Haber Detayı
13 Ocak 2019 - Pazar 15:52 Bu haber 2827 kez okundu
 
Emet ve Çevre köyelere müjde. Enerji yatırımı için Çinliler geldi
Emet ilçesi Aydıncık Köyüne yapılması planlanan 40 milyon dolarlık biokütle enerji yatırımı için bölgede incelemeler yapmak üzere, yerli yatırımcı firmayla ortaklık yapması beklenen Çinli firma yetkilileri Emet’e geldi.
Gündem Haberi


Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyüne kurulması planlanan ve 400 kişinin istihdam edilmesi beklenen 40 milyon dolarlık mal Biyokütle enerji üretim tesisi için yerli Salix Holding'in ve ortaklık yapılması düşünülen SCCS Çin devlet firması yetkilileri, Emet Kaymakamı Hasan Çiçek'i ziyaret ettiler. Dünyanın 500 büyük şirketi içerisinde 55. sırada yer aldığı belirtilen SCCS Çin devlet firması yetkililerine Kaymakam Hasan Çiçek’in makamında Salix Holding tarafından sunum yapılırken, daha sonra tesisin yapılacağı arazide incelemelerde bulunuldu.

Yatırımla alakalı olarak bilgiler veren Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyüne yaklaşık 400 dönüm arazi üzerine kurulacak ve 400 kişinin istihdam edileceği, 40 milyon dolara mal olacak enerji üretim tesisi için kuruluş çalışmalarına başlanıldığını bildirdi.

“Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70'i Emet ormanlarından, yüzde otuzu ise çevredeki ormanlardan sağlanacak.”

Tesiste ormanlarda bulunan atıl orman ürünlerinin yakılarak çevreye zarar vermeden hem elektrik üretilip hem de ormanların temizlenmesinin sağlanacağını kaydeden Çiçek, “Yenilenebilir kaynakların başında biyokütle enerjisi geliyor. Aydıncık köyünde yaklaşık 400 dönümlük alana kurulacak tesiste 70 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilecek. Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70'i Emet ilçesindeki ormanlardan, yüzde otuzu ise çevredeki ormanlardan sağlanacak.”dedi

Yaklaşık 70 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Bu kapsamda yatırımı ortak konsorsiyumla hayata geçirmesi beklenen Salix Holding ve Çin devlet firması SCCS yetkililerinin tesisin yapılacağı arazide incelemelerde bulunduğunu ifade eden Kaymakam Çiçek, “Yapılacak bu yatırımla bir taraftan elektrik enerjisi üretimi sağlanacak, diğer taraftan istihdam oluşturacak ve ayrıca ilçemizde ekonomik canlanmaya da sebep olacak. Şu anda planlanan yatırımın büyüklüğü 40 Milyon dolardır. Yapılacak bu yatırımla oluşturulacak istihdam 400 ile 450 kişi arasında olacaktır. Yılda yaklaşık 160 bin ton atık ormanlarımızdan dökülen, kullanılmayan ve herhangi bir ekonomik değeri olmayan atıklar çeşitli işlemlerden geçirilerek yaklaşık 20 megavatlık elektrik üretimi sağlanacaktır. 20 megavatlık elektrik üretimi yaklaşık 70 bin hanenin elektrik ihtiyacıdır" dedi.

Yatırıma yabancı ortak olarak girmeyi planlayan Çinli devlet firması yetkilileri ise yaptıkları açıklamada "Bölgede 3'lü konsorsiyum ile yatırım yapmak istiyoruz. Salix firmasıyla da bu konuyla ilgili bir görüşme yaptık. Kaymakamımız da bizi bilgilendirdi. Orman işletme Müdürlüğü de bilgiler verdi. Şimdi de sahadayız. Nasıl bir tesis olacağını ve alanı görmek için Emet’e geldik. İstanbul merkezli olan Salix Holding şirketi ile beraber bu yatırımı planlamaktayız. Umarın çalışmalar her iki taraf için de olumlu geçer ve projede ortaklık söz konusu olur. " şeklinde konuştular.

Tesis için Ön Lisans Belgesi alındı, ÇED dosyası hazırlandı başvuru yapıldı

227 bin metrekare alan üzerine oturacak tesisin yapımı için ön lisans belgesinin alındığı ve ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Dosyasının hazırlandığı ve gerekli başvuruların yapıldığı gelen bilgiler arasında.

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Emet, ve, Çevre, köyelere, müjde., Enerji, yatırımı, için, Çinliler, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv