Haber Detayı
03 Aralık 2014 - Çarşamba 19:41 Bu haber 2961 kez okundu
 
DPÜ'den dünyada ses getirecek çevreci buluş
Dumlupınar Üniversitesinde geliştirilen ve dünyada ilk olan mobil makine ile dökülen ağaç yapraklarından ve lifli bitki atıklarından Tunçbilek Kömürü kalorisine yakın yakıt elde ediliyor.
Bilim Haberi


İbrahim Coşkun'un haberi

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmet Çelik yaptığı proje ile traktörden tahrikli dünyanın ilk mobil pelet üretme makinesi geliştirdi.

Ağaç yapraklarından 3600-4400 KCal/Kg enerji elde ediliyor

Sonbaharda ağaçlardan dökülen yaprakları 3600 KCal/Kg Enerji verir hale getiren makineyi tanıtan Doç. Dr. İsmet Çelik, çok kısa sürede toplanan yaprakların nasıl 3600 KCal/Kg Enerji verir hale dönüştüğünü uygulamalı olarak gösterdi.

Doç. Dr. İsmet Çelik geliştirdiği makinayı şöyle tanıttı: “Geliştirilen makine iki üniteden oluşmaktadır. Birinci ünitesi ağaç yaprakları, sap, saman, ot, diken, kabuk gibi tarımsal atıkları ve ince ağaç dalları, kozalak, çam kabuğu gibi orman atıklarını öğütebilmektedir. Saatte 300 kg kapasiteye sahip bu üniteden çıkan öğütülmüş malzemeler daha sonra ikinci ünite olan peletleme kısmına alınmaktadır. Peletleme kısmında ise pelet yakıt standartlarına uygun olarak 6-10 mm çapında ve 10-20 mm uzunluğunda pelet yakıt üretilmektedir. Pelet makinesinin üretim kapasitesi saatte yaklaşık 150 kg olup üretilen peletlerin yoğunluğu 1000 kg/m3 ve ısıl değerleri en az linyit kömürü civarında 3600-4400 kCal/kg aralığında olmaktadır. Peletleme sırasında başka bir katkı maddesi kullanılmamaktadır.”

"Mobil sistem dünyada bir ilk"

Dünyada pelet üretiminin yılda 15 milyon tona ulaştığını, İsveç ve Almanya’nın en büyük pelet üreticisi ülkeler olduğunu söyleyen Doç. Dr. Çelik, geliştirilen makine ile çok başarılı uygulamalar yaptıklarını, sistemin mobil olması nedeniyle hammaddenin olduğu her yere götürülebildiğini bu yönüyle dünyada ilk olduğunu belirtti.

"100 kg yakıttan 1 kg kül çıkıyor."

Doç. Dr. Çelik ayrıca bu tür yakıtların çevreci ve yenilenebilir olduğunu hatırlatarak, 100 kg yakıttan 1 kg kadar külün ancak çıktığını, yanma verimlerinin yüksek olduğunu belirtti.

Dünyada bazı ülkelerde bu teknolojilerin sabit tesisler olarak yoğun kullanıldığını, geliştirilen sistemin mobil olması yönüyle farklı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çelik ülkemizin pelet hammaddesi yönünden zengin olduğunu, bu teknolojilerin yaygınlaşması gerektiğini, yeni bir istihdam alanı oluşturacağını kaydetti.

"Belediyeler için çok uygun"

Doç. Dr. İsmet Çelik, geliştirdikleri makineyi özellikle belediyelerin mobil olması nedeniyle kullanabileceğini, dökülen ağaç yapraklarından v.b. atık maddelerinden yüksek kalorili enerji veren yakıt elde edebileceklerini dile getirdi.

Bu yönde belediyelerin talebi olması halinde yardımcı olabileceklerini de ifade eden Çelik, “Makine, yaprakların toplandığı yere götürülüp orada yaprak ve lifli maddeler kullanılarak enerjiye dönüştürebilir” dedi.

Doç. Dr. İsmet Çelik, son olarak kendilerinin de okul içinde ağaçlardan dökülen yapraklardan elde ettikleri yakıtları üniversite serasının ısıtılmasında kullandıklarının altını çizdi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör: İbrahim Coşkun
 
Etiketler: Dumlupınar, Üniversitesinde, geliştirilen, dünyada, ilk, olan, mobil, makine,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv