Haber Detayı
10 Kasım 2014 - Pazartesi 00:07 Bu haber 4904 kez okundu
 
Eski evlere hibe desteği..
Kütahya'daki eski tarihi evlerin onarımı ve restorasyonu için devlet tarafından hibe desteği verileceği bildirildi.
Turizm Haberi


TBMM KİT Komisyonu Başkanı Hasan Fehmi Kinay, yaptığı açıklamada, tarihi eski evlerin onarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hibe verileceğini belirterek, evi olan vatandaşların bu imkandan yararlanması çağrısında bulundu.

Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar’ı ziyaret ettiğini ifade eden Kinay, şöyle konuştu:

"Yapılan görüşmede Kütahya’da bulunan taşınmaz kültür varlıklarının onarımı ve restorasyonu hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kütahya'daki Konak sahiplerinden hibe desteği için başvuru bekliyor. Konak sahiplerinin proje hibe desteği için Aralık ayı sonuna kadar Kütahya İl Kültür Turizm Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun ilgili maddesinde yer alan 'Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik' gereğince özel hukuka tabi özel ve tüzel kişilerin mülkiyetlerinde bulunan taşınmaz kültür varlıkları için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak yardımlar için, konunun muhataplarının başvurularını 26.12.2014 tarihine kadar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir."

Bakanlık tarafından yapılan bu tip uygulama ve yardımların Kütahya'nın tarihi dokusunun yeniden canlandırılması hususunda önemli olduğunu düşündüklerini anlatan Kinay, bu konudaki teşviklerin devamlılığı ve artırılması için çalışmalara devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Proje Uygulaması için başvuruda istenen belgeler şöyle;

Proje uygulamasının kapsamı, işin bitirilme süresi, uygulama aşamaları ve tahmini bedele ilişkin rapor,

Yapının içeriden ve dışarıdan çekilmiş fotoğrafları, 

Tapu örneği yada çaplı tasarruf belgesi,

Belediye ve ilgili koruma kurulundan onaylı 1/500 ölçekli vaziyet planı,

Röleve ve restorasyon projeleri,

Fotoğraflı nüfus cüzdanı örneği,

Kanuni tebligat adresi.

Konuyla ilgili başvuruyu hisseli yapılarda hisse sahiplerinden herhangi biri yapabilmektedir.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahyadaki, eski, tarihi, evlerin, onarımı, restorasyonu, için, devlet, tarafın
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv