Haber Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 21:38 Bu haber 187 kez okundu
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme adına alınan yeni kararları açıkladı
Uzun bir aradan sonra kabinenin yüz yüze bir araya geldiği toplantının ardından 8 milyonu ilgilendiren yeni normalleşme kararlarını Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan kamuoyuna açıkladı. Yeni kararlara göre artık 65 yaş üzeri her gün sokağa çıkabilecek, 18 yaş altına kısıtlama kaldırılacak. Nikah salonları 15 Haziran'da sinema, tiyatro ve düğün salonları ise 1 Temmuz'da açılacak.
Gündem Haberi


Corona virüs önlemleri kapsamında alınan kısıtlamalara ilişkin yeni kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 81 milyonu ilgilendiren yeni kararlarda normalleşme adına önemli adımlar atıldı. Buna göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar her gün sokağa çıkabilecek.18 yaş altına yönelik kısıtlamalar ise kaldırılıyor. Nikah salonları 15 Haziran'da; sinema, tiyatro ve düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren açılacak. Lokanta ve cafeler ise 22.00 yerine 24.00’a kadar açık olacak.

Beştepe'deki toplantının ardından, “Hiçbir salgının, tehdidin, ülke ve millet olarak birliğimizden, beraberliğimizden, kardeşliğimizden, dayanışmamızdan büyük olmadığı inancıyla yolumuza devam ediyoruz" sözleriyle aldıkları yeni kararları kamuoyuyla paylaşan Başkan Erdoğan, yeni kararları şöyle sıraladı:

- Lokanta, kafe, kıraathane, restoran gibi işletmelerin kapanış saati saat 22.00'den 24.00'e uzatıldı. 

- Sinema, tiyatro ve gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecek.

- 65 yaş üstü her gün saat 10.00 ila 20.00 saatleri dışarı çıkabilecek. 

- 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kaldırıldı.

- Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacak.

Başkan Erdoğan, “Bu mücadeleyi yürütmek için her imkana sahibiz. Sadece salgın sürecinde hizmete açtığımız hastanelerin yatak ve yoğun bakım kapasiteleri bile pek çok ülkenin toplamıyla yarışacak düzeydedir. Sağlık sistemimiz dünyaya örnek olmuştur. Sağlık ordumuzla 83 milyon vatandaşımızın hizmetindeyiz. İstemediğimiz görüntüler zaman zaman oluyor. Ama kurallara uymanın genel olduğu düşüncesindeyim. Sağlık ve ekonomik tedbirleri sıkı tutmak zorundayız. Milletimden yeni dönemin kurallarına uyarak işlerine sıkı sıkı sarılarak bu sürece destek vermelerini istiyorum" diye konuştu.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, normalleşme, adına, alınan, yeni, kararları, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv