Haber Detayı
07 Eylül 2018 - Cuma 18:27 Bu haber 784 kez okundu
 
İslami İlimler Fakültesinin açılışı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın katılımıyla yapıldı
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi binasının açılış töreni Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı. Törende konuşan Başkan Erbaş, İslam dünyasının bilgi üretme, bilgiyi güncelleme ve hayata kılavuz yapma konusunda zamanın gerisinde kalmanın bedelini ödediğini ifade etti.
Eğitim Haberi


Yapımı tamamlanan ve yeni hizmet binasına taşınan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinin açılışı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla yapıldı. Açılış için düzenlenen tören Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlarken, Kütahya DPÜ Rektör yardımcısı ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aydemir ve DPÜ Rektörü prof. Dr. Remzi Gören birer konuşma yaptı.

İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aydemir Aydemir, yaptığı konuşmada, hem binanın açılışı hem de Türkiye çapında ilahiyat fakültelerinin akreditasyonuna öncülük etmenin sevincini birlikte yaşadıklarını dile getirdi. Daha sonra söz alan Rektör Remzi Gören ise, İnsanlığın manevi huzur aradığı ve dine sığınma ihtiyacı duyduğu bu dönemde, otorite boşluğuna fırsat verilmemesi gerektiğine, birilerinin bu alana sızmaya çalışan profesyonel yapılara karşı uyanık ve uyarıcı olma görevi üstlenmesi gerektiğine inandığını ifade etti.

“Bu mesafeyi bir an önce telafi etmek zorundayız”

Törende konuşan Diyanet İşleri Başkanı prof. Dr. Ali Erbaş ise, İslam dünyasının bilgi üretme, bilgiyi güncelleme ve hayata kılavuz yapma konusunda zamanın gerisinde kalmanın bedelini ödediğinin altını çizerek, bu mesafeyi bir an önce telafi etmek zorunda olduğumuzu kaydetti. 

“Batı merkezli bilgi insanlığı çıkmaza sürüklüyor.”

Erbaş, batı merkezli bilginin insanlığı çıkmaza sürüklediğine vurgu yaparak, “Kaliteyi nasıl elde ederiz, en iyiye nasıl ulaşabiliriz. Çabamız bu. Bilgiyi hikmet ahlak ve hukuk boyutuyla beraber yeniden inşa etmek, müminler için bir iman ve kulluk sorumluluğu olduğu gibi daha yaşanılabilir bir dünya kurmanın da yegane yoludur” dedi.

“Ahlaktan yoksun bilgi, hukuktan yoksun bilgi, hikmetten yoksun bilgi, insanlığı aydınlığa değil, huzursuzluğa sürükler.”

Konuşmasının sonunda Erbaş, “Şehrin kalbi, Müslümanların kalbi mutlaka ilimle atmalı. Büyüklerimiz, ‘Mekanların, şerefi, yüceliği, üstünlüğü içinde yapan işlerle ve içinde yetiştirilen öğrencilerle ortaya çıkacaktır’ demişler. İnşallah bu mekanlar, içinde yapılan ve üretilen ilimle, bilgiyle, yetiştirilen insanlarla şerefli olacak. Yoksa taş parçasından başka bir anlamı olmaz. Ahlaktan yoksun bilgi, hukuktan yoksun bilgi, hikmetten yoksun bilgi, insanlığı aydınlığa değil, huzursuzluğa sürükler. Bilginin insanlara zulmetmeye sebep olduğunu görüyorsunuz. Bilgiyi inşallah insanlarımızı karanlıktan aydınlığa çıkarmak için kullanacağız. Bilgi üretmeyenler, üretilen bilginin takipçisi, hatta mahkumu olmaya mecburdur” ifadesini kullandı.

“Din istismarı bugün bir güvenlik meselesi haline gelmiş durumda.”

Yaşanan her travmanın küresel emperyalizmle ilişkisinin var olduğunu, ancak bu durumun sorunlarımızı tamamen harici unsurlara indirgeyerek sorumluluklarımızı ve hatalarımızı görmezden gelmeye mazeret teşkil edemeyeceğinin altını çizen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, özellikle din istismarının bugün sosyal boyutları aşarak bir güvenlik meselesi haline gelmiş durumda olduğunu ifade etti.

Erbaş, “Din adına hakikatlerle bağdaşmayan söz ve davranışlardan en fazla yine Müslümanlar ve bilhassa genç nesiller olumsuz etkilenmektedir. Bugün milletimizin ve bütün Müslümanların dini hayatına, insanlığın aydınlık geleceğine rehberlik etmek sorumluluğu ilahiyat fakültelerinde, islami ilimler fakültelerinde ve diyanet işleri başkanlığındadır. Hepimizin üzerinde böyle büyük bir sorumluluk vardır. Bu anlamda hep beraber özellikle yaşanan hayatın sorunları ile milletimizin ve insanlığın geleceğine dair meselelerde daha gerçekçi, kapsamlı, yapıcı ve tatmin edici çalışmalar yapmaya mecburuz. Özellikle din hizmetinde kaliteli din hizmetini toplumumuza ulaştırma noktasında bütün camilerimiz, fakültelerimiz, liselerimiz tüm kardeşlerimize açıktır” şeklinde konuştu.


 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: İslami, İlimler, Fakültesinin, açılışı, Diyanet, İşleri, Başkanı, Erbaş'ın, katılımıyla, yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv