Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 13:30 Bu haber 954 kez okundu
 
Emet'e Sülfirik Asit tesisi geliyor
AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler, Emet ilçesine yeni Sülfürik Asit Tesisi yapımı için yüklenici firma ile sözleşme imzalandığını ve tesisin üretime geçmesiyle birlikte 67 personelin istihdam edileceğini bildirdiler.
Ekonomi Haberi


AK Parti Kütahya Milletvekilleri Ahmet Tan, İshak Gazel ve Ceyda Çetin Erenler, Emet’e yeni Sülfürik Asit Tesisi yapımı için yüklenici firma ile 413 milyon TL  tutarında sözleşme imzalandığını ve yer tesliminin yapıldığını açıkladılar.

Milletvekillerinin konuya ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, sülfürik asitin Kütahya'da üretilmesi amacıyla süregelen gayretleri sonucunda, 12 Ekim 2018 Tarihinde Ekon Endüstri ve Ticaret A.Ş. firması ile 413 Milyon TL ile bedelli sözleşme imzalandığını ve 24 Ekim 2018 tarihi itibariyle yer tesliminin yapıldığını kaydettiler.

3 Aralık 2018 tarihinde iş programının onaylanarak yüklenici firmanın çalışmalara başladığını aktaran vekiller, "Üretim için önemi oldukça yüksek olan bor madeninin kıymetini bildiğimizden dolayı, AK Parti olarak iktidara geldiğimiz 2002 yılından beri Emet ve Hisarcık ilçelerimizde üretime devam eden Bor tesislerine her türlü katkıyı sağlamaya çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Bu doğrultu' da AK Parti iktidarı olarak yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde 2003'te yıllık 120 bin ton kapasiteli Borik Asit 1 Fabrikası, 2011' de yıllık 120 bin ton kapasiteli Borik Asit 2 Fabrikası ve 2014'te yıllık 50 bin ton kapasiteli Çok Amaçlı Borik Asit Fabrikası kurulmuştur. Bu sayede Borik Asit Üretim Kapasitesi yıllık 290 bin ton seviyesine yükselmiştir. Bu çalışmalarımızın devamında Borik Asit üretiminin en önemli girdilerinden sülfürik asitin Kütahya'da üretilmesi amacıyla Emet Sülfürik Asit Tesisi'nin memleketimiz Kütahya' ya kazandırılması için süregelen gayretlerimizin sonucunda 12 Ekim 2018 Tarihinde Ekon Endüstri ve Ticaret A.Ş. firması ile 413 Milyon TL ile bedelli sözleşme imzalanmış ve 24 Ekim 2018 tarihi itibariyle yer teslimi yapılmıştır. 3 Aralık 2018 tarihinde iş programı onaylanarak yüklenici firma çalışmalara başlamıştır. Sahada mobilizasyon çalışmaları devam etmekte olup ön proje çalışmalarına başlanmıştır. Ön projelerin onayına müteakip uygulama projelerine geçilecektir. Yaklaşık 6 aylık süre zarfında temel atma aşamasına geçilmesi öngörülmektedir. Söz konusu Yatırımın tamamlanmasıyla tesislerde ilave olarak 1 üretim birim sorumlusu, 5 üretim sorumlusu, 5 tekniker ve 56 işçi olmak üzere, toplam 67 personel istihdam edilecektir" ifadesini kullandılar.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Emet'e, Sülfirik, Asit, tesisi, geliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv