Haber Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 14:04 Bu haber 805 kez okundu
 
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu:
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, basın mensuplarına geride kalan 4,5 yıllık görev süresini değerlendirdiği toplantıda konuşarak, kendisinin belediye başkanlığı için göreve tekrar hazır olduğunu söyledi.
Gündem Haberi


Kütahya’da görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek geride kalan 4,5 yıllık hizmet süresini değerlendiren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, başkanlık için göreve tekrar hazır olduğunu ifade etti. Kamuoyunda AK Parti’de mevcut başkanlar yeniden aday gösterilecek mi, gösterilmeyecek mi tartışması devam ederken, Başkan Saraçoğlu yaptığı açıklamayla görev verilmesi halinde tekrar başkanlık için ben de varım demiş oldu.

“Kütahya halkı yüzde 62 oranında bizden memnuniyet duyuyor.”

Başkan Saraçoğlu, Belediye Sosyal Tesisleri'nde Başkan Yardımcıları Ali İhsan Ertaş, Murat Arık ve Fatih Gölgeli ve belediye daire müdürlerinin de katılımı ile, 4,5 yıllık görev süresini değerlendirdiği toplantıda, en son yapılan anketle Kütahya halkının kendilerinde yüzde 62 oranında memnuniyet duyduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Bu anketle yetinmeyip kendilerini de bir anket yaptırdıklarını kaydeden Saraçoğlu,  “Kamuoyunda çalışmalarımızla ilgili nasıl bir algı var? Neler istiyorlar? Ne yapmamız gerekiyor? Bunu öğrenme açısından bizim için kamuoyu önemli.” dedi.

“Bir dönem memnuniyet anketinde %50 bandına da düştük, ancak nedenlerini biliyoruz.”

Geçtiğimiz yıllarda değişik yıllarda yapılan 3 farklı kamuoyu yoklamasında da üç farklı oran çıktığına işaret eden Başkan Saraçoğlu, sırasıyla yüzde 68, yüzde 71 ve yüzde 50 gibi bir oran çıktığını dile getirerek yüzde 50 gibi düşük çıkan yoklamanın hangi nedenlerle düşük çıktığını da bildiklerini ifade etti. O dönemde, altgeçitlerin bitmemiş olması, şehirde kazı çalışmalarının fazla olması gibi nedenlerin etkili olduğuna vurgu yapan Başkan Saraçoğlu, genelde halkın kendilerinden memun olduğunu söyledi.

“Adaylık başvurusu yapmıyoruz. Aday olarak gözüküyoruz zaten.”

Adaylık konusunda 4,5 yıldır başkanlık yaptığını ve adaylığını belirleyecek süreç belli olduğunu kaydeden Başkan Saraçoğlu, “ Bununla ilgili kamuoyu yoklamaları ortaya çıkacak ve genel merkezimizin bu yoklamalar ve istişareler çerçevesinde aday olup, olmayacağımız konusunda Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız bir açıklama yapacak. Tabi ki bu süreç başladı. Özellikle AK Partide 5-12 Kasım tarihleri arasında adaylık müracaatları başladı. Mevcut başkanlarla ilgili tüm Türkiye'de biz adaylık başvurusu yapmıyoruz. Aday olarak gözüküyoruz zaten. Bir değerlendirmedeyiz. Bu süreci hep birlikte kimseyi kırmadan, kimseye belden aşağı vurmadan çalışmalar devam edecek ve biz göreve hazır olduğumuzu, görev ikinci dönemde de bize tevdi edilirse; Projelerimiz var. Onlardan bahsetmedik, teleferik projemiz var, diğer yapmamız gereken hakikaten çok önemli elimizde ekip kurup çalıştığımız projeler var. Bunları hayata geçirmeye gayret göstereceğiz. Süreç bu şekilde devam edecek" şeklinde konuştu.

"Belediyecilik anlayışımızı 5 temel esasla yürütmeye gayret ediyoruz.”

Göreve gelmeden önce belediyecilik anlayışlarını 5 temel üzerinde ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Saraçoğlu, öncelikle katılımcı belediyecilik, çevre dostu belediyecilik, sosyal belediyecilik, hizmet belediyeciliği ve kültürel belediyecilik olarak ortaya koydukları esaslarla 30 Mart'tan bu yana halkımıza hizmet etmeye gayret gösterdiklerini ifade etti.

Söz verdiğimiz projelerin yüzde 95'ininin üzerinde projeyi hayata geçirdiğimizi görüyoruz.”

Geldikleri noktada bakıldığı zaman, söz verdikleri projelerin yüzde 95'ininin üzerindeki projeyi hayata geçirdiklerini gördüklerini aktaran Başkan Saraçoğlu, projelerden bir kısmının da ihaleye geçilerek yüzde 100 gibi bir başarıyı, hayata geçirmenin gururunu hep birlikte yaşayacaklarını ifade etti. Saraçoğlu, “Sahada yaptığımız toplantılarda, esnaflarla, halkımızla bir araya geldiğimizde onların istek ve taleplerini de ortaya koyarak ve bunların hayata geçmesi gerektiğini düşünerek dört buçuk yılımızı tamamlamış bulunmaktayız. Kütahya'da muhakkak eleştiriler olacak. Tabi ki bu eleştirilerin yapıcı eleştiri olması gerekiyor. Geçen günlerde genel basında yaptığımız şehir giriş kapılarını eleştirmişlerdi. Saat kulelerini de eleştirmişler. Biz bunların israf olmadığını her zaman dile getiriyoruz." diye konuştu.

"Yeni hizmet binamıza Aralık ayı sonunda geçeceğiz"

Kent merkezine eski otogar alanına inşa ettikleri belediyelerinin yeni hizmet binasına da Aralık ayı sonunda taşınmayı planladıklarını söyleyen Başkan Kamil Saraçoğlu, "Belediye hizmet binamızı artık bitirdik. İnşallah önümüzdeki ay hep birlikte orada hizmet etmeye gayret göstereceğiz. Dört buçuk yıl içinde Kütahya Belediyesi olarak halkımızla hep 11 ayrı noktada hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk. Bu da hemşehrilerimize eziyet ve birimler arasında koordinasyon konusunda da sıkıntı yaşamamıza neden oluyordu. Hizmetlerin tek çatı altında bulunması noktasında Kütahya zaten hemfikirdi. Biz de seçimlerden önce projelerimizden biri olan belediye binasının nerede yapılması noktasında ilk kez Kütahya’da bir sandık oluşturarak 3 yer önermiştik. Oylamaya aldığımız üç yerin neticesinde eski otogar olarak kullandığımız alana yapılması noktasında yüzde 70-80 aralığında Kütahya kamuoyunun görüşünü aldık.

“Yeni hizmet binamız için de eleştiriler oldu, ancak Kütahya Büyükşehir olunca da ilimize hizmet verebilecek çapta bir binayı Kütahya’mıza kazandırmış olduk.”

Şimdi inşallah, 27 Aralık'tan itibaren tüm birimlerimizin aynı çatı altında olduğu Selçuklu, Osmanlı ve modern mimariyi birleştiren hizmet binamızla belki de Türkiye'de örnek olacak bir projeyi biz hayata geçiriyoruz. Bununla ilgili de eleştiriler oldu. Neden bu kadar büyük bir bina yapıldı diye eleştiriler oldu. Ama farklı bir bina yapsaydık, küçük bir bina yapsaydık bu sefer de, ‘Bunların ufku bu kadar, belediye hem büyük diyorlar, hem büyükşehir olma konusunda Kütahya iddialı duruyor ama yaptıkları belediye hizmet binası da belki beş yıl on yıl sonra değişecek bir binayı, israfı ortaya koydular.’ diye eleştirirlerdi. Şimdi inşallah bu hizmet binamızı uzun yıllar Kütahya halkına büyükşehir olunca da rahat bir şekilde hizmet edebilecek şekilde Kütahya'ya kazandırdık. Yeni binamızda da konferans salonları, belediye meclis salonları, kütüphanesi, kreşi, fitness salonları ve yemekhanesiyle tüm ihtiyaçları yerine getirebilecek, altında 300 araçlık bir otoparkıyla önemli bir hizmet binasına Kütahya'mız kavuşmuş oldu" ifadesini kullandı.


Toplantının devamında Kütahya Belediyesinin bu zamana kadar yapılan proje ve çalışmaları ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Atık Su Arıtma Tesisi, Yeni Belediye Hizmet Binası, Alt Geçit Projesi, Hemzemin Geçitlerin Alt ve Üst Geçitlere Dönüşmesi Projesi, Hayme Ana Hanımlar Lokali Projesi, Zafer Meydanı 1. Etap Kent Meydanı Yer Altı Otoparkı ve Kafeterya Projesi, Kent Giriş Kapıları Projesi, Yeni Açılan Caddeler, İtfaiye Yeni Hizmet Binası, Azerbaycan Parkı, Yeni Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, Saat Kuleleri, Otel Harlek Tadilat ve Yenileme Projesi, Ilıca Erkekler Hamamı, Futbol Sahaları Yapım Projesi, Kütahya Kalesi Restorasyon, Çevre Düzenleme ve Aydınlatma Projesi, Cadde ve Sokak Aydınlatma Projesi, Germiyan Sokak ve Tescilli Yapıların Restorasyonu, Şehzadeler Parkı Macera Park Projesi, Süs Havuzları, Çamlıca Tabiat Parkı ve Orman Köşkleri, Modern Muhtarlık Binaları, Çok Amaçlı Sosyo Kültürel Evler, Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Çok Amaçlı Salon ve Kazan Dairesi Projesi, Esnaf ve Kobi İş Yeri Sanayi Sitesi Projesi, Kütahya Belediyesi Sıtkı Olçar Çini Müzesi, Gelenekten Geleceğe Kütahya Projesi, Hava Mania Problemi, Jeotermal Sıcak Su İletim Hattı, Yağmur Suyu Hattı Projesi, Kütahya Belediyesi Kadın Çalışmaları Merkezi ve Kadın İş Geliştirme Merkezi, Şehzadeler Güneş Enerjisi Santrali ve Gözlem Evi Projesi, Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına girmesi, Vefa Mahallesi Üst Geçit Projesi, Pazartesi Pazar Yeri Üstü Kapatma Çalışmaları, Temizlik Çalışmaları (Yer altı Çöp Konteynırları), Su ve Kanalizasyon Çalışmaları, Yol Düzenleme Çalışmaları, Çocuk Parkı ve Peyzaj Çalışmaları, Klimalı Durak ve Durak Yenileme Çalışmaları, Güneş Enerjisi ile Çalışan Şarj İstasyonları, Mobil Hizmet Aracı, Araç Filosu Yenileme, Gönlümüz Bir Soframız Bir (Mahalle İftarları), Bebek Bakım Kabinleri, Hoşgeldin Bebek Projesi, Evde Yaşlı Bakım Hizmetleri, Şehrimi Tanıtıyorum Projesi Kültür Gezileri, Geleneksel Sünnet Şölenleri, Mezarlık Düzenleme Çalışmaları, Gülümseyen Yüzünüz En Büyük Ödülümüz Projesi, Kütahyaspor ve Amatör Spor Kulüplerine Destek, Spora ve Sporcularımıza Destek, Giysi Kumbaraları, Bayat Ekmek Kumbaraları, Kitap Dağıtım Projesi, Engelli Şarj İstasyonları, Camilerimizin Temizliği ve Tente Temini, Kültür-Sanat ve Tanıtım Organizasyonları, Halk Konserleri ile ilgili detaylı bilgiler verdi.


Tamamlanan projelerinin yanı sıra devam eden projeler hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; Kanal Projesi, Kentsel Dönüşüm Çalışmaları, Millet Bahçesi, Su-Kay Park, Ulu Camii Caddesi Cephe, Altyapı ve Yol Düzenleme Uygulama Projesi, Konak Restorasyonları, Yoncalı Sağlık Termal Kent Projesi, Kütahya Bilim ve Teknoloji Merkezi, Çini İhracat Projesi, Ilıca Bayanlar Hamamı, Saraçhane (Kuyumcular) ve Kavaflar (Ayakkabıcılar) Çarşısı Üst Kapama Projesi, Ağaçköy Cennet Bahçesi Enerji Tesisi ve Rekreasyon Alanı Projesi, Yüzme Havuzları, Devlet Hatun Hanımlar Lokali, Bengisu Tesisleri, Engelsiz Yaşam Merkezi, Bisiklet Yolu çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, Belediye, Başkanı, Kamil, Saraçoğlu:, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv