Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 21:55 Bu haber 2511 kez okundu
 
Kütahya'dan tosuna 61 kişi para kaptırmış
Türkiye’de kurduğu sistemle, 1 koyup 3 almak isteyen yüzbinlerce kişiyi dolandıran ve Uruguay’a kaçan Çiftlik Bank ceosu Mehmet Aydın’ın Kütahya’dan da 61 kişiyi mağdur ettiği öğrenildi. 61 kişinin adliyeye suç duyurusunda bulunduğu belirtilirken, mağdurların Çiftlik Bank’a yaklaşık 1 milyon lira para kaptırdıkları bildirildi.
Asayiş Haberi


Türkiye’de kurduğu sistemle insanlardan milyonlarca lira toplayıp Uruguay’a kaçtığı ileri sürülen ev ülke gündemini aylardır meşgul eden Çiftlik Bank  ceosu Mehmet Aydın’a Kütahya’dan da 61 kişinin para kaptırdığı bildirildi. Edinilen bilgilere göre, Türkiye’de Çiftlik Bank’a para yatıran 132 bin 222 kişiden 61 Kütahyalının adliyeye suç duyurusunda bulunduğu ifade edildi. Kütahya’daki Çiftlik Bank mağduru sayısının çok daha fazla olduğu tahmin edilirken, İstanbul Anadolu Başsavcılığının ise yürütülen tüm soruşturmalara ilişkin dosyaların İstanbul’da toplanmasına karar verdiği kaydedildi.

61 kişi 982 bin TL paramız gitti dedi

Çiftlik Bank hakkında yapılan haberlerde firari Mehmet Aydın’ın 1 milyar lirayı aşkın para topladığı ileri sürülürken, Kütahya’dan suç duyurusunda bulunan 61 kişinin ise 982 bin TL para kaptırdığı belirtildi.

Tanınmış işadamları da varmış. Sadece 1 mağdur 240 bin TL yatırmış.

Şikayet başvurusunda bulunan 61 kişi arasında Kütahya’nın tanınan işadamlarından da mağdurların yer aldığı aktarılırken, bu kişiler arasından en yüksek miktarın 240 bin TL yatıran bir mağdura ait olduğu ifade edildi. Bu rakamdan sonra Kütahya’dan Çiftlik Bank hesabına yatırılan en yüksek para miktarlarının ise 110 bin, 70 bin ve 50 bin TL gibi yüksek rakamların izlediği kayıtlara geçti.

Çiftlik Bank nedir?

Çiftlik Bank adlı oyun, Mehmet Aydın tarafından Ağustos 2016'da kuruldu. Sosyal medya oyunu olan FarmVille'den esinlenen Çiftlik Bank'ta, oyuncular farklı altın değerlerine sahip çeşitli çiftlik hayvanları satın alabiliyordu. Ömürleri 365 gün olan hayvanlar için yem ve depo masrafı da yapmanız gerekiyordu. Bu masrafları karşılamak için ve yetiştirdiğiniz hayvanlar karşılığında para kazanmak için oyunun Papara adı verilen dijital para sistemini kullanıyordunuz. Oyunda satın alınan hayvanların ve yapılan üretimin ise Türkiye'nin farklı yerlerinde açılan çiftlikler, et ve süt üretimi yapan tesislerde hayata geçirileceği vaat ediliyordu. Aynı zamanda bu tesislerden elde edildiği iddia edilen ürünler açılan bayilerde satışa çıkarıldı. Satın alınan hayvanlardan bir yıl içinde edilecek kar ise en az yüzde 100 olarak açıklanmıştı.

Çiftlik Bank'a ne kadar para yatırıldı?

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) raporuna göre Çiftlik Bank'ın 2016-2017 arasında 77 bin 843 kişiden 511,7 milyon TL topladığı aktarıldı.62 bin 877 kişiye 398,3 milyon TL ödeme yapılırken kalan 113,4 milyon TL'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) kurulan Fame Game şirketine aktarıldığı ifade edldi. Oradan da Çiftlik Bank'ın CEO'su ve kurucusu Mehmet Aydın'ın ve karısının şahsi hesaplarına paranın gönderildiği kaleme alındı. Papara dışında G-pay ve Epin gibi ödeme sistemlerinden de Kıbrıs'a yaklaşık 120 milyon TL gönderildiği tespit edildi. Mehmet Aydın, vergiden kaçınmak amacıyla şirketin merkezinin Kuzey Kıbrıs'ta kurulduğunu aktarmıştı. SPK'nın raporunda aynı zamanda Mehmet Aydın'ın şirketlerinin zararda olduğu ortaya çıktı.

Sistem ne zaman çöktü?

Kamuoyunda Çiftlik Bank ile ilgili ortaya çıkan soru işaretleri ve oyuna para aktaran kullanıcıların şikayetleri son aylarda şiddetlendi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) geçen yılın sonlarında suç duyurusunda bulunmuştu. Çiftlik Bank da iddiaların üzerine bu yılın başında saadet zinciri olmadıklarını kanıtlamak için üye alımına son verdiklerini duyurdu. Ardından şirket, bankaların iddialar üzerine kendileriyle çalışmadığını ve ödeme yapamadıklarını duyurdu. Bunun üzerine en son olarak İnegöl Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 kişinin başvurusu üzerine Çiftlik Bank ile ilgili olarak "nitelikli dolandırıcılık, suç örgütü kurma, yönetme ve üye olma" suçlarından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

 

 

Kaynak: (Kütahya Arşiv Haber) - Kütahya Arşiv Haber Editör:
 
Etiketler: Kütahya'dan, tosuna, 61, kişi, para, kaptırmış,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv