Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 18:04 Bu haber 705 kez okundu
 
Germiyan yerleşkesi Sağlık Bilimleri Üniversitesine devroldu
Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Germiyan Yerleşkesini de kapsayan bazı taşınmazlar Sağlık Bilimleri Üniversitesine devir edildi.
Gündem Haberi


Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, geçtiğimiz yıl akademik yapısındaki sağlıkla ilgili bölümleri devrederek kurulmasına katkıda bulunduğu Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine Germiyan Yerleşkesi’ni ve bazı taşınmazlarını devretti.

İmzalanan protokol çerçevesinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, mülkiyetinde olan Germiyan Yerleşkesi’ni ve Evliya Çelebi Yerleşkesinde bulunan Fizik Tedavi Hastanesinin de içinde yer aldığı 4 parseli Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devretti.

“İki üniversitenin de gelişimlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeleri için tüzel olarak ayrıldıkları gibi fiziki olarak da ayrılmaları gerektiğini düşündük.”

İmza töreninde ilk sözü alan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, “27 yıl önce kurulan Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin ikinci kez ana çekirdeğini oluşturduğu bir yapının üniversiteye dönüşüne şahitlik ediyoruz. Daha önce Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi bizden ayrılarak kurulmuştu. Şimdi de Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin içinde bir yapı iken Mayıs 2018’deki kararnameyle bizden ayrıldı. Bizden ayrılan akademik birimlerle birlikte iki üniversite bir süredir etkinliklerini bu yerleşke içinde birlikte yürütüyordu. Ancak iki üniversitenin de gelişimlerini sağlıklı bir şekilde yürütmeleri için tüzel olarak ayrıldıkları gibi fiziki olarak da ayrılmaları gerektiğini düşündük. Bu protokol kapsamında Kütahya Sağlık Bilimler Üniversitesine, Germiyan Yerleşkesiyle birlikte yaklaşık 430 bin dönüm arazinin devrini gerçekleştirmiş olacağız. Bu devirle birlikte olabildiğince kısa süre içinde yeni bir üniversitenin kuruluşunun önünü açmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Germiyan Yerleşkesi ile birlikte Evliya Çelebi Yerleşkesindeki Fizik Tedavi Hastanesi ve bu hastaneden 112 Acil Çağrı Merkezine kadar uzanan alanın bir kısmı Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilmiştir.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu da yaptığı konuşmasında, “7141 sayılı kanunla kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden devraldığı akademik birimlerin yanında yeni akademik birimleri ve kadrosuyla ayrı bir tüzel kişilik kazanarak kurulmuştur. Elbette Kütahya Dumlupınar Üniversitesi kuruluş sürecinde ayrılması planlanan bir üniversite değildi. Ancak iki tüzel kişiliğin oluşturulmasıyla iki üniversite Evliya Çelebi Yerleşkesindeki alanlarda dağınık olarak çalışmalarını sürdürmekteydi. Takdir edersiniz ki, üniversitelerin gelişimleri için fiziki alanlarının belirli olması önemli bir koşuldur ve biz kuruluşumuzdan dönem sonuna kadar olan süreci Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin altyapısıyla tamamladık. Bir önceki Valimiz Ahmet Hamdi Nayir döneminde başlayan ve şimdiki valimiz döneminde de süren görüşmeler sonucunda, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Germiyan Yerleşkesi ile birlikte Evliya Çelebi Yerleşkesindeki Fizik Tedavi Hastanesi ve bu hastaneden 112 Acil Çağrı Merkezine kadar uzanan alanın bir kısmını Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesine devri bu protokolde öngörülmektedir. Bildiğiniz üzere iki yerleşkede de kullandığımız alanlar var. Germiyan Yerleşkesi’nde Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin üç meslek yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu yer alıyor. Bizim de Hemşirelik, Sağlık Bilimleri ve Diş Hekimliği Fakültelerimiz ve Enstitümüz Evliya Çelebi Yerleşkesi’nde yer alıyor. Biz, Rektör Hocamla iki üniversite değerinde yükselen bir Kütahya paydaşında bir araya geldik ve her iki üniversitenin de kendi değerlerini kattığı Kütahya için tüm akademik ve idari personelimizle çalışıyoruz. Bu devir teslim sürecinin de her iki üniversitenin personeli için de sorunsuz geçmesi konusunda da hassasiyet gösterdiğimizi bilmenizi isteriz. Bu devir teslim töreni öncesinde yapılan görüşmelerde katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki, bundan 27 yıl önce kurulan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi emanet binalarla başladığı yolculuğun sonunda bugün ülkemizin mümtaz bir üniversitesi olmuşsa, çok kısa süre içinde Kütahya’nın iki üniversitesi de aynı seviyeye ulaşacaklardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Vural Kavuncu, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören’e çiçek ve Kütahya desenleriyle bezeli çini vazo hediye etti. Daha sonra her iki rektör de iki üniversitenin taşınmazlarının devrini hükme bağlayan protokole imza attılar. Tören sonunda tüm katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

Devir teslim protokolü için düzenlenen törene Kütahya milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Rektörümüz Prof. Dr. Prof. Dr. Vural Kavuncu ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, rektör yardımcılarımız Prof. Dr. M. Cem Algın, Prof. Dr. Duygu Perçin Renders ve Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, Genel Sekreter Kutlu Önal, KDPÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükrü Şentürk ve Prof. Dr. Kaan Erarslan ile KDPÜ Genel Sekreter Vekili Niyazi Şermet ile iki üniversitenin daire başkanları ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Nafi Güral katıldı.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Germiyan, yerleşkesi, Sağlık, Bilimleri, Üniversitesine, devroldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv