Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 19:13 Bu haber 1889 kez okundu
 
Komşu ilde domuz eti skandalı. 2 firma vatandaşa domuz eti yedirmiş
Tarım ve Orman Bakanlığınca, 2020 yılına ait ilk tağşiş listesi kamuoyu ile paylaşıldı. Listede gıdada sahtecilik yapan Kütahya’dan da bir firma bulunurken, komşu il Afyonkarahisar’da müşterilerine domuz eti yediren 2 firma ortaya çıktı.
Gündem Haberi


Tarım Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş listesi yayınladı. Listede gazlı içecekten, bala, çaydan zeytin yağına, çikolatadan ete kadar taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 ürün belirlendi.Gıdada sahtecilik yapan firmalar arasında bir de Kütahyalı firma bulunurken, firmanın Isıl İşlem Görmüş Dana sucuğu ürününde kanatlı eti tespit edildi.

Yayınlanan listeye bakıldığında komşumuz Afyonkatahisar ilinden Dana Eti'ne, Adana Kebap'a ve Sucuğa Domuz eti karıştıran firmaların olduğu dikkati çekiyor. Afyonkarahisar'da iki restauranın, "Adana kebap" diye satılan ürünlerinde domuz etki kullandıkları tespit edilirken, taklit ve tağşiş yapan 229 firma içinde komşu ilden 4 firmanın da ürünlerine dana eti yerine kanatlı eti kullandığı görülüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli konu ile alakalı yaptığı açıklamada ise, taklit ve tağşiş suçlarını işleyenlere yönelik yasal düzenlemeyi en kısa sürede Meclise getirme konusunda gayretlerinin sürdüğünü belirterek, "Benim gönlüm hapis cezasını ister. Bu hapis cezası veya ticaretten men olabilir." dedi.

Taklit ve tağşiş yapılan ürün ve bu suçu işleyen firmaların ifşasının devam edeceğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, söz konusu listelerin herhangi bir gecikme olmadan kısa aralıklarla açıklanacağını kaydetti.

Bakan Bekir Pakdemirli, buna ilişkin yasal düzenleme hazırlıklarının sürdürüldüğüne dikkati çekerek, "Şu an hem Meclis hem de Külliye ile irtibatımız devam ediyor. En yakın zamanda Meclise getirme konusunda gayretimiz sürüyor. Buradaki ana amaç hem caydırıcılığın hem de müeyyidelerin artırılması olacak." diye konuştu.

Adalet Bakanlığı ve diğer bakanlıkların kurum görüşlerinin alındığını belirten Bakan Pakdemirli "Burada bizim istediğimiz, gönlümüzdeki olmayabilir ama şundan emin olabilirsiniz, cezalar bugünküne oranla çok daha ağır olacak" açıklamasını yaptı.

Taklit tağşiş listesine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://bit.ly/2RdzW5g

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Komşu, ilde, domuz, eti, skandalı., 2, firma, vatandaşa, domuz, eti, yedirmiş,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv