Haber Detayı
21 Nisan 2020 - Salı 15:13 Bu haber 326 kez okundu
 
Dr. Oktar Üzümcügil Koronavirüs'e karşı Ozon Tedavisi önerdi
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı (AD) Dr. Öğr. Üyesi Oktar Üzümcügil, yeni tip koronavirüs (Kovid- 19) salgınına karşı en umut verici tedavi yöntemlerinden birisinin tıbbi ozon tedavisi olduğunu söyledi.
Sağlık Haberi


KSBÜ Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Dr. Oktar Üzümcügil, Kovid- 19 salgınına karşı en umut verici tedavi yöntemlerinden birisinin tıbbi ozon tedavisi olduğunu belirtti. Dr. Üzümcügil, Kovid- 19 salgınına karşı güçlü bir bağışıklık sisteminin olması gerektiğini vurgulayarak, Hastalık konusunda şöyle dedi: “Kovid- 19 diğer korona ailesindeki virüsler gibi yapı olarak protein çekirdeği çevreleyen yağ molekülünden oluşmaktadır. Virüs, girdiği insan vücudunun savunma gücü olan bağışıklık sistemi tarafından tanımlanmaktadır. Ardından sistem virüse karşı savaşmaktadır. Güçlü olan bünyeler hastalığı ayakta ve bazen farkında bile olmadan hafif bir gribal enfeksiyon benzeri tablolarla atlatabilmekte. Genel bir ifadeyle bağışıklık sistemi zayıf olan ya da kronik hastalıklar nedeniyle vücut direnci düşük olanlarda ölümcül sonuçlar doğabilmektedir.”

“Ozon tedavisi bir umut kaynağı olarak karşımızda durmaktadır”

Dr. Üzümcügil, Kovid- 19’a karşı henüz bir aşının üretilmediğini ve mevcut ilaçlarla yüzde 100 etkili bir tedavinin de mümkün olmadığını altını çizerek şöyle devam etti: “Tüm dünyada bu durum kaygı ve endişe yaratmaktadır. Tüm insanlık bu kaygılar karşısında umut arayışı içine girmiş ve zaman zaman hiçbir bilimsel desteği olmayan çeşitli otlardan,  bitkilerden hatta ilaçlardan medet ummaya başlamıştır. Tıbbi ozon ise aslında tüm dünyada 40 yıla yakın süredir bilinen, virüs enfeksiyonları tedavisinde etkinliği özellikle son 15 yılda bilimsel çalışmalarla desteklenmiş gerçek bir umut kaynağı olarak karşımızda durmaktadır.”

Tıbbi ozon tedavisi virüse karşı nasıl etki ediyor?

Tıbbi ozon tedavisinin bir değil birkaç mekanizma ile koronavirüslerden hem korunma hem de tedaviye destek anlamında ciddi bir seçenek olarak kabul gördüğünü ifade eden Üzümcügil, “ Ozon terapinin etki mekanizmalarından ilki, virüsün etrafındaki yağ molekülünden oluşan zarfı parçalamasıdır. Bu zarftan yoksun kalan virüsler kendilerini koruyamaz ve çoğalamazlar. Ozonun bağışıklık sistemi üzerinde kanıtlanmış etkileri de mevcuttur ve bir dizi bağışıklık hücresinin aktivasyonunda da yer almaktadır. Virüsle enfekte olmuş kanda ise, ozon, virüsü işlevsiz kılmaktan, vücudun bağışıklık sistemini uyarmaya kadar değişik etkiler gösterir ve en önemlisi işlevsiz virüslere karşı oluşan reaksiyonlar bir nevi kişiye özel aşı etkisi gösterebilir. Ozonun yıllardır bağışıklık sistemini güçlendirici ve anti viral dahil pek çok olumlu etkisinin bilinmesine rağmen yaygınlığının çok yetersiz olduğu da görülmektedir. Virüs yükü altındaki sağlık çalışanları, ben de dahil olmak üzere ozon terapiden faydalanmaktayız.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Dr., Oktar, Üzümcügil, Koronavirüs'e, karşı, Ozon, Tedavisi, önerdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv