Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 21:14 Bu haber 644 kez okundu
 
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu: "Millet Bahçesi kente nefes aldıracak."
Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Meclislerinde aldıkları karar doğrultusunda Millet Bahçesi olarak değerlendirilecek olan yıkılan Dumlupınar Stadının yerinin bölgedeki kurumların kaldırılarak çok daha büyük bir şekilde hayata geçirileceğini ve kente nefes aldıracağını ifade etti.
Gündem Haberi


Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, her yıl basın mensuplarıyla bir araya geldiği geleneksel sahur programında Kütahya’nın gündeminde olan “Millet Bahçesi” “Teleferik Projesi” ve “Planateryum” projeleriyle ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Belediye Sosyal Tesislerinde yapılan programda konuşan Başkan Saraçoğlu, Kütahya’ya adeta nefes aldıracak dediği “Millet Bahçesinin” bölgedeki resmi kurumların da kaldırılmasını sağlayarak çok daha büyük bir şekilde hayata geçirileceğini ifade etti.

“Millet Bahçesi 75 bin m2’lik dev bir alanı kapsayacak.”

Millet Bahçesinin sadece yıkılan Dumlupınar Stadıyla sınırlı kalmayacağını, DSİ, Kılıçarslan Lisesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü idari binaları, Kapalı Spor Salonu, 2 adet yan saha, şimdilerde İdare Mahkemesi olarak kullanılan eski Halk Eğitim Merkezi, hemen yanında bulunan Sakatlar Derneği gibi derneklerin kullandığı bölge ve Belediye Kültür Sarayı alanını kapsayacağını kaydeden Başkan Saraçoğlu, Millet bahçesinin toplamda 75 bin metre karelik dev bir alanı kapsayacağının altını çizdi. Projenin vatandaşlarımızın talepleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kent merkezlerinde yıkılan statların Millet Bahçeleri olarak değerlendirilmesini istemeleri doğrultusunda hayat bulacağını dile getiren Saraçoğlu, “Millet Bahçesini sadece stadyumun bulunduğu alana değil, biraz daha genişletelim daha büyüğüne ve daha güzeline layık anlayışı çerçevesinde yapacağız.” dedi.

“Millet Bahçesi kararı AK Parti ve MHP meclis üyelerimizin ortak kararıyla ve oy birliğiyle alındı.”

Başkan Saraçoğlu şöyle konuştu:
“Yeni Spor Salonumuz yapıldı, orada tüm müsabakalar yapılıyor. Genişleyen alanın içinde eski kapalı spor salonu da bulunuyor. İdare Mahkemesi olarak kullanılan alan, yanı başında derneklerin kullandığı alanlar var bunları da içine aldık Yan sahaları yani 2 sahayı da içine aldık. Kapalı yüzme havuzu zaten yıkıldı. Burada Gençlik Spor İl Müdürlüğünün idari binaları var bunları da içine aldık, Kılıçaslan Lisesi var, burayı da içine aldık. DSİ onu da içine alarak toplamda 75 bin m2 dev bir alanı insanların nefes alabileceği Millet Bahçesi alanının içine dahil ettik. Konuyu Park ve Seyir Kulesi olarak komisyona getirdik. Komisyon da bunu uygun görerek, meclis gündemimize getirdi. Ve dün yapılan meclis toplantısında  AK Parti ve MHP meclis üyelerimizin ortak kararıyla ve oy birliğiyle bu alanın tamamı Millet bahçesi olarak meclisimizden geçti.”

“Alanın tamamında mülkiyet sorunu var, itirazlar olabilir. Ancak, asla geri adım atmayacağız.”

Konunun meclisten geçmesine karşılık söz konusu alanın tamamında mülkiyet sorunu olduğunu ifade eden Başkan Saraçoğlu, “Tüm alan belediyeye ait bir alan değil. Hatta belediyenin hiçbir alanı yok burada. Gençlik Spor, Milli Eğitim, DSİ, Özel İdare gibi kurumlara ait yerlerle ilgili Sayın Valimiz ve milletvekillerimizle görüştüğümüzde, bunun Kütahya’ya uygun ve gerekli olduğunu vurguladılar.  Bununla ilgili olarak plana itirazlar olabilir, itirazlar olsa bile biz asla geri adım atmayacağız. İnşallah bu Millet Bahçesini Kütahya’mıza kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

Alana125 metrelik seyir terası düşünüyoruz.”

Millet bahçesi içine 125 metre yüksekliğinde, çelik kafeslerin ve restoranın olduğuve şehre yukarıdan bakacak bir kule planladıklarını ve projenin devam ettiğini kaydeden Başkan Saraçoğlu, “Burada, yürüyüş alanları, spor alanları, ağaçlandırılmış yeşil alanlar ve bir anfi tiyatro düşünüyoruz. Biliyorsunuz Havamania Kat Yüksekliği durumu var, inşallah bunu da aşarsak, 600 m2 inşaat alanlı çok fazla alan işgal etmeyecek şekilde seyir terasımızı da Kütahya’ya kazandırmış olacağız.” İfadesini kullandı.

Millet bahçesi kararının sadece belediye başkanının veya meclisin aldığı bir karar olmadığını vurgulayan Kamil Saraçoğlu, “Bu karar tüm Kütahya’nın, 265 bin nüfusa sahip Kütahya merkezinin almış olduğu bir karardır.”dedi

“Yeni Kültür Sarayı yapacağız.”

Konuşmasının devamında, kültür merkezlerinin kent merkezinde olmasının daha rantabl olduğunu ve kamuoyununda bu yönde düşündüğünü aktaran Kamil Saraçoğlu, Hezar Dinari Kültür Merkezinin şehire uzak olması nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Bu noktada, daha önce güçlendirme kararı alınan eski Kültür Sarayının yıkılarak Millet Bahçesi içinde kalacak yeni bir Kültür Sarayı Projesi gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Saraçoğlu, “İnşallah altına 3 katlı bir otopark, üzerine de bin kişinin üzerinde bir konferans salonunun olduğu kültür merkezi inşa edeceğiz.” dedi

“15. 000 kişilik yeni stadın ihalesi sonbaharda yapılacak.”

Yıkılan stadın yerine yapılması kararlaştırılan 15.000 kişilik kapalı yeni stadyumun da ihalesinin sonbaharda yapılacağını belirten Başkan Saraçoğlu, “TOKİ bölgesine 580 bin metre kare bir alan Spor Bakanlığına devredilmişti. Orada inşallah inşaatına başlanacak.” diye konuştu.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, Belediye, Başkanı, Kamil, Saraçoğlu:, "Millet, Bahçesi, kente, nefes, aldıracak.",
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv