Haber Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 12:09 Bu haber 610 kez okundu
 
Gümüş işçileri kazan kaldırdı: "3 aydır maaş alamıyoruz."
Kütahya’da merkeze bağlı Gümüş köyünde faaliyet gösteren Gümüş fabrikasında çalışan işçiler, 3 aydır maaş alamadıklarını ileri sürerek eylem başlattı. Fabrika önünde iş bırakma eylemi yaparak idari binaya yürüyen işçiler, yaklaşık 2 gündür devam eden eylemlerinde 3 aydır maaşlarını alamadıklarını belirterek yetkililerden yardım istediler.
Gündem Haberi


Kütahya gümüş fabrikasında çalışan bir grup işçi, maaşlarını alamadıklarını iddia ederek iş bırakma eylemi yaptı. Fabrika önünde toplanarak idari binaya doğru yürüyüşe geçen ve eylemlerini sosyal medya aracılığıyla kamuoyuyla paylaşan 250-300 civarındaki işçiler, 3 aydır maaşlarını ve zam farklarını alamadıklarını ifade ettiler. Fabrikalarında 15 gün önce de 600 personelin işten çıkarıldığını söyleyen işçiler, haklarını alabilmek için yaklaşık 2 gündür bu eylemi gerçekleştirdiklerini dile getirdiler.

Kış ayında yaşadıkları mağduriyetleri anlatan işçiler, ailelerinin ve kendilerinin mağdur edildiğini ifade ederek, “Çok sayıdaki arkadaşımız kirasını ödeyemediği için, ev sahipleriyle sıkıntı yaşıyor. Yine çok sayıda kardeşimizin evinde bu kış ayında elektrikleri kesik, suları yok, gaz alamadıkları için battaniyelerin altında oturuyor. Maalesef haklarımızın alınması noktasında muhatap bulamıyoruz. Bize neden böyle davranıldığı için herhangi bir açıklama da yapılmadı. Biz de sesimizi yetkiliere duyurmak amacıyla iş bırakma eylemi yaptık. Mağduriyetimizin biran evvel giderilmesi için yetkililerden yardım istiyoruz.” dediler.

“Özelleştirmeniz batsın.”

İşçilerin eyleminden sonra sosyal medya hesabından bir açıklama yapan CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ise, “Özelleşince İSTİHDAM artacak dendi,650 çalışan işten çıkarıldı.

Binin üzerinde çalışan ve işten atılan işçi maaşını özlük haklarını kaybetti.
Dışarıda kar yağıyor.

Özelleştirdiniz,özelleştirdiniz ne özelleşti? Müdahele bile edemiyorsunuz değil mi?
İktidar partisinden ve müttefiklerinden ses gelmiyor. Neden acaba?

Siyanürle zehirlendi Kütahya. Zemheride binlerce işci açıkta, ekmek götüremiyor evine,

Özelleştirmeniz batsın…” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Gümüş, işçileri, kazan, kaldırdı:, "3, aydır, maaş, alamıyoruz.",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv