Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 11:32 Bu haber 720 kez okundu
 
Kütahya'da Ramazan davulu geri geldi
Kütahya kent merkezinde Ramazan ayı boyunca Ramazan davulu geleneğinin yeniden uygulamaya alınacağı bildirildi. Kütahya Belediyesinden uygulamanın Belediye Başkanı Alim Işık’ın talimatlarıyla kent sokaklarında yeniden görülmeye başlanacağı duyurulurken, uygulamayı isteyenler kadar gereksiz ve rahatsız edici bulanların sayısı da az değil.
Gündem Haberi


Kütahya’da Ramazan Davulu geleneği yeniden uygulamaya alınıyor. 6 Mayıs tarihinde başlayacak olan mübarek Ramazan ayında davul geleneğinin Kütahya sokaklarında yeniden duyulmaya başlayacağı belediyenin yapmış olduğu açıklamayla halka ilan edildi. Ancak, özellikle sosyal medyada çeşitli hesaplar üzerinde davul uygulamasıyla ilgili olarak çeşitli tartışmaların fitili de ateşlenmiş durumda. Uygulamayı yerinde bulup, davul sesinin tekrar sokaklarda duyulmasını onaylayanlar kadar, buna karşı çıkıp gereksiz ve rahatsız edici bulanların sayısı da hayli fazla gözüküyor.

“Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok.”

Bazı vatandaşlar çağımızda teknoloji bakımından insanların gerekli donanıma sahip olduğunu ve gecenin bir vaktinde çalınan davulun son derece rahatsız edici ve gereksiz olduğunu ileri sürerken, vatandaşların cep telefonlarını veya çalar saatlerini kurarak sahur için kimseyi rahatsız etmeden uyanabileceğini dile getiriyor. Gerek hasta ve hastası olanları, gerek oruç tutamayıp dinlenme saatinde olanları hiçbir şekilde kimsenin rahatsız etmeye hakkının olmadığını söyleyen vatandaşlar, davul uygulamasının iptal edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

“Ramazanın ruhuyla bütünleşmiş davul sesini yeniden Kütahya sokaklarında duymak hoş olacak.”

Davulculara sahip çıkan bazı vatandaşlar ise, uygulamanın Ramazan ayının bir geleneği olduğunu kaydederek, Ramazan ayının ruhuyla bütünleşmiş davul sesini yeniden Kütahya sokaklarında duymanın hoş olacağını belirtiyorlar.

Diğer yandan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim IŞIK, yaptığı açıklamada, 2019 Yılı Ramazan ayı etkinlikleri çerçevesinde belediyenin hazırlıklarının hızla devam ettiğini ifade ederek, bu kapsamda hemşehrilerinin isteklerine kayıtsız kalmayıp geleneksel Ramazan Davulu geleneğini şehrimizde yeniden uygulanması talimatını verdiğini kaydetti.

Mahalle iftarları yok. İftarlar yeni belediye binası önünde olacak

Ramazan ayı etkinlikleri hakkında konuşan Başkan Işık, AK Parti döneminde geleneksel hale getirilen mahalle iftarlarının yapılmayacağını ifade ederek, iftarların yeni belediye binası önündeki alanda yapılacağını ve tüm vatandaşlara açık olacağını belirtti.

Kültür ve sanat etkinliklerinin yerel imkanlar kullanılarak. Germiyan Sokak ve Ulu Cami arasındaki bölge Ramazan etkinlikleri için kullanılacak

Başkan Işık, ayrıca kültür ve sanat etkinliklerinin de yerel imkanlar kullanılarak gerçekleştirileceğini vurgularken, şehrimizde kültür ve sanat sokağı olarak adlandırılan Germiyan Sokak ve Ulu Cami arasındaki bölgenin Ramazan etkinlikleri için kullanılacağını dile getirdi. Söz konusu alanlarda Kütahya Belediyesinin belli yerlere açacağı stantlarla vatandaşlara ve sivil toplum örgütlerinin hizmetine sunulacağını söyleyen Başkan Işık, Ramazan ayı etkinliklerinin, kültür ve sanat sokaklarında devam edeceğini ifade etti.

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'da, Ramazan, davulu, geri, geldi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv