Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 12:09 Bu haber 1080 kez okundu
 
Köylülere ve mantar toplamayı sevenlere kötü haber
Köylülere ve doğadan mantar toplamayı sevenlere kötü haber. Artık Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan mantar toplanılamayacak.
Haberi


Orman Genel Müdürlüğü, 13 Şubat 2019 tarihli genelgesi ile odun dışı orman ürünleri olan reçine, çıra, defne, kekik, ada çayı, çam fıstığı ve mantar toplayarak geçinen orman köylülerine 10 Kasım 2019’a kadar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu getirildiğini açıkladı.

Belge olmadan mantar veya kekik toplarsanız 500 TL ceza kesilecek

Genelgeye gerek köylülerden gerekse mantar toplamayı seven doğaseverlerden büyük tepki olmasına rağmen, belge almadan bunları toplayanlar 500 TL ceza ile karşı karşıya kalacak.

Çoğu 60 yaş ve üzeri, okuma yazma bilmeyen köylü nasıl sınava girecek? Parayı nereden bulacak?

Türkiye'de sayısı yaklaşık 21 bin civarında olan orman köylerinde yaşayan ve ormandan geçinen vatandaşlara Mesleki Yeterlilik Belgesi alma koşulu getirilmesi, çoğu okuma yazma bile bilmeyen, Türkiye'nin en eğitimsiz ve en fakir kesimleri arasında yer alan 60 yaş ve üzeri insanlara nasıl belge verilebileceği sorusunu akla getiriyor.

Söz konusu köylü çoğunluğun ekonomik açıdan son derece yetersiz olmasına rağmen, bir de bu kesimden 670 ile 1.120 TL arasında sınav ücreti alınması, adeta bu insanların yaşam-geçim kaynaklarının elinden alınmak istenmesiyle eşdeğerde tutuluyor. Uygulamaya göre, orman üretim işçisi için 1120 TL, otsu ve diğer bitkiler ile mantar gibi odun dışı ürünleri yerden toplayanlar için 670 TL, odun dışı ürünleri yüksekten toplayanlar için ise 885 TL sınav ücreti isteniyor. Sınavda geçebilmek için yüzde 60-70 başarı şartı aranıyor. Sınavda başarılı olamayanların sınav ücretinin ise iade edilmeyeceği açıklanıyor.

Asırlardır ormandan topladıkları ürünlerle geçinen köylülere Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmesi, hayatın doğal akışına aykırılık olarak görülürken, söz konusu uygulamanın geri alınması gerektiğinin altı çiziliyor.

Konu hakkında görüşlerini dile getiren Çavdarhisar Ağarı Köyünden İ.G. isimli bir çiftçi kardeşimiz, kendileri için uygulamanın son derece yanlış ve gereksiz olduğunu dile getirerek, görüşlerini şöyle ifade ediyor:

“Hayvanlarımızı otlatırken bulduğumuz mantarı, yemek için eve götürmek istediğimizde suçlu mu olacağız.”

“Atadan babadan çiftçiyiz. Aynı zamanda, hayvan yetiştiriciliği de yapıyoruz. Uygun mevsim koşullarında köyümüzün merasında hayvan otlatıyoruz. Özellikle bahar ve güz aylarında yöremizde yetişen ve severek tükettiğimiz çok sayıda mantar çeşidi bulunuyor. Şimdi bu mantarları hayvanlarımızı otlatırken bulup, yemek için eve götürmek istediğimizde suçlu mu olacağız. Bu nasıl mantık? Üstelik bunları toplayabilmek için de orman görevlileri her gördüğünde bizden yeterlilik belgesi mi isteyecek?

“Sorarım, dışarıdan gelecek hangi uzman bizim mantarlarımız hakkında bize bilgi verebilir? Maksat ne?”

Köyümüzün tüm ahalisi çoluk çocuk mantar toplar ve bu işin ticaretini yapmadan ailesiyle birlikte evinde tüketir. Köyde herkes, asırlar boyunca babadan oğula kalmış bilgilerle mantar çeşitleri ve nasıl tüketileceği hakkında bilgi sahibidir. Sorarım, dışarıdan gelecek hangi uzman bizim mantarlarımız hakkında bize bilgi verebilir? Aklıma gelen 14-15 çeşit tükettiğimiz mantar için bize şunları alın, almayın diyebilir? Bunun belgesi mi olur? Maksat ne?

“Madem yerel bitki çeşitliliği korunmak isteniyor, o zaman kimseyi sınava sokmadan ve gariban köylüden para almadan yap.”

Madem yerel bitki çeşitliliği korunmak isteniyor, o zaman kimseyi sınava sokmadan ve gariban köylüden para almadan köyde yaşayan herkese bu konuda eğitim zorunluluğu getir. Kadın çoluk çocuk herkese köyde eğitim ver. Ve buna katılanları da ücretsiz olarak belgelendir. O zaman biz de diyelim ki; devletimiz bizden para almak için değil, hakikaten bitki türlerini korumak ve bizleri bilinçlendirmek adına yapmış bunu.

Duyduğumuz bu uygulama doğru bir iş değil. Derhal iptal edilmeli. Bunun köylüye yararı değil zararı olur. Yapılacaksa da dediğim gibi ücretsiz eğitim verilerek yapılsın.”

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Köylülere, ve, mantar, toplamayı, sevenlere, kötü, haber,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv