Haber Detayı
25 Haziran 2018 - Pazartesi 11:39 Bu haber 1174 kez okundu
 
Kütahya Cumhurbaşkanına sahip çıktı. AK Parti'yi uyardı
Türkiye’nin başkanlık sistemine geçiş yapmak için sandık başına gittiği, siyasi tarihimizin en önemli seçiminde halk kararını verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan güvenini sandığı yansıtan milli irade, Kütahya’da da tecelli etti. Cumhurbaşkanına % 71.49 oranında sahip çıkan Kütahya, milletvekilliği seçimi konusunda ise % 54,92 oranıyla AK Parti’ye uyarı verdi.
Gündem Haberi


Tüm Türkiye’nin kilitlendiği 24 Haziran seçimleri sona erdi. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, 6 cumhurbaşkanı adayının yarıştığı seçimde, halktan % 52,55 oranında destek alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin ilk başkanı olarak tarihe geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en yakın oyu % 30,67 ile millet ittifakının adayı CHP’li Muharrem İnce alırken, HDP’nin hapisteki adayı Selahattin Demirtaş % 8,63, İyi Parti’li Meral Akşener % 7,33, Refah Parti’li Temel Karamollaoğlu % 0,89 ve İP’li Doğu Perinçek % 0,20 oy alabildi.

Kütahya genelinde en büyük destek Aslanapa’dan geldi

Millet iradesinin sandığa yansıdığı seçimde Kütahya Cumhurbaşkanına sahip çıkarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a % 71.49 oranında destek verdi.  Kütahya genelinde ilçelerden Erdoğan’a en yüksek oyu % 85,42 ile Aslanapa verdi. İlçelerimiz genelinde Erdoğan’a destek %67,57’nin altına düşmedi.

AK Parti 3 vekille yetindi, CHP yıllar sonra ilk kez vekil çıkardı

Milletvekilliği seçiminde ise Kütahya’dan farklı bir irade meclise yansırken, uzun yıllar sonra Kütahya meclise 3 farklı partiden vekil gönderdi. Daha önceki genel seçimde AK Parti adına tulum çıkararak 4 vekil seçen Kütahya, bu kez AK Parti’ye bir uyarı vererek sadece 3 vekillik için onay verdi. Kütahya’dan % 54,92 oranında AK Parti’ye destek çıkarken, MHP’ye % 18,79 ile 1 vekil, CHP’ye ise % 12,50 ile 1 vekil için onay geldi. Kütahya’dan vekil çıkarmaya çok yaklaşan ancak çok az farkla kaçıran  İYİ Parti’ye ise % 10,81 oranında destek çıktı.

İlk kadın vekilimiz Ceyda Çetin Erenler oldu

CHP uzun yıllar sonra Kütahya’dan 1 vekil çıkarmayı başarırken, Kütahya’nın siyasi tarihinde AK Parti’den Ceyda Çetin Erenler ise ilk kez bir kadın vekil olarak meclise girmeyi başardı.

Ege’de Cumhurbaşkanına en büyük destek Kütahya’dan

Seçim sonuçlarına göre Kütahya Ege Bölgesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a en fazla oy veren il Kütahya olurken, verdiği oy oranıyla Türkiye’de de en çok destek veren 10 il oldu.

Mecliste Kütahya’yı temsil edecek Milletvekilleri ise şu isimlerden oluştu.

Ahmet Tan AK Parti
İshak Gazel AK Parti
Ceyda Çetin Erenler AK Parti
Ahmet Erbaş MHP
Ali Fazıl Kasap CHP

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya, Cumhurbaşkanına, sahip, çıktı., AK, Parti'yi, uyardı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv