Haber Detayı
17 Temmuz 2018 - Salı 16:00 Bu haber 1044 kez okundu
 
Kütahya'da 250 Gr ekmek 1,25 TL oldu
Kütahya’da bu sabahtan itibaren 250 gram ekmek 1,25 TL’den satılmaya başlandı. Fırıncılar Esnaf Odası’nın aldığı zam kararı vatandaşı şaşırtırken, bir anda 75 Kuruştan 1,25’e zamlanan ekmek fiyatı pahalı bulundu.
Gündem Haberi


Fırıncılar Esnaf Odası’nın Mayıs ayında zam kararı almasına rağmen oluşan rekabet ortamı nedeniyle alınan kararın hayat geçirilemediği kaydedilirken, 250 Gr’lık çarşı ekmeği artık bu sabahtan itibaren 1,25 TL’ye satılmaya başlandı. Yapılan zamdan fırıncı esnafı memnun olurken, vatandaşlar, lokantıcı ve fast food’cu esnaf ise memnun değil.

Lokantacı ve fast foodcular da zamdan memnun değil

Özellikle lokantıcı ve fast food’cu esnaf ekmeğe zam beklediklerini ancak bir andan 50 kuruş birden zam karşısında şaşırdıklarını söyleyerek, bunun yaptıkları ürünlerde maliyeti ciddi oranda artırdığına işaret ediyorlar. Kullandıkları temel gıda maddeleri olan domates, soğan, patates, biber, patlıcan vs gibi sebzelerin yaz aylarında beklenmeyecek şekilde pahalı olması nedeniyle zaten zor durumda kaldıklarını anlatan esnaf, salça, ekmek, turşu, kaşar, sucuk vb gibi fat food ürünlerinde kullanılan ürünlerin de ciddi oranda zamlandığından dert yanıyorlar.

“Bizim de zam yapmadan piyasada dayanmamız mümkün değil.”

Özellikle genel seçimlerden sonra, başta ekmek ve diğer temel gıda ürünlerine sonra gelen ciddi zamlardan sonra çok zor durumda kaldıklarını dile getiren esnaflar,  artık kendilerinin de zam yapmadan piyasada tutunmalarının imkansız hale geldiğini ifade ediyorlar. Fiyat zamlarını vatandaşa yansıtmak zorunda olduklarını ve durumdan memnun olmamalarına rağmen bunu uygulamak zorunda olduklarını belirten esnaflar,

“Yazın domates 5 lira mı olur? Birileri fiyatları sürekli speküle ediyor. Hükümet bu duruma el atmalı.”

“Domatesi yazın 5 liradan almak zorunda kalıyorsak, diyecek bir şey kalmamıştır. Yazın domates 5 lira mı olur? Üretici tarlada 1 TL’ye satamıyor, vatandaş 4 TL’ye bulamıyor. El insaf, vatandaşın temel gıda maddelerine yapılan bu zamlar normal değil. Birileri fiyatları sürekli speküle ediyor. Pahalıya alıyoruz, nasıl ucuza satalım? Evimize ekmek götürebilmemiz için bizim de zam yapıp maliyeti müşterilerimize yansıtmamız şart oldu. Bundan memnun değiliz lakin yapmak zorundayız.

Hükümet bu duruma el atmalı, denetim şart. Yazın pahalılıktan yiyecek bir şey bulamayan vatandaşın kışın Allah yardımcısı olsun.” şeklinde duygularını ifade ediyorlar.

“Oluşan piyasa koşulları ve ciddi maliyet artışları nedeniyle fiyat ayarlaması yapmak zorundaydık.”

Fırıncı esnafı ise ekmeğe uzun süredir zam yapılmadığını söylerken, geçen yıl ekmeğin aslında 1 TL olması gerektiğini, ancak bunu hayata geçiremediklerini ifade ediyor. Bu nedenle ekmeğe birden 50 Kuruşluk bir zammın vatandaş tarafından pahalı bulunmasını normal karşıladıklarını kaydeden fırıncı esnafı, “Büyük şehirlerde 75 kuruşa ekmek satan yer yok. Uzun zamandır bu kentlerde 1.25 seviyesinde satılıyor. Şimdi oralarda esnaf ekmeğin 1,5 TL olmasını istiyor. Biz ise yeni 1,25 yapabildik. Oluşan piyasa koşulları ve ciddi maliyet artışları nedeniyle fiyat ayarlaması yapmak zorundaydık.” şeklinde konuşuyorlar.

Kütahya’da ekmek 2015 yılından bu tarafa 75 kuruştan satılıyordu. 250 gram çarşı ekmeğinin fiyatı 17 Temmuz 2018’den geçerli olmak üzere 1,25 liraya yükseltildi.

Çarşı ekmeğine uygulanan bu zam oranı yüzde 66,6’ya tekabül ediyor.

Kütahya’da 750 gram ev ekmeği ise yeni fiyatından 3,50 TL’den satılıyor..

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, 250, Gr, ekmek, 1,25, TL, oldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv