Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 22:35 Bu haber 653 kez okundu
 
Kontrollü normalleşme kararları açıklandı. Kütahya kararlardan çok az etkilenecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından "kontrollü normalleşme" adı verilen döneme ilişkin tüm Türkiye'nin beklediği kararları açıkladı. Kontrollü esnetme diyebileceğimiz yeni Koronovirüs kararlarına göre 81 il risk durumuna göre 4 kategoriye ayrılacak. Kararlar, illerde risk durumuna göre alınacak, ancak normalleşme kararlarından mevcut yüksek riskli haliyle Kütahya pek fazla etkilenmeyecek.
Gündem Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda corona virüs sürecindeki kademeli normalleşme ele alındı. Tüm Türkiyenin beklediği kararlarda, 81ilin risk durumuna göre 4 kategoriye ayrılarak düşük riskli-maviorta riskli-sarıyüksek riskli-turuncu ve çok yüksek riskli-kırmızı olarak renklere ayrılmasıyla kademeli normalleşmenin risk durumuna göre uygulanacağı duyuruldu.

Riske göre normalleşme uygulanacak, iki haftada bir kararlar güncellenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edileceğini ifade ederken, iki haftada bir de normalleşme uygulamasının güncelleneceğini belirtti. Erdoğan,

“Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımız, bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek.” dedi.

Buna göre Kütahya son verilere göre yüksek riskli-turuncu iller kategorisinde bulunuyor. Normalleşme kararlarından en az etkilene iller arasında olan Kütahya’da mevcut tabloya göre yüz yüze eğitim başlamayacak, yaşa bağlı kısıtlamalar devam edecek, sadece Pazar günleri sokağa çıkma yasağı olacak,restoran-lokanta-cafe-çay bahçeleri vb işletmeler sabah 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile çalışabilecek.

Koronavirüs Normalleşme kararları şu şekilde oluştu:

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha Pazar günü devam edecek.

Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. Ve 12. Sınıflarda eğitim-öğretime açılacak.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacak.

Yüksek ve çok riskli illerde ise genel uygulamanın dışında sadece lislerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

Retoran,lokanta, cafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek rikli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerine sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürebilecekler.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler, vb kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Halı saha, yüzme havuzu vb tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenleme yapabilecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise sokağa çıkma süresi arttırılacak.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşk ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler vb kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılım 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kontrollü, normalleşme, kararları, açıklandı., Kütahya, kararlardan, çok, az, etkilenecek,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv