Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 17:43 Bu haber 580 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce:
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kütahya Zafer Meydanında miting düzenledi. Mitingde konuşan İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorgun olduğunu ve değişmesi gerektiğini savundu.
Siyaset Haberi


Meydanda yaklaşık 4 bin civarındaki vatandaşa seslenen ve cumhurbaşkanı olduğunda ülkede değiştireceği şeyleri sıralayan Muharrem İnce, konuşmasında Recep Tayyip Erdoğan’ın yorgun olduğunu ve bu yorgunlukla Türkiye’nin büyük sorunlarının üstesinden gelemeyeceğini söyledi. Gerek ülkenin, gerek vatandaşın ve gerekse AK Parti seçmenin de yorgun olduğunu ileri süren İnce, AK Partili seçmenden de oy istedi.

“Ben 'O sarayı senin başına yıkacağım' dedim. O kast ettiğim şatafatındı.”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenen Muharrem İnce, "Ben meydanlarda 'Gençler' diyorum, 'Gelecek' diyorum, 'Aş' diyorum, 'İş' diyorum, 'Ekmek' diyorum. Erdoğan geliyor meydanlara kavga ediyor benimle. Etmeyeceğim kavga. Benim derdim gençler. Gençlere iş bulmak. Ben diyorum ki '1,5 milyon imam hatipli çocuk var işsiz. Onlara iş bulacağım.' O meydanlarda utanmadan 'Muharrem İnce imam hatipleri yıkacakmış' diyor. Ayıp ayıp. Dürüst ol dürüst. Ben 'O sarayı senin başına yıkacağım' dedim. O kast ettiğim şatafat. Kast ettiğim 3 bin koruma, kilosuna 4 bin 500 TL verdiğin beyaz çay, 300 araç" şeklinde konuştu.

“Sen geçmişini unuttun, ben unutmadım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a  eleştirilerini devam ettiren İnce, "Meydanlara geliyor 'Bay İnce' diyor bana. 'Bay İnce' derken beni böyle seçkinci, elitist, halktan uzak ifade ediyor. Erdoğan, seninle ben, fakir fukara ailelerden geldik, doğru. Ama, ikimiz arasındaki fark sen geçmişini unuttun, ben unutmadım. Sen harama bulaştın, ben harama bulaşmadım. Fark bu.” Dedi.

Yerli otomobile karşı değilim.”

Konuşmasında Erdoğan’ın kendisini yerli otoyo karşı olduğu konusunda da eleştirdiğini söyleyen İnce, “Yerli otomobile karşı değilim. Cumhurbaşkanı  Erdoğan otomobilin kaportasına, ben ise otomobilin beynine talibim.” İfadesini kullandı.

“Yüreğin varsa benim karşıma bir televizyonda çık gel ekonomi tartışalım.”

“Elitistmiş, seçkinciymiş. Ya senin neren yerli? Uçağın, araban, gözlüğün yerli değil, hiçbir şeyin yerli değil senin. Ayranı bile yerli değil artık. İnekler Uruguay'dan geliyor. Saman Yunanistan'dan geliyor. “ sözleriyle Erdoğan’a eleştirilerine devam eden Muharrem İnce, “Sevgili hemşehrim Erdoğan: Eğer bilgin varsa, yüreğin varsa benim karşıma bir televizyonda çık gel ekonomi tartışalım. Sizce gelir mi? Biraz sıkıştırayım belki gelir. Bekliyorum." dedi.


“Sarayı Niye yıkayım, o sarayı gençlere vereceğim. Orayı bilim merkezi yapacağım.”

Mitingde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin mutfağına ilişkin bir videoyu da vatandaşlara servis eden İnce, " Meydanlarda 'gençler' diyorum, 'gelecek' diyorum, 'aş' diyorum, 'iş' diyorum, 'ekmek' diyorum. Erdoğan geliyor meydanlara kavga ediyor benimle. Kavga etmeyeceğim. 1,5 milyon imam hatip liseli çocuk var işsiz, onlara iş bulacağım diyorum. O utanmadan diyor ki 'Muharrem İnce imam hatipleri yıkacakmış.' diyor. Ayıp, dürüst ol biraz. Meydanlarda o sarayı senin başına yıkacağım dedim, kastettiğim şatafattı. Sarayı niye yıkayım, 2 milyar dolar para harcamışsın oraya. Saraydaki kültürü, o kafayı yıkacağım. O sarayı gençlere vereceğim. Orayı bilim merkezi yapacağım.” dedi.

“Bunlar şaşırdı, şaşırdı. Bunlar zavallı.”

İktidar cephesinden son zamanlarda kendisine yönelik yalan ithamlar yapıldığını da öne süren Muharrem İnce, “Samsun'da bisiklete, Uşak'ta traktöre bindim. Aydın'da zeybek oynadım. Bu yalancılara, iftiracılara bakın. Bisiklet fotoğrafını caminin içine yerleştirmişler. Caminin içinde bisiklete biniyormuşum. Ahlaksızlıkları görüyor musun? Bunlar mı Müslüman? Traktörle camiye girmişim. Ahlaksızları görüyor musun? Camide oynuyorum. Ey Müslümanlar; Türkiye'de 81 milyon Müslümandan herhangi birisi camide zeybek oynar mı? Bunlar şaşırdı, şaşırdı. Bunlar zavallı" ifadesini kullandı.

“Türkiye'nin huzura ihtiyacı var kavga etmeyeceğim, ama makaramı yaparım.”


Konuşmasının devamında, "Ben kavga etmeyeceğim. 81 milyonu seviyorum. Herkesi seviyorum. Kavga etmeyeceğim ama makaramı yaparım.” diyen Muharrem İnce, “Geçen gün 'Herkesin evinde buzdolabı var, daha ne istiyorsunuz?' diyor. Ben 54 yaşındayım, sıradan bir köylü ailenin çocuğuyum. 40 sene önce bizim evde buzdolabı vardı. Sanki Erdoğan'dan önce tel dolaplarında yaşıyorduk, sanki ağaç kavuklarında yiyecek saklıyorduk. Bunlarla makara yapacağım ben. Dolar yükseliyor hemen devreye giriyor. 'Dış güçler, mihraklar' diyor. Aday olunca Sayın Akşener'i, Sayın Karamollaoğlu'nu, Sayın Demirtaş'ı, Sayın Erdoğan'ı ziyaret ettim.


“Bu yorgun adamdan memlekete çözüm beklemeyin.”

Kimseyi ayırmadım. Onların hesaplarına 500'er lira para yatırdım. Benim parama ihtiyaçları yok. Toplumu barıştırmak için, huzur için yaptım bunu. Ben bir yerde diyorum ki; 'Erdoğan'ı, Demirtaş'ı, Akşener'i, Karamollaoğlu'nu hepsini ziyaret ettim.' Erdoğan bunun 3 tanesini kesiyor, sadece Demirtaş'ı alıyor, 'Bak bak Demirtaş'ı ziyaret etti' diyor. Seni bile ziyaret ettim ben. Ne olacak yani. Bu yorgun adamdan memlekete çözüm beklemeyin. Yorgun adam bu. Ak Partili kardeşlerim siz de yoruldunuz, millet de yoruldu. Büyük sorunlar yorgun adamlarla çözülmez. Türkiye'nin büyük sorunları var. Gelin bir taze kan çözsün bu sorunları."

“Sadece CHP'nin değil, 81 milyonun cumhurbaşkanı olmak istiyorum.”

Sözlerinin devamında sadece CHP'lilerin cumhurbaşkanı adayı olmadığını, CHP rozetini çıkardığını ve herkesin adayı olduğunu ifade eden İnce,  "Sadece CHP'nin değil, 81 milyonun cumhurbaşkanı olmak istiyorum. Hiç kimseyi ötekileştirmeden 81 milyonun cumhurbaşkanı olmak istiyorum. 4 Mayıs günü rozetimi çıkardım. Türk bayrağı var. 6 ok yok. Başı açık kapalı, sağcı solcu yok. Bir fizik öğretmeni olarak çocuklarınıza iş bulmak istiyorum" dedi.

“Vatandaş değil, devlet kemer sıkacak.”

Benim cumhurbaşkanlığım döneminde de vatandaş kemer sıkmayacak, devlet kemer sıkacak." diye konuşmasına devam eden İnce, devletin israf ettiğini de belirterek, şunları dedi: “Yani öyle bir savurgan devlet var ki, artık ona kira buna kira, onu sat, bunu sat. Türkiye'de 12,64. Kamu binaları için 2016 yılında devlet 728 milyon kira parası vermiş. Yine 2017'de 901 milyon kira ödemiş. 2017'de 549 milyon araç parası ödemiş. Ben söz veriyorum. Benim cumhurbaşkanlığımda vatandaş kemer sıkmayacak, devlet kemer sıkacak."

“Küçülüyorsun Kütahya. Fakirleşiyorsun Kütahya.”

Konuşmasının son bölümünde Kütahyalılara seslenen Muharrem İnce, “Kütahya’nın altı linyit, magnezyum, bor madeniyle, üstü ise pancar ve tahılla dolu. Ama, Kütahya fakirleşiyorsun. Bak azot fabrikanda 4 bin kişiden 300 kişiye düştün. Seyit Ömer'e ne oldu? Kütahya Şeker'e ne oldu? Türkiye'nin milletvekili sayısı 550'ydi. Referandumda Kütahya'nın sayesinde 600 oldu. Sağ olun verdiniz 'evet' oylarını, 50 milletvekiline daha bakacasınız. Siz bakacaksınız. Kütahya referandumda yüzde 70 'evet' verdiniz. Erdoğan da ellerini ovuşturuyor. Evet oyu verirken 600 milletvekiline çıkacağını biliyor muydun? Ama gittin verdin. Şimdi 50 milletvekili, 50 sekreter, 50 danışman, 50 şoföre daha bakacaksın. 18 bin lira da maaş vereceksin. Ama sen istedin. Oyu veren sen. Peki Türkiye'nin milletvekili sayısı arttı, Kütahya ne oldu? 4'e düştü. Küçülüyorsun Kütahya. Fakirleşiyorsun Kütahya.

“Sevgili Kütahyalılar bir büyük değişime imza atın. Gelin bu kardeşinizi iş başına getirin.”

Sevgili Kütahyalılar bir büyük değişime imza atın. Gelin bu kardeşinizi iş başına getirin. Siz bor madeninin üzerinde yaşıyorsunuz. Ama biz madenleri işlemeden satıyoruz. Madenleri cevher olarak satıyoruz. Biz madenlerimizi mamul madde olarak satmamız lazım. Füze yakıtı, ısıya dayalı cam yapmak lazım. Bor olarak satarsan ucuza satarsın." şeklinde konuştu.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Adayı, Muharrem, İnce:, ,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Arşiv