Haber Detayı
30 Mart 2018 - Cuma 16:26 Bu haber 1144 kez okundu
 
Hurda aracı olanlara gün doğdu
Türkiye’de binlerce insanın merakla beklediği Hurda Teşfiği meclisten geçti. Teşvik,16 ve daha büyük yaşlı hurda aracı olanlara hem para kazanma, hem de aracını yüzde 10 daha az ÖTV ödeyerek yenileme fırsatı sunuyor.
Gündem Haberi


Türkiye’de binlerce insanın merakla beklediği Hurda Teşfiği meclisten geçti. Geçiğimiz günlerde Meclisten geçerek Resmi Gazetede yayınlanıp yasalaşan hurda araç teşfiği bu şekilde aracı bulunan hak sahiplerine hem para kazanma fırsatı sundu, hem de araçlarını ÖTV bakımından  10 bin TL daha az ödeyerek yenileme fırsatı sunuyor. Teşfiğin yasalaşmasını bekleyen binlerce kişi ya para kazanmak için ya da aracını uygun fiyata yenilemek için aylar öncesinden harekete geçerken, Türkiye’de kişi başına düşen araç miktarı bakımından 3. sırada yer alan Kütahya’da da durumdan nasibini almış gözüküyor.

Kütahya’da son 3 ayda son 2 yıldan daha fazla hurda araç trafikten çekilmiş

Edinilen bilgilere göre, hurda araç piyasasına can veren teşvik olayıyla,  Kütahya’dan 2018’in ilk 3 ayında 600 aracın hurdaya ayrılmak üzere trafikten çekildiği bildirilirken, bu rakamın son 2 yılda trafikten çekilen araç sayısından fazla olduğu ifade edildi. Kütahya’da 2016 yılında 240, 2017 yılında ise 300 aracın hurdaya ayrıldığı belirtilirken, ilgili teşfikle 3 ayda 600 aracın hurdaya ayrılmasının konuya vatandaşların duyduğu ilgiyi ispatladığı kaydediliyor.  Bu bağlamda önümüzdeki günlerde de hurda piyasasının daha da artacağı ve hurdaya ayrılan araç sayısının binleri bulabileceği tahmin ediliyor.

Yeni alınacak aracın silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçemeyecek

2019 yılı sonuna kadar olmak üzere 16 yaş ve üzerindeki araçların trafikten sildirilmesi ve imha edilmesi halinde, bu araç karşılığında yeni alınan aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki getirilmişti. Kabul edilen düzenlemeyle,  2019 yılı sonuna kadar olmak üzere 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların trafikten sildirilmesi ve sildirdiği aracını imha merkezlerine teslim etmesi halinde, bu şartla ihraç edilen veya imha edilen bu araç karşılığında hak sahibine yeni alacağı aynı cinsten araç için 10 bin liraya kadar ÖTV teşviki uygulanacak. Yeni alınacak aracın silindir hacmi 1600 santimetreküpü geçmeyecek. Araç cinslerine göre veya araçların özelliklerine göre bunu farklılaştırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi hurda araç teşviği sayesinde Kütahya’da da hurda araç pazarı hareketlendi. Hurda araç karşılığı yeni araç alımında uygulanan 10 bin liralık ÖTV indirimden yararlanmak isteyenler, hurda araçları düşük fiyatlara alarak önemli miktarda kâr edebilmeyi amaçlıyor. Yeni araç alamayacak hurda araç sahipleri ise, belki de hiç satamayacağı aracını bu şekilde iyi bir paraya dönüştürme fırsatını yakalamış durumda. 

Maliye Bakanı Naci Ağbal da, yaptığı açıklamayla hurda araçların imha edildiğinin kesin belgeleriyle tespiti üzerine bu uygulamanın yapılacağını bildirmişti.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Hurda, aracı, olanlara, gün, doğdu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv