Haber Detayı
06 Aralık 2019 - Cuma 14:20 Bu haber 303 kez okundu
 
Halk Cumhurbaşkanının veto kararından memnun. Termik Santraller için ise sürecin başlama tarihi 1 Ocak
Termik santrallere filtre takılmasını 2.5 sene erteleyen kanunun Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın veto etmesiyle, Kütahya’da bulunan Seyitömer ve Tunçbilek Termik santrallerinin de dahil olduğu 15 termik santralin bulunduğu coğrafyadaki vatandaşlar karardan memnun kaldı. Bacalarına yıl sonuna kadar filitre takılması gereken santraller hazırlıksız yakalanırken, bir son dakika açıklaması yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, santraller için müeyyide sürecinin 1 Ocak itibarıyla başlayacağını ifade etti.
Gündem Haberi


2013 yılında Elektrik Piyasası Kanunu’na eklenen geçici sekizinci madde ile devletin bünyesinde olan ve özelleştirilen santraller, çevre mevzuatından 2021 yılına kadar muaf tutulmaları ve 2,5 yıl daha sürenin uzatılması beklentisiyle hazırlıksız yakalandılar.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili 2,5 yıl erteleme yasa tasarısını veto etmesiyle filitre telaşına düşen termik santraller için müeyyide sürecinin 1 Ocak itibarıyla başlayacağı bildirildi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, termik santrallerle ilgili, "Ekiplerimiz bu ay içinde 13 termik santralimizin ayrı ayrı incelemesini yapacak, son durumlarını tespit edecekler. 1 Ocak itibarıyla süreci başlatacak, mevzuata aykırı ne kadar tesis varsa kapatma dahil tüm cezai işlemleri yapacağız" dediği bildirildi.

Türkiye’nin enerji ihtiyacı, ekonomik durum gibi gerekçelerle, iktidarın 98 imza ile ve Meclis’te 202 ‘evet’ oyu ile termik santrallere filtre takılmasını 2.5 yıl erteleyen kanunu kabul etmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vetosuna takılmıştı. Cumhurbaşkanının veto kararından zehir soluyan ve termik sanrtrallerin yer aldığı coğrafyalarda bulunan vatandaşlar kadar içinde Kütahya Seyitömer ve Tunçbilek Termik Santrallerinin de bulunduğu Kütahyalılar da memnun olurken, sayıları 15’i bulan termik santraller için ise süre daralmış durumda.  Bakan Kurum’un son açıklamasına göre, şimdi firmaların finansman ayarlayarak yıl sonuna kadar bacalarına filitre takması gerekmekte.

Milletvekilleri ondan da mutlu bundan da!

Öte yandan, filitre konusunda ilgili erteleme yasa teklifine olumlu oy veren iktidar milletvekillerinin de karardan memnun olması kamuoyunun tepkisini çekiyor.

Durum, “parti disiplini” nedeniyle yanlış kanuna oy veren milletvekillerinin yanlışını partinin genel başkanının veto edip düzeltmesi olarak gözükürken, Milletvekillerini ise “Ondan da mutlu, bundan da!” pozisyonuna düşmesi kamuoyu tarafından alaya alınmalarına neden olmuştu.


Kamuoyu milletvekillerine soruyor:
"Madem yasayı olumsuz buluyordunuz, niçin veto kararından önce düşüncelerinizi kamuoyuna açıklamadınız? Neden yasayı eleştirmediniz?” 


Hatırlanacağı gibi, ilgili erteleme kanununa destek veren çok sayıda iktidar milletvekili, Cumhurbaşkanının yasa teklifini veto etmesini destekleyen kararına da alkış tutmuştu. Olay, milletvekillerinin Türk siyasetinde parti liderinin sultasında birer piyon olarak görülmelerine sebep olurken, erteleme yasası hakkında veto kararına alkış tutan vekiller için. “Madem yasayı olumsuz buluyordunuz, niçin veto kararından önce düşüncelerinizi kamuoyuna açıklamadınız? Neden yasayı eleştirmediniz?” yorumlarını gündeme taşımıştı.

Bu noktada AK Parti Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler de konuyla ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan bir paylaşım yaparak, bu yasayı veto ettiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek dikkati çekmişti.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Halk, Cumhurbaşkanının, veto, kararından, memnun., Termik, Santraller, için, ise, sürecin, başlama, tarihi, 1, Ocak, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv