Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 10:31 Bu haber 765 kez okundu
 
DPÜ ve Sanayi işbirliğiyle Türkiye'nin itha ettiği özel kablolar Kütahya'da üretilecek
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ile Nursan Kablo Donanımları A. Ş.’nin iş birliği kapsamında başlayan projeyle, otomotiv sektöründe kullanılan yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve yanmaz nitelikteki özel kablolar Kütahya’da üretilecek. Söz konusu ’Otomotiv Sektörüne Yönelik Yeni Nesil Kablo Üretimi’ projesi aynı zamanda TÜBİTAK 1505 Üniversite – Sanayi İş Birliği Destek Programı’ndan destek almaya hak kazanırken, üretim sayesinde dışarıdan ithal edilen kabloların yurtiçinden temin edilmesi sağlanmış olacak.
Ekonomi Haberi


Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Nursan Kablo Donanımları A. Ş. ile birlikte yürüteceği projeyle otomotiv sektöründe kullanılan ve dışarıdan ithal edilen yanmaz ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı özel kablolar Kütahya’da üretilecek.

Proje TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazandı

DPÜ ile Nursan Kablo Donanımları San. ve Tic. A.Ş.’nin iş birliği kapsamında başlatmış olduğu ‘Otomotiv Sektörüne Yönelik Yeni Nesil Kablo Üretimi’ projesinin TÜBİTAK 1505 Üniversite-Sanayi İş Birliği Destek Programı’na yaptığı destek başvurusu olumlu sonuçlandı.

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyokimya Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fatih Şen’in proje yürütücüsü olduğu, Kimya Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Cengiz Yenikaya’nın ise araştırmacı olarak yer aldığı proje kapsamında, otomotiv sektöründe kullanılmakta olan ve dünyada sayılı üretimi bulunan, yüksek sıcaklıklara dayanıklı kablo ve kablo formülasyonlarının geliştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında geliştirilecek olan yeni nesil kablo formülasyonu ile otomotivde kullanılan kabloların yüksek ve düşük sıcaklık, alev ve kimyasal gibi fiziksel, elektriksel ve mekaniksel dayanımları attırılarak, araçlar çok daha dayanıklı ve güvenli hale getirilecek.

Kablolar tamamen yerli kaynaklarla üretilecek

Proje sayesinde ülkemizde üretimi bulunmayan ve dış ülkelerden alınan kablolar, tamamen yerli kaynaklarla üretilerek dış alımın önüne geçilerek ve döviz kaybı engellenecek ve dış satımın önü açılacak. Aynı zamanda kablo üretiminde kullanılacak olan bakır da yerli firmalardan sağlanarak Nursan’ın ürün yelpazesi gelişerek Türkiye ve Bulgaristan pazarındaki rekabet gücü artacak.

Proje 18 ay sürecek

18 ay sürecek projeyle ilgili konuşan Doç. Dr. Fatih Şen ve Prof. Dr. Cengiz Yenikaya, başta Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal olmak üzere tüm üniversite yönetimine ve çalışanlarına, destekleri ve çalışma olanağı sağlamalarından dolayı teşekkür ettiler.

Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal’da Doç. Dr. Fatih Şen’in yürütücülüğündeki projenin başarısının bu şekilde ödüllendirilmesi nedeniyle kendisini ve çalışma arkadaşlarını tebrik ederek, istikrarlı, gayretli ve başarılı çalışmalarının devamını diledi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: DPÜ, ve, Sanayi, işbirliğiyle, Türkiye'nin, itha, ettiği, özel, kablolar, Kütahya'da, üretilecek,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv