Haber Detayı
09 Nisan 2017 - Pazar 10:42 Bu haber 3583 kez okundu
 
Domaniç Topuk Yaylası Tabiat Parkı ilan edildi
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Kütahya Domaniç’te bulunan Topuk Yaylasını ülkemizin 210. Tabiat Parkı ilan etti.
Turizm Haberi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizin tabii, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yörelerini, 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu'na göre milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı olarak koruma altına alıyor. Bu alanların koruma altına alınmasıyla, bu sahaların sürdürülebilirliğinin sağlanması, farklı kullanım taleplerinin kontrollü ve planlı bir şekilde karşılanabilmesi, ayrıca buraların koruma-kullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılması hedefleniyor.

Ülkemizin 210. tabiat parkı

Bu doğrultuda son olarak Kütahya’da Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer alan “Topuk Yaylası Tabiat Parkı”  Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemizin 210. tabiat parkı olarak ilan edildi. Kütahya merkeze 101 km mesafede ve Domaniç-İnegöl karayolunun 11.nci kilometresinde yer alan tabiat parkı 780 dekarlık orman alanı içerisinde yer alıyor.

Tabiat Parkı yüksek bir peyzaj değeri taşıyor

Topuk Yaylası Tabiat Parkı’nın orman ve göl ekosistemini bir bütün olarak ihtiva ettiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu eşsiz tabii güzelliğe sahip tabiat parkımız yeşil ve mavinin iç içe geçmesi ile yüksek bir peyzaj değeri taşıyor. Koruma altına aldığımız bu alanı vatandaşlarımız muhakkak gidip görmeliler” diye konuştu.

“Korunan alanlarımızı hem adet hem de alan olarak sürekli artırıyoruz”

Korunan alanları hem adet hem de alan olarak sürekli artırdıklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yeni ilan ettiğimiz Topuk Yaylası Tabiat Parkı ile korunan alanlarımıza yeni bir halka daha ekledik. Korunan alanlar, geçmişte yalnızca insan faaliyetlerinin yasaklandığı ya da sınırlandığı alanlar olarak algılanıyordu. Günümüzde artık bilimsel değeri yanında estetik değeriyle de koruma altına alınan, sahip oldukları kaynak değerleri ile rekreasyonel kullanımlara imkan tanıyan, toplumun gelişimine katkıda bulunan alanlar olarak da algılanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ekoturizmin gelişmesi için planlar hazırlandı

Tabiatı her zaman koruduklarını ve gelişmesi için desteklediklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu “Milli parklar ile tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her geçen yıl korunan alanlarımızı ziyaret edenlerin sayısı artıyor. İnsanlar tabiatla iç içe, çevreye saygılı tesislerde vakit geçirmek istiyor. Türkiye'de turizm denilince güneş ve deniz akla geliyor. Özellikle sahillerde milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Oysa dünyanın birçok ülkesinde ekoturizm gelişiyor. Bizde bu tabiat harikası alanlarımızda ekoturizmi geliştirmek istiyoruz. Bu çerçevede 81 il için tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin de gözdesi haline getireceğiz” açıklamasını

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Domaniç, Topuk, Yaylası, Tabiat, Parkı, ilan, edildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv