Haber Detayı
10 Şubat 2018 - Cumartesi 17:06 Bu haber 866 kez okundu
 
Kütahya'da 3 kişiden birinde araç var. Araç zenginiyiz
Kişi başına düşen araç sayısı bakımından Türkiye’de ilk 8 il içerisinde bulunan Kütahya’da trafiğe kayıtlı araç sayısı 208 bin 420’ye ulaştı. Son rakamlara göre ilde her 3 kişiden birine 1 araç düşüyor.
Gündem Haberi


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülkemizde kişi başına düşen araç miktarına açısından Türkiye ortalamasının hayli üzerinde bir yere sahip olan Kütahya’da, trafiğe kayıtlı 208 bin 420 araç ile her 3 kişiden 1’ine 1 araç düşüyor.

Türkiye’de kişi başına düşen otomobil sayısı bakımından 8. iliz

Kütahya’daki araç yoğunluğunun %50,8’ini ise otomobiller oluştururken, otomobile sahip olma açısından da ilimiz nüfusa göre otomobil yoğunluğu en fazla olan 8. İl olarak göze çarpıyor. Türkiye genelinde her 7 kişiden 1 kişiye bir otomobil düşerken, nüfusu 572 bin 256 olan ilimizde, kayıtlı 105 bin 971 otomobil bulunuyor.  Buna göre 5.4 kişiye bir otomobil düşen Kütahya, Türkiye’de en fazla otomobile sahip olan 23. İl konumunda bulunuyor.

Trafiğe çıkan otomobil sayısı da her geçen gün artan Kütahya’da, 2017 yılında bir önceki yıla göre 4 bin 705 otomobilin daha trafiğe katılmış. Böylelikle Kütahya’da, toplam araç sayısı da 7 bin 821 adet daha yükselmiş bulunuyor.

Araç zenginiyiz ama, otopark fakiriyiz.

Kütahya nüfusu ile araç sayısı karşılaştırıldığında her 3 kişiden birine bir araç düşerken, araç sayısındaki fazlalık otopark sorununu da beraberinde getiriyor.  Özellikle kentin dar sokakları, alternatifsiz dar caddeleri ve otopark azlığı nedeniyle adeta trafikte araçlar üst üste ilerlerken, otopark problemi nedeniyle de yollar tıklım tıklım vaziyette.  Caddeler, sokaklar birerli, ikişer sıralı park eden araçlarla dolarken, trafik akışı ise adeta çileye dönüşüyor.

Bu çerçevede, kentte acilen otopark ve trafik konusuna radikal önlemlerin alınması beklenirken, her geçen gün artan araç sayısı ise yaşanan problemi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, 3, kişiden, birinde, araç, var., Araç, zenginiyiz,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv