Haber Detayı
20 Mart 2018 - Salı 13:25 Bu haber 915 kez okundu
 
Kütahya’da giyim ve ayakkabısı ucuz, ulaşım pahalıymış
TÜİK tarafından yapılan Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi araştırma değerleri açıklandı. Araştırmaya göre Kütahya’nın içinde bulunduğu TR33 bölgesinin, ulaşımda çok sayıda büyük ilden daha pahalı olduğu ortaya çıkarken, giyim ve ayakkabıda ülkemizin en ucuz 4. Bölgesi olduğu bildirildi.
Ekonomi Haberi


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi araştırma değerlerini açıkladı. Araştırmada, ülke genelinde 100 TL üzerinden satın alınan bir mal ve hizmetin 26 istatiksel bölgede satış fiyatı incelemesi gerçekleştirildi. Buna göre Türkiye genelinde 100 TL satılan bir mal veya hizmetin, 98 TL ile ortalamanın altında satın alınan illerden birinin de TR33 Bölgesinden Kütahya olduğu ortaya çıktı. İstatistikte, bir bölgenin fiyat düzeyi endeksi 100’den büyük ise ülke ortalamasına göre pahalı, 100’den küçük ise ucuz olarak değerlendirildi.

Kütahya’da “Mal ve Hizmet Sektörü” ücretleri sürekli düşüşte

Araştırmaya göre Kütahya’da 2008 yılından bu yana her yıl mal ve hizmet ücretlerinde düşüş yaşandığı belirlendi. Söz konusu verilere göre 2008 yılında 99.3 olan satın alma gücü paritesi, yıllık ortalama 0,15 düşerek 2017 yılında 98 olarak gerçekleşti.

Kütahya, Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerini kapsayan TR33 Bölgesi, 100 üzerinden 98 ile Türkiye’de 26 bölge arasında 16. olarak, ucuz iller sıralamasında yer aldı. Türkiye’nin en ucuz illeri ise 93,5 ile Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır illerini kapsayan TRA2 Bölgesi olarak kayda geçti.

Ülkenin en pahalı illeri sıralamasında ise 114,8 ile İstanbul başı çekerken, bu ilimizi sırasıyla 109 ile İzmir, 106,6 ile Ankara izledi.

En ucuz giyim ve ayakkabının satıldığı 4. İl Kütahya

Harcama türlerine göre, ülke genelinde 2017 yılında 100 TL’ye satılan giyim ve ayakkabının en düşük olduğu 4. İl ise Kütahya oldu. Giyim ve ayakkabı Kütahya’da 93,4 TL’ye satılırken, bu sektörün en pahalı ili 110,6 TL ile İzmir oldu. Sektörde en ucuz iller ise yine TRA2 illeri olarak ortaya çıktı.

Kütahya’da en pahalı sektör ulaşım

Türkiye genelinde yapılan araştırmaya göre Kütahya’da en pahalı alınan hizmet ise ulaşım olarak kayda geçti. 1 TL olan Türkiye ortalamasının üzerinde bir ücret ödedikleri ortaya çıkan Kütahyalı vatandaşların, Kayseri, Trabzon, Samsun, Konya, Erzurum, Malatya, Gaziantep ve Diyarbakır gibi çok sayıda büyük ildeki vatandaşlardan daha fazla ücret ödedikleri dikkati çekti. Diğer bir sektör olan otel ve lokanta ücretlerinde de Kütahya’nın Bursa ve Eskişehir’i geride bıraktığı görüldü.

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya’da, giyim, ve, ayakkabısı, ucuz,, ulaşım, pahalıymış,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv