Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:31 Bu haber 61 kez okundu
 
Halk Bankasından kredi çeken esnafa faizli erteleme geldi
Salgın mağduru esnaf ve sanatkârların ödenemeyen kredi borçlarına faizli 3 ay erteleme geldi
Ekonomi Haberi


Türkiye’de Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârların Halkbank’tan aldığı düşük fazili kredilerin Temmuz 2020-30 Eylül 2020 dönemine rastlayan kredi taksitleri faiz işletilmek kaydıyla 3 ay ertelendi.

Esnaf ve sanatkârların kredi takisti borçlarının ertelenmesiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanırken, Kararla,salgın mağduru olan esnafa kolaylık getirildi. Buna göre, Covid 19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birlikleri aracılığıyla Halkbank’tan düşük faizli kredi çeken esnaf, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanıldığı düşük faizli kredilerden doğan borçlarından 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak taksitlerini faiz işletilmek kaydıyla 3 ay daha erteleyebilecek.

Esnafın, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ödeyemediği veya ödemediği kredi borcu (Taksit vadesinin bir gün dahi geçmiş olması halinde) başvuru şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3 ay ertelenecek.

Erteleme için işçi çıkarılamama şartı isteniyor

Karar kapsamında, kredisini ertelemek isteyen  esnaf ve sanatkârlardan erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkârlar ise erteleme kapsamından çıkarılacak.

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve sigorta muameleleri vergisi ise kalan taksitlere eşit olarak eklenecek.

Karar 1 Temuz itibarıyla geçerli olacak

Karar uyarınca, bankanın ertelenen kredilerden doğacak gelir kayıplarının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödeneceği belirtildi. Kararın, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacağı ifade edildi.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Halk, Bankasından, kredi, çeken, esnafa, faizli, erteleme, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv