Haber Detayı
29 Nisan 2019 - Pazartesi 10:09 Bu haber 772 kez okundu
 
Kütahya'da işsizlik rakamları alarm veriyor
Kütahya’da işsizlik rakamları alarm veriyor. Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu tarafından açıklanan rakamlara göre ilde kayıtlı işsiz sayısı 30 bine dayandı. Son verilere göre net rakam 28 bin 340 kişi işsiz.
Gündem Haberi


Kütahya İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 2. Olağan Toplantısı Vali Dr. Ömer Toraman başkanlığında gerçekleştirildi. İŞKUR’da düzenlenen toplantıda ilimizin temel istihdam bilgileri hakkında bilgiler paylaşıldı. Toplantıda açıklanan işsizlik rakamları, Kütahya için işsizlik probleminin ne kadar büyük bir problem haline geldiğini gözler önüne sererken, ilde İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısının 30 bine dayandığı görüldü. Son rakamlara göre Kütahya’da kayıtlı işsiz sayısının 28 bin 340 kişiye ulaştığı ifade edilirken, ilde işsizlik ödeneği alan kişi sayısının ise 4 bin 392 olduğu bildirildi.

İşsizlik son üç ayda %43 artmış

Toplantıda kuruma kayıtlı iş gücü sayısının 59 bin 760 kişi olduğu kaydedilirken, Ocak ayında 19 bin 780 olan kayıtlı işsiz sayısının son üç ayda 28 bin 340 kişiye ulaşması, Kütahya’da işsizlik rakamının son üç ayda yüzde 43 gibi çok ciddi bir oranda arttığını ortaya çıkardı.

Türkiye’de ekonomik sıkıntılarla boğuşan sanayisi gelişmiş diğer illerden farklı olarak, öğrenci ve asker ekonomisine sırtını dayamış Kütahya’nın aslında ne kadar kırılgan ve yetersiz bir yapıya sahip olduğu açıklanan bu son rakamlarla ortaya çıkmış bulunuyor. Kıısa vadede ilimizde işsizlik sorununun kökünü kurutmanın hayli zor olduğu bir kez daha gözler önüne serilirken, bu çerçevede alınacak tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi büyük önem taşıyor.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, işsizlik, rakamları, alarm, veriyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv