Haber Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 18:12 Bu haber 710 kez okundu
 
Emet'teki asit sızıntısı için vekiller farklı konuştu
Emet Etimaden Bor İşletmesindeki sülfürik asit stok tankındaki asit sızıntısı için iktidar milletvekili Ahmet Tan, “Çevreye zarar vermedi.” derken, olay yerinde inceleme yapan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ise, “Emet ölüyor. Emet'e kıymayın” dedi.
Gündem Haberi


Emet’te geçtiğimiz Pazar günü Eti Maden Bor İşletmesindeki sülfürik asit stok tankında meydana gelen sızma için kentin 2 milletvekili 2 ayrı şey söyledi.  Hatırlanacağı gibi, Emet Bor İşletme Müdürlüğü ekiplerince, işletme sahasındaki 10 bin tonluk sülfürik asit stok tankında sızdırma meydana geldiği belirlenmiş ve sızan asitten dolayı bölgede yoğun koku oluşmuştu. Ekiplerin, asidin bir kısmını başka bir stok tankına aktarmasıyla olayı daha büyük bir faciaya dönüşmeden önlenmeye çalışırken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile AFAD ekipleri yaptıkları incelemede ise, alınan önlemler nedeniyle sızan asidin çevreye zarar vermediğini söylemişti.

AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan:
“Sızdırmadan dolayı tehlikeli bir durumun bulunmuyor.”

Yaşanan sızıntı sonrasında bölgeye giden AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, işletme yetkililerinden bilgi alırken, yaptığı açıklamada, sızdırmadan dolayı tehlikeli bir durumun bulunmadığını ifade etti.

Sülfürik asit sızıntısının tespit edilmesinin hemen ardından gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Tan, halihazırda herhangi bir sorun yaşanmadığını ileri sürdü.

CHP Kütahya Milletvekili A. Fazıl Kasap:
“Emet’e kıymayın. Emet ölüyor.”

Olayda daha farklı konuşan  ve yaşanan sızıntının bir çevre felekati olduğunu dile getiren ve sızıntının yaşandığı bölgeye giderek incelemelerde bulunan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ise, “Emet’e kıymayın. Emet ölüyor.” dedi.

Asit stok tankındaki patlama sonucu oluşan sızıntı nedeniyle Espey deresinde incelemelerde bulunan Kasap, yaşanan çevresel ve insan sağlığını tehdit eden bu vahim olayın asla örtbas edilemeyeceğini ve konunun yakın takipçileri olacaklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Espey deresinde asitin oluk oluk aktığını gördük, ortam nefes almaya bile imkan vermiyor.”

“Yöre halkından Etibor işletmesinde 12.08.2018 Pazar günü saat 18.00 sularında asit deposunda kaçak olması sonucu ciddi bir çevre faciası yaşandığı haberini aldık. Olay yerini inceledik. Espey deresinde asitin oluk oluk aktığını gördük, ortam nefes almaya bile imkan vermiyor.

“Asit sızıntısı açık arazide hala akmaya devam ediyor.”


Asit sızıntısı açık arazide hala akmaya devam ediyor. Civarda yüzlerce dönüm toprağa sızan asit nedeniyle birçok tarım arazisi ölmüş durumda. Bu yüzden bölgede asit buharından dolayı mevcut ürünlerde etkilenmiş durumda. Buradan başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri göreve davet ediyorum.”

Kasap, Emet’te yaşanan çevre felaketi nedeniyle tüm çevre örgütlerini göreve davet ederek şöyle dedi:

“Emet Ziraat Odası Başkanı Sayın Sami Yüksel bile tarımı ve çiftçiliği bırakacağını söylüyor.”

“ Emet ölüyor. Emet’te tarım ve hayvancılık ölüyor. Emet Ziraat Odası Başkanı Sayın Sami Yüksel bile tarımı ve çiftçiliği bırakacağını söylüyor. Durum bu haldeyken önceliğimiz çiftçilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesidir. Emet ve Kütahya için mücadele etmeye devam edeceğiz. Başta kırsalda yaşayan vatandaşlarımız olmak üzere bölgemizin çevresel olarak zarar görmemesi için tüm yetkilileri bir an önce göreve davet ediyor, daha yaşanabilir bir Kütahya için herkesi elini taşın altına koymaya çağırıyorum.”  

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Emet'teki, asit, sızıntısı, için, vekiller, farklı, konuştu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv