Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 18:49 Bu haber 4876 kez okundu
 
Emet ve çevre köylere müjde
Kütahya’nın Emet ilçesine bağlı Aydıncık köyüne Salix Holding’in 400 kişinin istihdam edileceği ve 40 milyon dolara mal olacak enerji üretim tesisi kuracağı bildirildi.
Ekonomi Haberi


Emet ilçesine bağlı Aydıncık Köyüne 400 kişinin istihdam edileceği enerji yatırımı geliyor. Emet ilçesi, Aydıncık Köyü ve çevre köyler için ciddi bir istihdam olanağı sağlayacak enerji yatırımının İstanbul merkezli Salix Holding tarafından ve Biyokütle alanında yapılacağı bildirildi. Aydıncık köyünde yaklaşık 400 dönümlük alana kurulacak tesiste 70 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak elektrik üretileceği kaydedildi.

40 milyon dolar yatırım maliyetine sahip tesisin 10 milyon doları şirketin kendi öz sermayesinden karşılanırken, 30 milyon dolarınının ise Avrupa Birliği'nden karşılanacağı öğrenilirken, tesis tamamlandığında Emet ve çevresinde işsizliğin büyük oranda azalması bekleniyor.

Çevresel kirliliğe yol açmadan enerjinin sürdürülebilir olarak sağlanabilmesi için kullanılacak yenilenebilir kaynakların başında gelen biyokütle enerjisi,  ormanlarda bulunan atıl orman ürünlerinin yakılarak çevreye zarar vermeden elektrik üretilmesine dayanıyor.

Tesiste yakılacak atıl orman ürünlerinin yüzde 70'inin Emet ilçesindeki ormanlardan, yüzde otuzunun ise çevredeki ormanlardan sağlanacağı kaydedilirken, bu yolla hem enerji üretilip hem de ormanların temizlenmesi sağlanacak.  Bölgede bu yatırımla ayrıca, elektrik üretimi sonrası açığa çıkacak olan yüksek ısı ile bölgede seracılığın da yaygınlaşmasına katkı sağlanacağı belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Emet, ve, çevre, köylere, müjde,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv