Haber Detayı
24 Mart 2018 - Cumartesi 17:07 Bu haber 1120 kez okundu
 
Kütahya Belediyesinden engelli vatandaşlarımızı sevindirecek 2 güzel haber geldi
Sosyal Belediyecilik anlayışı ile hareket ederek engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya çalışan Kütahya Belediyesi, kent merkezinde hayat geçirdiği 2 yenilikle takdir topladı.
Gündem Haberi


Kütahya Belediyesi engelli vatandaşlarına pozitif ayrımcılık yaparak, desteklerini sürdürmeye devam ediyor. Bu kapsamda Kütahya Belediyesi ile GÜRİŞ inşaat arasında Yamantürk Engelsiz Yaşam Merkezi yapım işi ile ilgili işbirliği protokolü imzalandı. Diğer taraftan, engelli sandalyeleri için kent merkezinde 2 bölgeye şarj istasyonu kuran Kütahya Belediyesi 7/24 yolda kalmadan engellilerin sosyal hayatını sürdürmelerine imkan sağlayacak.

“Yamantürk Engelsiz Yaşam Merkezi Kent Park’ta hayata geçecek”

Engelli vatandaşlara sağlanan imkanlarla ilgili olarak bilgiler veren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, engelli hemşehrilerimizin sıkıntılarını ortadan kaldırmak adına çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti. Bu çerçevede ilk olarak, belediye ile GÜRİŞ inşaat arasında Yamantürk Engelsiz Yaşam Merkezi yapım işi ile ilgili işbirliği protokolü imzalandığını kaydeden Başkan Saraçoğlu, “Bizler Kütahya Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımıza hizmet etmek, onlar için yaşam alanlarını kolaylaştırmak, caddelerde, sokaklarda tüm kamu kurumlarında rahat bir şekilde işlerini görebilmeleri noktasında düzenlemeler yapıyoruz. Dernek Başkanlarımız ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunduk. Şuan itibariyle Kütahya’da tüm derneklerimiz kendi imkanları ile Belediyemizin belli bir bölümünde hizmet etmeye kendi üyelerine yardım etmeye çalışıyorlar, ya da Belediyemizin göstermiş olduğu kendi imkanlarıyla farklı bürolarda faaliyetlerini sürdürüyorlar. Fakat bu bürolar onların yaşam alanlarını ve çalışmalarını ortaya koyabilecekleri imkana sahip değil. Bizde bu sıkıntıları ortadan kaldırmak ve söz konusu derneklerimizi tek çatı altında toplama kararı aldık. Bir çatı altında toplarken de sıradan bir yer olmasını istemedik, engelli vatandaşlarımızın rahat bir şekilde parklardan da faydalanabilmeleri aynı zamanda merkeze biraz daha yakın olması amacıyla şuan Kent Park olarak kullandığımız alanı tespit ettik. Bilindiği üzere Kapalı Spor Salonunun, Gençlik Merkezinin, Evlendirme Dairesinin ve Yüzme Havuzu inşaatının devam ettiği böyle bir alanda oluşmasının uygun olabileceğini düşündük. Kütahya Kentpark 'ta bulunan Engelsiz Yaşam Ofisi toplam 2.000 m2 zemin + iki katlı bir yapıdır. Zemin ve birinci kat engelsiz yaşam ofisi olarak kullanılıp, ikinci kat kent konseyi kullanımına ayrılmıştır.” şeklinde konuştu.

Engelli vatandaşlarımız için 2. Olarak onların daha sınırsız, daha özgür yaşayabilmesi ve sosyalleşebilmesine maksimum katkıda bulunmak amacı ile şehrimizin farklı noktalarına KİOSK Engelli şarj istasyonu kurarak Kütahyalıların hizmetine sunduklarını ifade eden Başkan Saraçoğlu, Engelliler için yapılacak olan "Engelli Şarj İstasyonu" hakkında da bilgiler verdi.

“Tüm engelli arabalarını sarj edecek ve 7/24 açık olacak.”

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu; “Kütahya Belediyesinin hizmete soktuğu bir diğer projeyle, şehrimizin farklı noktalarına konulan "Engelli Şarj İstasyonu" sayesinde Engelli hemşehrilerimiz akülü araçlarını şarj ederek yollarına devam edebileceklerdir. Bu kapsamda, belediye olarak DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi otobüs durağı ve Cumhuriyet Caddesi Emzirme Kabini yanına kurduğumuz 2 adet Engelli Şarj Kioskunun toplam maliyeti 30 bin liradır. Engelli Şarj İstasyonu özellikleri ise; Tüm engelli arabalarına şarj yapabilir. Elektrikli bisikletlere şarj yapmaz. 2 Yıl garantili olup, 7/24 çalışmaktadır. Aküleri korumak için %80e kadar hızlı, geri kalan %20 yavaş şarj edilmektedir. Her Kioskta 3 adet aynı anda şarj yapabilmekte, her cihazda ayrıca 3 adet telefon şarj edilebilmesi için USB girişi bulunmaktadır. Cihaz soketi çıkarıldığında güvenlik için elektrik akımı kesilmektedir.” dedi.

Konuşmasının sonunda, kent merkezinde görme engelli vatandaşlarımız için 4 bin metre plastik kaldırım, 4.346.98 metre beton ve karo kaldırım ve ayrıca 135 adet engelli rampası inşa edildiğini dile getiren başkan Saraçoğlu, “Bu vesile ile projemizin şehrimize, hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyor, yüklenici firma yetkililerine teşekkür ediyorum.” İfadesiyle sözlerini tamamladı.

Kütahya Belediyesi Sosyal Tesisleri Vip Salonunda düzenlenen işbirliği protokolüne, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Arık, Kent Konseyi Başkanı Zekeriya Dağcı ve üyeleri, Beyazay Derneği üyeleri, Altı Nokta Körler Derneği üyeleri, Kütahya Engelliler Zafer Kulübü Derneği, Sakatlar Derneği, Otizm Derneği üyeleri, MS Epilepsi üyeleri, Yaşam Derneği üyeleri, Şizofrenle Yaşam Derneği üyeleri, İşitme Engelliler Derneği üyeleri ve Yüklenici firma yetkilileri katıldı.

 

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, Belediyesinden, engelli, vatandaşlarımızı, sevindirecek, 2, güzel, haber, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv