 milyonu hibe, 5 milyon kredi desteği sağlanacak.

Altıntaş ilçesine pazaryeri yapımı için 500 bin TL Hibe, 1.5 milyon TL kredi verilecek.

Emet ilçesinde çevre düzenleme projesine destek olunacak. Çöp kamyonu ve çöp konteynırı talepleri karşılanacak.

Domaniç ilçesine kilitli parke taşı yardımı yapılacak, selden zarar gören yerler en kısa sürede tadilat edilerek vatandaşın hizmetine sunulacak.

Hisarcık için yol yapımı, çöp toplama işlemleri için hibe ve teknik destek verilecek.

Pazarlar için kentsel dönüşüm projesi kapsamında etaplar halinde yapılacak 100 – 150 konut tamamlanacak.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Çevre, ve, Şehircilik, Bakanı, Murat, Kurum., "Kütahya'nın, gelişimi, için, elimizden, geleni, yapacağız.",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv