Haber Detayı
18 Temmuz 2020 - Cumartesi 11:24 Bu haber 82 kez okundu
 
Çinigaz'ın ek faturalarına itiraz için imza kampanyası başlatıldı
Kütahya’da, Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD), Çinigaz’ın peşin ödeme yaparak kartlarına önceden doğalgaz yükleyen kontörlü abonelere daha sonradan gönderdiği ek faturalara itiraz için imza kampanyası başlattı. Sevgi Yolu üzerinde ”Doğalgaz ek faturalarına dur” adıyla düzenlenen imza kampanyasına vatandaşların yoğun destek verdiği bildirildi.
Gündem Haberi


Kütahya’da Çinigaz’ın kartlarına önceden peşin ödeme yaparak kontörle gaz alan doğalgaz abonelerine sonradan gönderdiği ek faturalar için ”Doğalgaz ek faturalarına dur” adı altında imza kampanyası düzenleniyor. Tüketici Sorunları Yardım Derneği (TÜSOYAD), Başkanı Ali İhsan Nazlı’nın başlattığı imza kampanyası, Sevgi Yolu üzeri Küçük Park önünde yapılıyor.  Çeşitli sivil toplum kuruluşları, sendikalar ve bazı siyasi partilerin destek verdiği imza kampanyasına Kütahya halkının da yoğun ilgi gösterdiği gözlenirken, imza kampanyası bugün de (18.07.2020) aynı yerde devam edecek.

Söz konusu imza kampanyası için açıklamalarda bulunan TÜSOYAD Başkanı Ali İhsan Nazlı, Çinigaz’ın kartlı abonelere gönderdiği haksız faturalar için vatandaşların imza kampanyalarına yoğun destek verdiğini söyledi

Nazlı, kampanyalarının Küçük Park önünde bugün de devam edeceğini belirterek, vatandaşlardan imza kampanyalarına destek  vermelerini istedi. Nazlı şunları söyledi: “Çinigaz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) 29 Temmuz 2018 tarih ve 30493 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre, elektronik sayaçlarda TL düzeltmesi adı altında hazır kartlı abonelerin önceden yükledikleri gazlara sonradan ek fatura düzenleyip göndermektedir. Abonelerin yükledikleri gaz miktarlarına göre değişen faturalar, önceden parası verilerek alınan bir ürün için daha sonradan arada fark oluştu denilerek tüketicilerimize yansıtılan haksız bir uygulamadır.

Çinigaz’ın tüketicilerimize ek fatura çıkararak haksız kazanç elde etmesini ve hangi düşüncenin ürünü olduğunu EPDK ve Çinigaz’a soruyoruz. Bu alınan ücret neyin nesidir? Ek farkın alınmasındaki düşüncenin kaynağı kim ya da kimlerdir? Tüketici Sorunları Yardım Derneği olarak bu yönetmeliğin tekrar gözden geçirilerek yönetmeliğin düzeltilmesini talep ediyoruz.

Yönetmelik düzeltilene kadar ve bu paraların alınmaması sağlanıncaya kadar imza kampanyası çalışmalarımız devam edecektir. Vatandaşlarımızı bugün de kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.”

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Çinigaz'ın, ek, faturalarına, itiraz, için, imza, kampanyası, başlatıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv